Je Vám – vinou nějaké události, okolnosti nebo jednání jiného člověka – bolestně, nepříjemně, negativně?
Cítíte přepětí a potřebu ventilovat se?
Psychologie tomu říká bouřkový mrak, který podvědomě začne hledat hromosvod – objekt, do kterého by udeřil a svedl svou špatnou energii. Ne nezbytně proto, aby tomu objektu ublížil, spíše aby sobě ulehčil. Alespoň pocitově. Protože ve skutečnosti negativní jednání vůči druhým může spíše zhoršit karmu člověka – vést k jeho izolaci, opuštění, osamění. A tedy NAOPAK k prohloubení původní bolesti a negativity.
Proto, když jsem tvořil manuál Projít koncem k začátku, myslel jsem na všechny ty lidi, kteří subjektivně mají mnoho důvodů zatrpknout – vůči životu, druhým či sami k sobě. Kteří prožili nějakou nezaslouženou křivdu, byli podraženi, oklamáni, zlomeni, aniž si to zasloužili, a kteří mají nutkání být o to víc zlí a UŠKODIT TAK SOBĚ ještě víc – negativním postojem si vytvořit JEŠTĚ TEMNĚJŠÍ KARMU. Proto je Projít koncem k začátku založeno na práci se sebou, a to právě tehdy, kdy se zdá tak snadné rezignovat a naopak tak těžké najít pozitivní cestu vpřed.
Téma sebeovládání v těžkých chvílích je Vámi často zmiňované i v dotazech, které mi posíláte. Jeden příklad za všechny – Dušan píše: „Petře, slyšel jsem Váš podcast Proč děti po rozvodu nenávidí toho rodiče, se kterým zůstali a který se ničím neprovinil. Je to přesně i příběh mé partnerky a její dcerky. V tom podcastu říkáte, že nejen děti, ale i dospělí někdy neumějí kompenzovat to špatné v sobě. Čteme Váš magazín, kde se různými kompenzačními metodami zabýváte. Je ale i taková, kterou by pochopilo i malé dítě?“
Každý všední den odpovídám na Vaše otázky mluveným slovem v Řešidle. Poslouchat má slova můžete buď v podcastových aplikacích (prokliknete se do nich nahoře), anebo pouhým spuštěním přehrávače mé řeči (viz výše). Pro ty, kdo raději čtou, než poslouchají, jsem vydal speciální knihu Řešidlo, obsahující přepisy těch nejdůležitějších myšlenek z mých epizod. Více o této knize zde. Odpovídám samozřejmě i Dušanovi, respektive všem, které tento problém trápí.
Dvě pravidla v jednom
Osvojit si schopnost sebeovládání je projekt na celý život. A to i proto, že různé situace vyžadují různá řešení: Musíte zohlednit jak člověka, proti kterému stojíte, tak událost, která se stala, vlastní rozpoložení, které v sobě máte, míru negativních emocí v sobě. Jinak řečeno: Někdy potřebujete bouchnout, protože něčeho je už příliš. Jindy je lepší vyjít do lesa a pomalu to v sobě rozpustit. Někdy musíte jednat rychle, okamžitě, a jindy Vám naopak prospěje nejednat rychle. Někdy Vám pomůže samota, protože jde o případ, kdy Vás vyléčí, a jindy Vás samota naopak ubíjí, protože jde o případ, kdy se mění v osamělost.
Proto se problematikou sebeovládání zabývám v každém vydání svého magazínu; každé je totiž zaměřené na jeden konkrétní problém a možnosti jeho zvládání.
Ale kdybych měl formulovat jednu společnou podstatu každé situace, kterou by pochopilo i malé dítě a kterou by bylo schopno uvědomit si ve vypjatých chvílích, pak by to byla jednoduchá mentální metoda, která je složená z těchto dvou polovin:
Jsi-li sám, dej si pozor na své myšlenky.
Jsi-li s někým jiným, dej si pozor na svá slova.
A objasním proč.
Problém řetězení myšlenek
Myšlenka vytváří myšlenku. Myšlenky takzvaně...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům