Neočekávej, že vždycky dostaneš zpátky to, co dáš

Věříte na karmu? Na zákon, podle kterého nelze sklidit něco jiného, než co zasadíte? Že když zasadíte růži, nemůžete sklidit ananas?

Zlobíte se však, jak je možné, že když jste zasadili růži, růže ne a ne vykvést? Že když se k lidem snažíte chovat dobře, stejné zacházení se Vám vždy nevrací?

Na příkladu komunikace je to dobře vidět – viz dnešní článek Jak “nemluvněti” vysvětlit, že mlčení bolí víc než slova. Jak je možné, že ten, kdo se snaží druhého rozmluvit, rozmluvení se jen tak nedočká? Jak je možné, že ten, kdo dělá pořád první vstřícný krok, ne a ne ve svém protějšku probudit člověka, který by takový postup ocenil? Jak tedy funguje karma? Tak se ptá mimo jiných i Soňa: „Petře, od mámy jsem dostala Vaši knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, dokonce s Vaším osobním věnováním, moc děkuji. Těším se na ni. Prý je to kniha o karmě ve vztazích. Tak ráda bych porozuměla tomu, jak karma funguje. Proč, když se snažím lidem dávat to nejlepší, dostávám zpátky to nejhorší. Myslela jsem, že karma je založená na principu: Co vysíláš, to taky dostaneš. Už jsem ze vztahů po všem jednostranném dávání vyčerpaná a někdy mě napadá, jestli není lepší být mrcha; ty to mají snazší.“

Každý všední den odpovídám na Vaše otázky ve svém podcastovém pořadu ŘešidloPoslouchat mě můžete buď prostým spuštěním přehrávače mého hlasu (viz zlatý zobáček nahoře), anebo přímo ve vybraných podcastových aplikacích (do nich se prokliknete výše), kde můžete dostávat oznámení o každé nové epizodě.

Těm, kdo raději čtou, než poslouchají, jsou určeny knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepis těch nejdůležitějších epizod. Ve zvýhodněné společné sadě jsou zde

Odpovím samozřejmě i Soně, respektive všem tazatelům, které trápí podobná starost a píšou mi.

Důležité není jen to, co děláš…

Karma není nějaký ezoterický nebo nadpozemský zákon. Je to přirozený zákon příčiny a následku. Má tedy svou logiku. Ale je to KOMPLEXNÍ zákon. To znamená, v tomto případě, že důležité není jenom, CO děláme, ale taky PRO KOHO to děláme. Objasním na příkladu.

Chcete-li, aby Vám vyrostla květina, je dobré její sazeničku vložit do úrodné zeminy, ne kamkoli. Když totiž onu sazeničku vložíte, byť s nejvyšší pečlivostí, do rozpáleného asfaltu, který má taky tmavou barvu, nebo do kanystru s petrolejem, který přece také teče jako živá voda, tak sazenička bohužel uhyne

Proto je v životě důležité nejen to, co děláte, tedy že odevzdáváte svoje maximum pro vztah, ale stejně důležité je to, S KÝM ten vztah máte.

To, že pro někoho děláte maximum a jemu to nestačí, neznamená, že Vaše maximum je nedostatečné, a proto se Vám nic dobrého nevrací, ale že to své maximum dáváte nesprávnému člověku. Nemůžete, tak jako u asfaltu nebo petroleje, očekávat zázrak – že se Vám vrátí dobro, pokud se snažíte dobře chovat ke špatnému člověku. Špatný člověk Vás pochopitelně zneužije, odkopne a ještě pomluví, a to bez ohledu na to, jak se k němu chováte. A to je ta karmická lekce, kterou dostáváte zpátky.

A proto: Neočekávejte, že vždycky dostanete zpátky to, co dáváte. Každý není jako Vy. Každý nemá srdce jako Vy. Pokud ustavičně jenom dáváte a nemáte žádnou hranici dávání, tak Vaší osobní karmou bude logicky přitahovat lidi, kteří jenom berou a nemají žádnou hranici braní.

Ponaučuješ se ze své karmy?

V knize Cítit rozumem, myslet srdcem na desítkách typických případů ukazuji, co dělají lidé i s dobrým srdcem na dlani špatně a proč se jim tedy dobro nevrací. Často proto, že slepě dávají dobro tam, odkud se jim...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům