Je složitá doba.
Těžko se hledá záchytný, natož opěrný bod.
Tam, kde byly, jsou dnes nejistoty – jak dlouho ještě budeme moci chodit do divadel, restaurací, sportovat v uzavřených prostorách, jak dlouho se ještě budeme moci navzájem navštěvovat, chodit fyzicky do práce, stýkat se s lidmi, kteří nám mohou pomoci, zkrátka napojovat se na důležité zdroje, z nichž čerpáme změnu, energii, odpočinek?
Nikdo neví. A lidé jsou již podráždění. Mnohem snáze útočí. A jejich terčům v nastávající době nebude snadné pomoci.
To jsou dva velké strašáky psychoterapeutů a psychiatrů s výhledem do příštích měsíců.
Proto ještě nabízím jedno velké setkání (vstupenky Večerní program). Na něm mimo jiné speciální přednášku Jak mít zdravé vztahy. A to nejen s druhými lidmi, ale také se sebou. Protože tento základní vztah budeme v nadcházejícím období velmi potřebovat. Abychom se k sobě chovali zdravě. Abychom si ještě ke všemu neubližovali. A to zejména poté, co se atmosféra ještě zhorší.
To je důvod, proč jsem na závěr roku připravil také vánoční SNÁŘ. Jako dárek pod stromeček pro Vás i Vaše blízké, kterým se nebude dařit rozpustit splíny, úzkosti, strachy, zacyklené negativní emoce. Vánoční SNÁŘ je nástroj ke zklidnění, podpoře a motivaci, a to jak druhých lidí, tak nás samotných. Že bude potřeba, není pochyb.
Denně čelím enormnímu náporu Vašich dotazů plných deprese. Chcete typickou ukázku? Markéta mi napsala: „Petře, jsem momentálně strašně dole. Špatně se mi dýchá, jsem celá roztřesená. Přitom vedle v pokoji je kluk, kterého miluji a on miluji mě, a já za ním nejdu a brečím tady jen proto, že mi dnes jeden cizí člověk řekl něco špatného. Proč mi tolik záleží na názoru někoho, koho ani neznám? Proč si tolik vyčítám, že se tím vůbec trápím? Jak se mám odosobnit od špatných slov, u kterých je mi jasné, že mi je může říct kdykoli kdokoli? Tíží mě už to, když si uvědomuji, jak jsem strašně křehká a slabá a jak se proto do mě může kdokoli snadno trefit.“
Jsem tu pro Vás každý den v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přímý přehrávač či proklik do aplikací výše). Každý všední den odpovídám mluveným slovem na Vaše otázky. Pokud raději čtete, než posloucháte, využít můžete také knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější obdržené otázky. Ve zvýhodněné sadě jsou obě knihy k sehnání zde.
Odpovím samozřejmě i Markétě, respektive všem dalším tazatelům, kteří se mě ptají na podobný problém.
Ohrožení
Předně: To, co v takovém momentu prožíváte, je přirozené. Jde totiž o stresovou reakci, která je přirozeným výsledkem subjektivního pocitu ohrožení.
Slovo ohrožení znamená, že Vás někdo napadl a Vy jste se neuměli adekvátně bránit. Možná jste víc přemýšleli o tom, proč Vás napadl, možná Vás tak překvapil, že jste nevěděli, co dělat.
A protože se problém neřešil, pocit ohrožení, potažmo stresová reakce se prohlubují a způsobují ten mělký a rychlý dech, roztřesení, zvýšený krevní tlak, možná studený pot, respektive celkové ochlazení v končetinách. A v hlavě Vám musela naskočit pudová potřeba – nějak jednat. Utéct, nebo útočit. Právě tak jedná stres, když cítíme ohrožení.
Stres nepřichází proto, aby nám ublížil, ale aby zabránil našemu pokračujícímu ohrožení. Neskončí, pokud se nadále ohroženě budeme cítit. Proto jsem psal vánoční SNÁŘ. Proto budu každému k dispozici i na velkém setkání. A těm, kteří z různých důvodů SNÁŘ nemají, nebo pod stromečkem nenajdou, a na velké setkání nedorazí, se pokusím, alespoň ve zkratce, říct něco, co by jim v těchto případech mohlo pomoci, a díky čemu by přesvědčili svůj organismus o tom, že UŽ JSOU V BEZPEČÍ. Ne v ohrožení.
Tudíž:...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům