Prožili jste v minulosti zklamání, se kterým pořád ještě nejste úplně vyrovnaní? Brali byste vztah, ale ne ledajaký, rozhodně už ne opakování předchozí bolesti?
Současně však poznáváte, že není tak snadné se seznámit? Například: Když už konečně někdo vypadá dobře a nechová se jako debil, můžete časem zjistit, že i on sám má ze vztahu strach? Že ačkoli cítíte, jak Vás potřebuje a že Vás zřejmě i miluje, drží se zpátky – stylem jeden krok vpřed, ale dva vzad?
Napadá Vás někdy, že jste snad už prašiví, že prostě normální vztah nepotkáte? Prosím, zadržte. Neunáhlujte se se svými soudy. Vysvětlím Vám proč.
Už ve svém živém vysílání O Sophiiných volbách jsem vysvětloval problematiku zraněného srdce. Máte-li špatnou zkušenost, na jednu stranu lásku potřebujete, pomůže totiž zahojit Vaše dosavadní rány. Na druhou stranu se ale vztahu bojíte, protože nechcete opakovat špatnou zkušenost. Mnoho lidí se dokonce seznamuje PRÁVĚ PROTO, aby UZAVŘELI svou minulost. To znamená, že do vztahů vstupují se stále otevřenými ranami. Věří, že za pomoci objetí jiné osoby všechno špatné definitivně odezní. Jenže krvácející zranění jim současně připomíná jejich strach a pochybnosti. Tolik se potřebují otevřít, a přitom se tolik bojí otevřít.
Příběhů na Vaší straně je k tomuto tématu nepočítaně. Vyberu typický dotaz, který mi zasíláte: „Petře, právě čtu jeden z Vašich magazínů, konkrétně o syndromu napadeného psa, a stále si kladu otázku: Skutečně to musí být vždy tak těžké se otevřít, věřit a milovat někoho nového, když Vás předtím někdo zklamal? Proč je to zařízeno tak, že se s následky zrady potýkají zrovna ti lidé, kteří ve vztahu milovali a důvěřovali? Proč právě oni jsou zklamáni a nesou si stopy pak celým svým životem? Proč to nebolí toho druhého, který zradil? Proč on nemá zkažený život?“
Každý všední den na Vaše otázky odpovídám mluveným slovem v podcastech Řešidlo (viz přehrávač na této stránce, nebo jednotlivé epizody v podcastových aplikacích výše).
Pro toho, kdo raději čte, než poslouchá, jsou pak určeny souborné knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější otázky. Ve zvýhodněné společné sadě jsou k sehnání zde.
Důležitost polarity

Chápu ono rozčarování. Jestliže člověk miluje a věří, právě on pak cítí bolest, je-li zrazen a opuštěn. Pak je přirozené, že si i klade otázku: Má vůbec smysl vkládat tolik energie do vztahů? Potažmo: Není lepší také být hajzlík?
Tuto problematiku je ale důležité pochopit v širších souvislostech. Já se to pokusím nyní vyložit.
Začnu třemi zdánlivě paradoxními větami:
Čím větší je srdce, tím víc se do něj vejde lásky, ale také bolesti.
Čím víc špatných lidí jsme v životě poznali, tím spíše pak máme tendenci věřit, že dobří lidé už ani nejsou.
Čím zklamanější jsme z jednání špatných lidí, tím spíše pak máme sklon nevěřit už ani těm dobrým.
Zdánlivě to vypadá, jako bychom na dobro vlastně dopláceli. Ale to je nedorozumění.
Je to důsledek takzvané polarity života nebo lidského světa. Vždycky jsou vedle sebe dvě protichůdné energie. My samozřejmě nenávidíme bolest, když jsme očekávali radost. Nesnášíme zlo, když jsme toužili po dobru. Přitom ovšem zapomínáme na to, jakou roli vlastně bolest nebo zlo v životě hrají. A že ta role není jen negativní.
Čím větší bolest v životě prožijeme, tím víc si pak vážíme sebemenší radosti.
Čím častěji potkáváme zlo, tím víc potom oceňujeme chvíli dobra.
Ale, a to je podstata pochopení polarity, nesmíme v životě to dobro přehlížet. Jinak řečeno: Nesmíme ničit dobro v sobě kvůli zlu v druhých lidech.
Příběh hvězd

Už ve vánočním SNÁŘI, neobvyklém dárku pro všechny ve Vašem okolí, jimž někdy večer chybějí dobré emoce a myšlenky, varuji, že pokud se necháme otrávit zlem jiných lidí, sami zahořkneme a můžeme tím snáz přestat věřit, že vůbec nějaké dobro na tomto světě je, že vůbec můžeme potkat dobré lidi.
Z hlediska psychologie je to podobný jev, jako když v noci pohlédneme na oblohu: Čím déle ji sledujeme, tím více hvězd vidíme. Ale má to svůj příběh. Nejprve vidíme obvykle tu nejjasnější hvězdu. Tak jako když v negativní chvíli vnímáme jen tu...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům