Proč silnému muži začne vadit silná žena

Kdo by nechtěl být úspěšným člověkem – umět si poradit s výzvami, dosáhnout vytčeného cíle, být inspirací pro druhé?

Psychologie takovým lidem říká silní. Protože se naučí unést těžkosti, zvednout balvany a odvalit je z cesty. Kdo by s takovým člověkem nechtěl mít vztah?

Jenže i silní lidé mohou mít své slabé chvíle. Tudíž i silní se mohou stát slabými. A to například i tehdy, když je potká něco, s čím nepočítali. Něco, co je vnitřně oslabuje. Ve své knize Cítit rozumem, myslet srdcem o karmě ve vztazích ukazuji, jak je důležité umět zkrotit sílu v sobě, jinak může způsobit i to, co nechceme. Jeden z takových příběhů mi napsala Míša:

„Petře, trápí mě to, jak špatně se vyvíjí naše manželství. Na začátku bylo skvělé. Manžel byl úspěšný manažer, těšil se, až založíme rodinu, až budu jen doma, starat se o děti a on nás živit. Mně zase imponovalo, jak je úspěšný. A tak jsem i na mateřské studovala, podnikala, řešila stavbu našeho domu, sama vychovávala dvojčata, zatímco manžel byl služebně v zahraničí. Jenže paradoxně právě tehdy se všechno začalo kazit. Manžel mě naučil posouvat se, plánovat nové věci, díky němu mám spoustu koníčků, přátel, děti řadu aktivit – jenže z něj se stal morous. Najednou jako bychom byli každý jinde. Změnil se, je strašně kritický k dětem i ke mně. Napadá mou výchovu, prý jsem špatná matka, moje výlety ho nebaví, raději bude doma. Vybuchuje kvůli prkotinám. Odmítá s námi trávit společný čas, což dříve nebylo. Nechodí dětem na besídky a sportovní turnaje, místo aby byl na ně pyšný, co všechno dokážou! Ztrácím optimismus. Vinou jeho nevysvětlitelných splínů je dnes nešťastná celá rodina. Petře, co se mohlo stát? Proč si manžel vytouženou rodinu neužívá?“

Každý všední den odpovídám na otázky ve svém pořadu Řešidlo. Poslouchat mě můžete buď v podcastových aplikacích (prokliknete se do nich nahoře), nebo spuštěním přehrávače hlasu (viz výše). Těm, kdo raději čtou, než poslouchají, bude vyhovovat stejnojmenná kniha Řešidlo, obsahující přepisy těch nejdůležitějších myšlenek. Víc o této knize zde. Odpovím samozřejmě také Míše, respektive všem tazatelům, které trápí podobný problém.

Soupeřka

Předně, neznám Míšina manžela, proto odpovím ne adresně, ale povšechně. Popíšu, co nejčastěji způsobuje rozklad vztahů, ve kterých na začátku byli na jedné straně silný muž a na druhé straně žena, které tento silný muž natolik imponoval, že se postupně také stala silnou.

Může to znít paradoxně, ale někdy to nejhorší, co se může přihodit úspěšnému muži, je to, když se jeho žena stane také úspěšnou – zatímco on začne stagnovat. To znamená: On zůstane tam, kde byl, zatímco ona výrazně vystoupá.

Ano, říkám někdy, protože to pochopitelně není pravidlo. To, zda se tento problém týká nějakého konkrétního vztahu, poznáte podle toho, jestli tento silný muž najednou dává najevo, že mu vzestup jeho vlastní ženy vadí. Pokud ano, říká tím, že začal vnímat svou ženu jako soupeřku.

Proč hovořím o paradoxu? Když běžíte jakýkoli týmový závod, třeba běžeckou štafetu, a jeden z Vašich spoluběžců začne mít výrazně lepší formu, začne sám sebe při tréninku nebo závodě překonávat, tak byste přirozeně měli mít radost, protože s jeho lepším výsledkem má lepší výsledek i celá Vaše štafeta.

Tak to funguje v každém zdravém vztahu. Společně vítězíme, společně prohráváme.

Tudíž bychom měli být rádi, když se náš partner vzdělává, když se realizuje, když je šťastný, ba dokonce když jsou – díky tomuto partnerovi – šťastné i děti.

Ano, měli bychom. Ale neplatí to vždy. Neplatí to konkrétně v tom případě, kdy jeden z partnerů začne vnímat druhého jako soupeře. Kdy se – například – zboří jeho prvotní představa, že on bude tahounem vztahu, že protějšek na něm bude závislý, že protějšek ho bude trvale obdivovat, protože je výš než jeho protějšek, protože svůj protějšek živí, protože nebýt jeho, nemohl by si protějšek dovolit takový život, neměl by takové koníčky.

Jinak řečeno: Pokud jsou děti šťastné, je pro takového člověka důležité, aby byly šťastné díky němu, ne díky protějšku. Protože přece MY umožňujeme svému protějšku, aby byl doma, aby podnikal v oboru, který ho těší, aby stavěl dům, aby dopřál dětem všechno, co chtějí. Tohle je...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům