Už Vás slyším hromovat!
Cože, tři lásky? To já už dávno tento počet překročil, a pořád nejsem šťastný!
Anebo: Proč tři? To já mám jeden šťastný vztah od samého začátku!
Zadržte, prosím…
Naučíme se trochu jinak počítat, ano? Ne kvantitu.
Když vznikala moje nová kniha SPOLU, dominantní otázka, kterou jste mi adresovali, zněla: Jak poznám opravdu definitivní vztah?
Čekáte, že to bude podle (konečně) absence jakýchkoli problémů, svárů, nedokonalostí? Zklamu Vás. Takový vztah ani život neexistují. Tak podle čeho? Čím vůbec musíme jako jedinci projít, abychom správného partnera nejen potkali, ale také ho poznali a hlavně si ho vážili? A čím si musíme projít, abychom tím správným partnerem mohli být sami?

Nová kniha SPOLU, jak název napovídá, je o klíčovém slově. Spolu prohráváme, spolu vítězíme. Ve vztahu nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy dva vítězové, nebo dva poražení. A to, zda spolu dokážeme vítězit, ukazují právě těžké chvíle, na něž se moje kniha zaměřuje. Na tak těžké chvíle, kdy je snadné všechno vzdát a utéct. Tedy chvíle, kdy opravdu poznáme člověka…
Každý den obdržím v průměru tři sta dotazů, které mi posíláte. Pro komunitu, která má jen na Facebooku více než tři sta tisíc fanoušků, jsem začal každý všední den vytvářet Řešidlo – co díl, to jeden často se opakující dotaz. Dnes odpovím nejen Janě, ale také všem ostatním, kteří mi položili nebo mají v hlavě tuto otázku: Jana: „Petře, je pravda, že člověk potká za život tři opravdové lásky? Ptám se proto, že v mém případě to už tak bylo. Mám tedy vyčerpáno, nebo mám i přes svůj pokročilý věk pořád právo na lásku opravdovou, upřímnou a bezpodmínečnou?“
Evoluce lásky
Psychologie opravdu rozpoznává “tři lásky”.
Ovšem spíše tři fáze nebo kategorie lásek.
Pokusím se je objasnit, aby i ti, kteří mají na svém kontě daleko víc pokusů, nepodléhali panice a uvědomili si, co patří ke kterému období vyzrávání člověka.
Láska pro emoce
První lásku potkáváme zpravidla v mladém věku. Říká se jí láska dětská nebo pohádková. Je důležitá hlavně pro iniciaci emocí.
Přichází v období, kdy hodně hodnotíme vnější ideál, zda jsme dokonalý jedinec či pár pro oči druhých, jestli nám – například – na diskotéce někdo závidí.
Tato pohádka má jeden problém. Je v každém ohledu vnější. Tedy řešíme hlavně vzhled (subjektivní vnější svět), a také jak nás vnímá okolí (objektivní vnější svět). Když se nám druzí vysmějí, jaké strašidlo to máme vedle sebe, jsme schopni se okamžitě rozejít. Ještě nevíme, že důležité je pro nás ne to, co si o našem protějšku myslí druzí, ale co si o něm myslíme my sami.
Láska pro tělo
Druhou lásku z hlediska evoluce vlastního vyzrávání potkáváme poté. Pohádka narazí na tvrdou zem. Ano, doslova je přízemní.
Znamená to, že v této lásce už nejde o druhé, téměř VŮBEC ne o druhé. Jde o nás, skoro POUZE o nás. Tato sebestředná láska je především o naplnění vlastní sexuality, touhy, je to z jedné strany emocí plná vášeň, z druhé strany emoční nic. Užije si tělo, ne srdce – je však pokrok alespoň to, že si...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům