5 andělů, kteří se mění v ďábla

„Nejlépe člověka zničíme, když mu vsugerujeme, že ho milujeme.

Jiří Brdečka, Faunovo velmi pozdní odpoledne

„Na začátku to byl anděl. Chci ho zpátky,“ žádala při Setkání.

Bylo mi jí líto. Chtěla zpátky někoho, kdo nikdy neexistoval.

Nechtěla toho ďábla, ve kterého se „proměnil“. Věřila, že ona je tou „proměnou“ vinná. Že ona způsobila, že on na ni přestal být hodný, milý, laskavý.

Ve skutečnosti andělem nikdy nebyl. Jen tak chtěl působit. Chtěl se jí tak vrýt do podvědomí. Jako anděl. Ale byl to ďábel – s maskou anděla. A ta maska teď spadla.

Ona se každý den dívala do skutečné tváře. Ďáblem vždy byl. Až teď ale mohl naplno rozvinout své ubližování – a přitom v ní vyvolat dojem, že všechno je její chyba…

Od vánku k vichřici

Manipulace ve vztazích je nebezpečná. Proto jsem jejímu diagnostikování věnoval knihu L.E.Ž. a uzdravení z ran, které manipulaci samozřejmě provázejí, knihu Lék pro duši. Čím je manipulace zákeřná?

  1. Přichází jako vánek. Občas nějaký poryv nespokojenosti. Brzy se však mění ve vichřici. Odebírá oběti majetek, přátele, děti, ba co víc, může oběti vzít sebevědomí, sebedůvěru, sebejistoty, sebelásku, sebeúctu, sebehodnotu.
  2. Oběť v manipulativním vztahu ztrácí nejen sebe, ale i orientaci. Je přesvědčená, že všechno zavinila sama. A také že o manipulátora nesmí přijít – že on je ta nejlepší, ba jediná volba pro život.
  3. Oběti není pomoci. Hlasům zvenčí přestává naslouchat. Stává se izolovanou, zbavenou jakýchkoli záchytných a opěrných bodů. Je přesvědčená, že nemůže odejít, že nemá kam, že nebude mít z čeho žít, že se jí manipulátor pomstí, že ji zničí, když se pokusí vymanit z jeho vlivu. A opravdu – nejbližší nad ní lámou hůl. Dělají chybu. Soudí ji jako neschopnost jen proto, že ve stejné pozici nikdy nebyli, netuší, jak těžké je ze smyčky manipulátora vyváznout.

Uvnitř lži

Manipulátor totiž na začátku není k rozpoznání od spřízněné duše. Dává vám právě to, co postrádáte. Je to láska? Dává vám lásku. Je to ocenění? Skládá vám komplimenty. Je to porozumění? Chápe vás ve všem. Proto se ve vás rozvine zpočátku pocit, pak již přesvědčení, že tohle je spřízněná duše – ten, na koho jste celý život čekali. Ten, koho nesmíte ztratit. Toto je klíčový bod manipulace.

Ve skutečnosti manipulátor se od spřízněné duše brzy odliší. Jak? Stačí svěřit mu informaci o svém nejslabším místě. Možná se bojíte samoty. Možná se bojíte o děti, které jsou vaše všechno a se kterými potřebujete mít pevný vztah. Možná jste citliví na svůj zevnějšek. Možná máte zranění z minulosti – čelili jste nevěře, šikaně, pochybnostem o sobě. Právě to manipulátora nejvíce zajímá. Kde je vaše slabé místo.

Zpočátku se o něj zajímá jako „milující partner“. Chce vyzvědět, co vás kdy bolelo, aby vás citlivě objal a litoval. Ale pak se všechno změní. Vaše nejslabší místo začne používat proti vám! „Jestli neuděláš tohle, odejdu (vystavím tě samotě, které se tolik bojíš). Jestli nebude po mém, poštvu proti tobě tvé děti (to tě zničí). Jestli mi nebudeš po vůli, odejdu a koho si najdeš s takovým zevnějškem, s takovou minulostí? Jestli mi nevyhovíš, odejdu za někým lepším, přitažlivějším, mladším (vyberte si podle libosti to slovo, které vás nejvíc bolí).“ A vy víte, že to nesmíte dopustit. Že on je přece spřízněná duše!

Ne! Spřízněná duše je člověk, který zná vaše nejslabší místo, a právě proto ho nikdy neobrátí proti vám. Naproti tomu manipulátor je člověk, který zná vaše nejslabší místo, a právě proto ho obrátí proti vám při každé příležitosti, kdy vás potřebuje zmanipulovat – přimět udělat to, co byste se zdravým rozumem nikdy neudělali.

Nejsou to rozhodnutí z lásky, která činíte. Jsou to rozhodnutí ze strachu. Ze strachu, abyste neztratili to, co je pro vás důležité.

Toxická pětice

Manipulace není náhoda ani omyl. Manipulátor dobře ví, co chce, a také toho dosahuje. Proto se manipulátor nikdy nezmění, nemá potřebu. Ačkoli ve vás tu iluzi rád vyvolává. Když už dál nemůžete, rád přispěchá s tvrzením, že se změní, že už si vše uvědomil, že se omlouvá, že si zaslouží novou příležitost. Jak varuji v Léku pro duši, nevěřte těm, kteří vás už jednou úmyslně zranili. Udělají to znovu, díky každému obměkčení vašeho srdce se stále více ujišťují v tom, že jim i příště prominete. Ne proto, jací jsou oni. Ale proto, jací jste vy.

Kniha L.E.Ž. ukazuje, jak manipulaci rozpoznat v konkrétních případech. Kniha Lék pro duši pak to, jak se ze dna dostat. Nezřídka potřebujete promluvit si o konkrétních okolnostech vašeho trápení, pro tento účel existují Setkání a individuální konzultace. Abyste však věděli, jak se bránit, musíte především pochopit, komu čelíte. Tudíž: kde je naopak slabé místo manipulátora.

I on je člověk. Často zakomplexovaný, z minulosti zraněný. Rozhodl se však kompenzovat své slabosti tím, že bude ovládat druhé. To mu zvyšuje sebedůvěru a konejší ego. Ano, může to být velmi „malý“ člověk. Je-li však vzdělaný, může být skutečně reálně nebezpečný. Zajímá vás alespoň pět takových kategorií?

1. Měnič

(Manipuluje vámi tak, abyste se měnili v někoho, kým nejste nebo být nechcete.)

Základní manipulativní metoda. Účelem je vytvořit ve vás pocit nedostatečnosti, neschopnosti, selhání. Přimět vás pohrdat svým originálem a přistoupit na něčí vedení, být loutkou manipulátora.

V tomto základním případě se „nesprávně“ oblékáte, „nedobře“ vypadáte, máte „nevhodné“ přátele, „špatné“ zájmy, „neschopně“ řešíte své problémy, „nedostatečně“ milujete. Psychologickou strategií manipulátora není, jak by se mohlo zdát, vzít vám sebedůvěru. On chce primárně zajistit, abyste v něm vnímali autoritu. Abyste uvěřili, že to s vámi myslí dobře, že vás může soudit, že ví, kdy jste dobří a kdy špatní. Pak se totiž dostáváte zcela do jeho moci. On vás nálepkuje, kdy jste „hloupí“, „chybující“, „vinní“, a vy o tom nepochybujete.

Měnič se stará o to, abyste se báli vést svůj život, být sami sebou, myslet po svém. Kdykoli něco provedete sami, není to „dostatečné“ a on vás za to „nemá rád“. Nakonec dojdete k závěru, že nejlepší je na všechno ptát se manipulátora a řídit se podle něj. Karel Čapek to vystihl teorií ovce: „Hlavně mě veď, i když na porážku.“

S tím...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům