Je to nejčastější problém, který řeším: prchlivost.
Vypadá banálně, ale může mít fatální následky. I ve vztahu.
Někdo vybuchne, stane se, jenže jeden z páru, anebo oba, to neumějí strávit, odpustit.
Vítězí v nich ego, touha vymáchat druhému “čenich” v jeho chybě, nebo naopak tu svou chybu nikdy nepřiznat.
Proto se může zdát, že ve své nové knize SPOLU řeším i malichernosti. Třeba taktické hry, truc, zablokovanou komunikaci, schválnosti, které mohou gradovat až odchodem či manipulací dětí. Pokaždé se lidé dopouštějí jedné neznalosti. Nevědí, že ve vztahu nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy buď dva vítězové, anebo dva poražení.
Moje nová kniha SPOLU je proto o porozumění. Porozumění sobě, porozumění druhým. Nalezení opětovné cesty k obnově lásky a tahání za jeden společný provaz. Proto se také jmenuje SPOLU. Typickou ukázkou je dnešní dotaz od jednoho ze čtenářů: „Petře, čím je dáno, že někdo ve vypjaté situaci vybuchne, a někdo se ovládne? Tolik se chci ovládnout, když mě přítelkyně něčím vytočí, ale je to silnější než já. Co je TO, co je silnější než já?“
Pojďme tedy sami sobě trochu víc porozumět.
TO v nás
Když si otevřu encyklopedii, podle heslem Člověk je uvedeno:
Člověk (Homo) je rod živočichů z čeledi hominidé, k němuž patří jednak jediný současně žijící zástupce člověka – Homo sapiens –, a pak jeho blízcí, již vyhynulí příbuzní.
A pak ještě: Odhaduje se, že lidský rod je starý asi 2,8 milionu let. Tolik encyklopedie.
2,8 milionu let. Tohle JE i NENÍ pravda. To něco v nás je totiž skoro stokrát starší.
A co konkrétně to je? Nejstarší část našeho mozku.
Kus plaza v nás
To se ale musíme vrátit v čase alespoň o 250 milionů let zpět. Tehdy se na Zemi objevili tvorové zvaní dinosauři. Měli prokazatelně mozek, kterému se dnes říká plazí. Byl složen z jader, obsahujících shluky neuronů, a byl centrem INSTINKTŮ. To je důležité slovo.
Co to je instinkt? Když uvidíte hada – současníka s plazím mozkem – a dupnete, uvidíte, co je to instinkt. Had ihned provede jednu ze tří “plazích” reakcí: útoč, uteč, strň. Tak fungoval a pořád funguje plazí mozek. Na základě pudu – pudu sebezáchovy. Ten máme v hlavě i my.
Tři v jednom
Ale nejenom to. Evoluční vývoj se totiž postaral o to, že se plazí mozek postupně zaobalil vyšší verzí mozku, takzvanou savčí (nebo také tygří), a stal se centrem nejen instinktů, ale také EMOCÍ. Aby nakonec, v našem případě, pokračující evoluce stvořila neokortex, šedou kůru mozkovou, a mozek lidský se, jak víme, stal nejen centrem pudu (instinktů) a nejen centrem citu (emocí), ale hlavně centrem ROZUMU, tedy MYŠLENÍ.
Podotýkám: Nestalo se to, že by původní plazí mozek byl nahrazen savčím a savčí mozek poté nahrazen mozkem lidským. Z funkčního pohledu máme v sobě všechny tři vrstvy mozkové evoluce. Takže každý z nás má v sobě tak trochu dinosaura nebo i tygra.
Tři po sobě
V naší každodenní realitě, jestliže nás někdo vytočí, nejprve se ozve nejrychlejší, plazí mozek. Chce...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům