Jak nabrat sílu, když padneme na dno

Každý se někdy ocitneme dole, na dně.

Moje nejhlubší dna znáte – v FC Speciálu DESET jsem popsal nejen nejtěžší okamžiky svého života, ale také cestu z nich. Právě tyto prožitky, které se datovaly už od raného dětství, ve mně podnítily zájem o studium psychologie, o pochopení vztahu mezi myslí a duší, mezi rozumem a citem, mezi problémy, které nás oslabují, a jejich řešením, které nás posiluje. Právě na těchto základech stojí už jedenáct let můj magazín, učebnice zvládání každodenních výzev a překážek ve vlastní hlavě. Ať už se to týká neuzavřené minulosti, pochyb o nás či druhých, nebo střetu se lháři. (Viz přehled posledních vydání.)

Každý den mě konfrontujete se svými těžkostmi. Snažím se Vám odpovídat i prostřednictvím Řešidla, přičemž moje odpovědi můžete poslouchat (viz přehrávač nahoře), nebo číst. Pro ty, kdo raději čtou, než poslouchají, vznikla také souborná kniha mých odpovědí Řešidlo.

Dnes mě zaujal tento dotaz, který se ve Vašich příbězích opakuje v různých podobách. Čtenář mi píše: „Petře, jsou dny, kdy se cítím úplně na dně. Padne na mě splín, nevidím světlo, nevěřím v sebe. Pak otevřu Váš magazín, třeba ten současný Jak překonat pochyby, a energie se mi vrátí. Jak to děláte? A v čem chybuji já, když toho nejsem o samotě schopen?“

Děkuji za tuto otázku i za všechny podobné na toto téma. Pokusím se odpovědět tak, aby to bylo co nejsrozumitelnější.

Problém špatného pocitu

Když se nám něco nepovede nebo nám někdo ublíží, přirozeně z toho máme špatný pocit. Přičemž špatný pocit nedokáže vyvolat jinou než špatnou myšlenku. Špatná myšlenka nemůže vést k jinému než špatnému činu. A špatný čin neumí vytvořit jiný než špatný výsledek, který následně ještě zhorší původní špatný pocit.

Psychologie říká, že člověk, kterému se něco nevydaří, spadne do energetické spirály. To znamená, že pokud je na začátku špatný pocit, postupně se tento člověk cítí pořád hůř. Čím déle přemýšlí o svém životě, tím více si uvědomuje, co všechno už pokazil, kdo všechno ho kdy zranil, nebo má dojem, že se v jeho životě postupně kazí vlastně úplně všechno.

Ale to jenom proto, že se NALADIL NEGATIVNÍM způsobem. Že si ze všeho, co se mu děje, podvědomě vybírá jen to, co mu nevychází. Nevnímá nic z toho, co mu dál vychází, neváží si toho, čeho by si vážit mohl, pohrdá důležitými věcmi i maličkostmi, přehlíží je. Ale to neznamená, že na jeho přítomnosti nic dobrého není.

Špatný pocit zkrátka aktivuje pohled nedostatku (viz detailně o tom mé nedělní živé vysílání na téma Co chybí lidem k tomu, aby ve vztahu byli více šťastní).

Kouzlo změny úhlu pohledu

To, co já obecně dělám s lidmi, kteří mně důvěřují a chtějí změnit svou energii, je například to, že se snažím OBRÁTIT jejich myšlení. Jinak řečeno: Nesnažím se změnit jejich život. Vím, že stačí změnit jejich myšlení a život se už změní sám, protože začnou vidět stejné věci jinak. Začnou víc věřit v sebe, víc si všímat maličkostí, a to pouhou změnou úhlu pohledu.

Už dávno jsem poznal, že lidé se špatným pocitem ze všeho nejméně oceňují sami sebe. Když se dívají se špatným pocitem do minulosti, ignorují, co dokázali překonat, podceňují, co náročného už dokázali zvládnout, zapomínají, s čím těžkým se kdy dokázali vyrovnat a jak daleko už na své cestě dokázali dojít. O všech svých úspěších přemýšlejí tak, jako by to byla samozřejmost, banalita, jako by to ani nebylo těžké...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům