Jste někdy zmožení, ztěžka uleháte, ztěžka vstáváte a přemýšlíte, co ksakru udělat pro to, aby tento den stál alespoň trochu za něco?
Snažíte se najít správnou ranní meditaci nebo složení zdravé snídaně, abyste měli opravdu dobrou energii a vyšli z bytu správnou nohou?
Štěstí je stav mysli. Fajn. Ale jak tu mysl dostat do takového stavu, abychom vykročili do práce, školy, vstříc problémům v pohodě?
Když jsem psal knihu Čtyři prány štěstí, znal jsem data. Nikdy nebylo víc klinicky diagnostikovaných depresí než teď. Přitom žijeme v regionu bez válek a hladomoru. Tak z čeho se cítíme špatně, co je tím důvodem, že si to neužíváme? Odpověď je v lidském mozku. Ostatně, já se tomu obsáhle věnuji v magazínu Kurz sebezvládání, který je také o tom, jaký postoj zaujmout k této době a všem náročným výzvám i proč je člověk tak podobný automobilu – a jak nejlépe pochopíme, co ke zvládání svého života v této době potřebujeme. Ale o tom v magazínu.
Nyní vyberu jeden z dotazů, které mi na toto každodenního boje posíláte, například Honzův: „Petře, čtu Vaši knihu Čtyři prány štěstí a vím, že problém je ve mně. Každé ráno vstávám jen velmi nerad a říkám si, kde brát energii, hlavně když si uvědomím, že to krásné je už za mnou – hlavně bezstarostné dětství. Teď, v dospělosti, se mi každý všední den zdá stejný, ulehám s bolestmi hlavy a otázkou: K čemu má takový život smysl? Jak to, Petře, změnit? Jak být alespoň jeden den opravdu šťastný, jako dřív?“
Každý všední den odpovídám na Vaše otázky ve svém podcastovém pořadu Řešidlo. Poslouchat mě můžete buď přímo v podcastových aplikacích (do nich se prokliknete nahoře), nebo jednoduše spuštěním přehrávače mého hlasu (viz výše).
Těm, kdo raději čtou, než poslouchají, jsou určeny knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepis těch nejdůležitějších epizod. Ve zvýhodněné společné sadě jsou zde.
Odpovím samozřejmě i Honzovi, respektive všem tazatelům, které trápí podobný problém a píšou mi.
Uměli jsme to. Tak v čem je problém?
Jak být alespoň jeden den opravdu šťastný? Zvláštní, že se takhle ptáme, když jako děti jste to přece uměli.
To přirozeně znamená, že to určitě umíme ještě dnes, respektive ta schopnost v nás je, jenom jsme ten způsob zapomněli, anebo – což je pravděpodobnější – jsme si odvykli.
A v tom může být zakopaný pes. My jsme si ODVYKLI. My jsme opustili dětské myšlení a přivykli jsme tomu “dospělému”. Je to jako s tréninkem. Jestliže jsme si odvykli, přestali jsme trénovat. Ztratili jsme tu samozřejmou dovednost být šťastní. Ale dovednost se dá naučit. Znovu si ji osvěžit, oprášit ji. Jako posed na kole. Nebo postoj na lyžích. Nebo záběr při plavání. Jen se do toho dostat. To je první věc.
Za druhé, naše nespokojenost se životem, jaký vedeme, není nic nepatřičného. Nespokojenost je pouze dobře míněným signálem, že něco momentálně děláme špatně, že musíme jít OPAČNÝM směrem. A to i teď. Ostatně, na tomto příkladu si to dobře vysvětlíme.
Jaký den si vlastně vizualizujeme
Řekněte mi: S jakou myšlenkou se nejčastěji budíte?
Předpokládám, že s nějakou typu: Ach jo, zase další podělanej den…
Fajn. Tohle si můžete říct. Může se to stát.
Ale já se ptám na něco mnohem důležitějšího: Kolikrát v životě jste si tohle už řekli? To znamená: Kolikrát (v tomto roce) jste se probudili a už jste “věděli”, že to bude špatný den, že Vás čeká něco, co “nezvládnete”, že byste právě tenhle den měli nejraději už za sebou? Kolikrát v týdnu vstáváte s takovouto myšlenkou, která Vám sama bere sílu?
Že je to často?
Tak se zeptám ještě jinak: Vytváříte si tu myšlenku rádi? Rádi se hned zkraje dne připravujete o radost, energii, sílu, úsměv?
Ne? Tak proč to děláte?
Anebo ještě jinak: Tak co kdybyste to začali dělat obráceně?
A konkrétně: Kdy naposledy jste si vůbec po probuzení představili, že tohle bude naopak ten nejlepší den Vašeho života?
Nejhorší, jak jste mi řekli, vnímáte každý den. Takže představivost Vám jednoznačně funguje. Váš problém zní: Proč svou představivost používáte JEN NEGATIVNÍM způsobem?
Ještě jednou: Kdy naposledy jste si řekli: Dnes to bude super den!, takže...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům