Tíží Vás na srdci někdo, ke komu se chováte dobře, ale on Vám špatně oplácí?
Někdo, kdo se do Vás naváží, kdo Vám otravuje život, kdo nerozumí Vaši bolesti, kdo se odmítá změnit?
Trápí Vás jeho sklon k alkoholu, k ponižování, k lhostejnosti, k nezodpovědnosti, k nezájmu o děti, o Vás?
Jak to řešit? Jak to pochopit, když současně nechcete od něj odejít – protože ho svým způsobem milujete?
Jedno z páteřních témat knihy JáMy spřízněných duší – problém, kterému jednou může čelit každý vztah, a to tím pravděpodobněji, čím odlišnější dva lidé jsou. Nemluvě ani o případu, kdy ve vztahu je ještě někdo třetí či čtvrtý, a to nejen něčí děti, ale třeba také vstupující rodiče nebo kamarádi.
Samostatnou kapitolou pak je proměna člověka. Ten, kdo nám zcela vyhovoval, se postupně stal někým, komu nerozumíme, ale koho pořád milujeme, a to i s ohledem na minulost. Tak jako se to stalo Simoně, která mi napsala: „Petře, říkáte, že bychom měli najít někoho, pro koho je normální a automatické to, co je normální a automatické pro nás – že pak vytvoříme kompatibilní pár. Rozumím tomu. Ostatně, taky jsem takového člověka našla. Byl to můj partner. Bohužel, byl. On se totiž změnil. Dnes, co je pořád normální a automatické pro mě, to už není normální a automatické pro něj. A já jsem z toho dole. Říkám si: ,Jestliže na začátku některé věci dělal, proč je dělat přestal? Už mu za to nestojím? Proč už se nesnaží?’ Z aktivního a pozitivního chlapa, který mi imponoval, se stal pasivní a negativní povaleč bez zájmu o mě. Je šance, že se ještě někdy změní, nebo je jen ztráta času čekat, že by zase mohl být tím, kým na začátku byl?“
Každý všední den odpovídám na Vaše otázky ve svém podcastovém pořadu Řešidlo. Poslouchat mě můžete buď prostým spuštěním přehrávače mého hlasu (viz zlatý zobáček nahoře), anebo přímo ve vybraných podcastových aplikacích (do nich se prokliknete výše), kde můžete dostávat oznámení o každé nové epizodě.
Těm, kdo raději čtou, než poslouchají, jsou určeny knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepis těch nejdůležitějších epizod. Ve zvýhodněné společné sadě jsou zde.
Odpovím samozřejmě i Simoně, respektive všem tazatelům, které trápí podobná starost, a píšou mi.
Proud života
Už Hérakleitos, předsokratovský filozof, řekl: „Všechno plyne.“ A měl pravdu. Všechno. I člověk je součástí neustálé změny. Nepřetržitě se vyvíjí a už nikdy nebude tím, čím byl. Je to jako řeka nebo výdech. Už nikdy nenabereme do dlaně tu samou vodu, která v řece protéká našimi prsty; už nikdy nevydechneme ten samý vzduch dvakrát. A to není jen o času, o věku. Je to o hlavně o proměně dané zkušenostmi, jejichž příliv nemůžeme zastavit. Mění nás ustavičně.

Ano, i člověk se posouvá. A víte, jaké slovo je v téhle větě nejdůležitější? Paradoxně to nejkratší. Se. Člověk SEBE posouvá. To znamená: Člověk SEBE mění. Proč je to tak důležité? Protože díky tomuto nepatrnému slůvku pochopíte to, co si možná nechcete připustit.
Obtíže změny člověka
Kdykoli narazím na někoho, kdo vyčítá jiné osobě, že se nemění, ačkoli ví, že si tímto postojem škodí, odvedu pozornost od toho nezdárníka a požádám toho kritika, aby mi pověděl o svém životě a svých rezervách. Aby mi řekl, co ho trápí, s čím se sám snaží vyrovnat, co překonat. Proč? Protože chci, aby pochopil, jak je těžké, aby se změnil sám.
Třeba když ho zatěžuje vyšší hmotnost, a on kvůli tomu funí do schodů, trpí při pohybu nebo má už značné zdravotní problémy, řeknu mu: No tak zhubni.
Nebo když ho trápí nedostatečná kondice, řeknu: No tak si každé ráno přivstaň a cvič, běhej.
Nebo když je submisivní a nechá si všechno líbit, když je přecitlivělý, lítostivý, úzkostlivý, nebo naopak podrážděný, agresivní a ztrácí nejbližší lidi, zkrátka když si uvědomuje rezervy ve schopnosti ovládat sebe, řeknu mu: No tak buď asertivní, nebo naopak krotší. Zkrátka: No tak se změň, makej na sobě, když víš, že Ti to pomůže!
Nakonec, věnoval jsem tomu celý návodný magazín Kurz sebezvládání, který člověka provádí sebeproměnou od A do Z. Ale víte, co mi ten člověk na to řekne? Poškrábá se ve vousech nebo ve vlasech a pokrčí rameny: No jo, pane Casanovo, Vám se to řekne, ale ono to není tak snadné.
Bingo! Takže: Změnit sebe nikdy není snadné. Ale aby druhý člověk sebe změnil sám, to se vždycky zdá snadné.
Jakmile Ti dojde, jak těžké je změnit sebe,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům