Proč ženy potřebují oporu a muži pochopit Archiméda

Jednou řekl: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí.“

A pak také stanovil zákon o chování tělesa ponořeného do kapaliny.

To jsou dva dobré důvody, proč si pamatovat Archiméda (287–212 př. n. l.). Obojí se totiž hodí v každodenních vztazích.

I když žijeme v páru a společně, souběžně žijeme své vlastní životy, sny a vize. Chceme být nejen dobrými partnery, ale také být zdraví, něčeho dosáhnout, něco prožít.

Ženy už dávno nejsou “jenom” strážkyně rodinného krbu, matky, manželky nebo milenky. A muži už dávno nejsou „jenom“ živitelé rodinného krbu, hrdinové, bojovníci a ochránci. Dokázat víc i jako lidé, jako individuality, jako osobnosti s unikátním nastavením a potřebami, ale často předpokládá právě mít pevnou oporu v nejbližším okolí. Pak „pohneme i zeměkoulí“.

Nikdo z nás však není dokonalý. Nedokážeme všechno sami. I ti nejúspěšnější jedinci se potřebovali nebo stále potřebují v náročné chvíli opřít o nějaký pevný bod. O jistotu v jiném člověku. Archimédés by s takovou pákou byl určitě spokojen.

Jenže je tu jedno ALE…

Mám problém s Tvým růstem

Kdo četl mou knihu JáMy spřízněných duší, vybaví si problémy, které mohou mít například muži se silnými, soběstačnými ženami. Ačkoli by mělo jít o spoluhráče, chovají se jako soupeři, mající dobrý pocit z toho, když mohou druhému uškodit, znevážit ho, oslabit ho. V knize varuji před tím, že v žádném vztahu není jen jeden vítěz a jeden poražený, ale vždy jen dva vítězové, nebo dva poražení.

Často se mě ptáte: Jak to, že jiní partneři dokážou ovládnout svoje ego a podpořit svůj silný protějšek? Kdybychom se na rozdíl od Archiméda méně zabývali pákou a více tím bodem, o který se páka zapírá, zjistili bychom, jak je důležité a posilující být někomu oporou. Protože tím sami sílíme.

Správná otázka tedy zní: Jak vlastně vypadá takový „Archimédův pevný bod“, o který se dá opřít? S kým je vůbec možné v těžké chvíli posílit vztah, jak ukazuji v knize JáMy spřízněných duší?

Uvedu tři konkrétní příběhy-důkazy, že si jde vypomoci i v krajně nepohodlných chvílích. A že i chlap může být takovým pevným opěrným bodem pro ženu. Pokud ovšem chápe Archiméda…

1. zákon pevného bodu: Dává povzbuzení, když ho druhý potřebuje

Když ženy ve vztahu mluví o svých problémech, málokdy to znamená, že si stěžují nebo od muže očekávají návrhy řešení. Především mu dávají najevo to, z čeho by měl mít radost a co by ho mělo posilovat – dávají mu tím najevo, že mu důvěřují.

Téměř všechno, co ženy v takové chvíli potřebují, je vyslechnout a povzbudit. Často více není třeba.

Když se žena rozmluví, bývá plná snů + smutku, pokud se její sny nenaplňují nebo pokud v jejích pocitech zrovna převládá zklamané očekávání nebo promarněná touha. Ženy biologické důvody více spojily s přírodou, proto jsou plné pocitů, intuicí a nejistot a jeden z nejtěžších pocitů, které je trápí, se jmenuje: Sama sobě bráním, abych šla za tím, co si přeji.

Ženy tento pocit dříve neměly. Nenapadl je. Neměly rovné podmínky. Prožíváme však století žen. Ženy jsou na vysokých státnických i manažerských pozicích, ženy se staly hrdinkami akčních filmů, ženy mohou svobodně budovat svůj život. Jenže mnohé ženy sají ze svých genů stále nízkou sebedůvěru, jako by nevěřily, že to je možné. Staré ženské Já jim našeptává, že přece NEMOHOU budovat svou kariéru, že pak budou selhávat jako partnerky, matky, ženy… že ony NEMOHOU dát sebe na první místo. Ženy si nemohou zvyknout, že narozené dítě je stejně tak otce jako matky, že i problémy jsou SPOLEČNÉ.

Takové ženy se cítí slabé. Fajn. Tak je tu čas pro silné muže.

Příklad: Když se Martina Svadbíková, dvojnásobná maminka na mateřské, svěřila manželovi s nápadem zřídit si e-shop se skandinávským designem, nekřičel: “To máš starostí málo? Jak to chceš zařídit, když sama neumíš anglicky? Vždyť nemáme pořádně peníze ani na cestu!” Ne.

Jel s ní autem deset hodin na dánský veletrh. Koupil do auta sušenky, pečivo, náhradní benzin. Ustlal jim přímo v autě, aby nemuseli platit hotel. Ano, neměli peněz nazbyt. Ale právě proto podpořil ženu, která rozhodla obětovat svou energii do hledání způsobu, jak mít peněz více.

Ta i díky manželovi vybudovala dva velké e-shopy až s dvěma desítkami zaměstnanců.

Sama říká: „Pokud se ženy nestávají tím, kým si přejí být, je to daleko méně tím, že by toho nebyly schopny, a mnohem více tím, že nenalézají dostatečnou odvahu, oporu a dlouhodobou motivaci. Všechny ženy chtějí překonat svůj strach a překročit svůj stín. Všechny to mohou dokázat. Ale mnohé prostě potřebují povzbudit a podpořit. Ostatně který muž ne?“

2. zákon pevného bodu: Zůstává při druhém v těžkých časech

Jestliže uspořádáme večírek, nejdůležitější přátelé nejsou ti, kteří se na party nejvíce smějí nebo nejvíce pijí, ale ti, kteří s námi zůstanou ještě po skončení a pomohou nám uklidit. Je paradoxní, že to často bývají úplně jiní lidé než ti, kteří nepořádek způsobili.

V běžném životě to bývá podobné. Obvykle litujeme lidí, kteří od nás odcházejí, místo abychom věnovali hlavní pozornost těm, kteří při nás zůstávají. A největší pozornost si zaslouží člověk, který zůstává, i když celý svět odešel. To je náš pevný bod.

Příklad: Lucie Harnošová nikdy moc nešla s davem. První dcerku nosila v šátku, od narození ji učila vykonávat potřebu přímo do nočníku, první školní rok ji dokonce učila sama...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům