Jste po ráně, která Vám vzala sílu vidět, ba prožívat hezké věci?
Pojměte to jako šanci na lepší život.
Jak to myslím?
Využijte tuto příležitost k novému začátku. Od píky.
Že nevíte, co přesně dělat?
Povedu Vás.
Od bolesti k síle aneb Úkolníček pro příštích 31 dní
V nedělním živém vysílání o kognitivní disonanci, psychologickém fenoménu, který drží dole spoustu lidí, jsem aplikoval jednu psychoimunologickou zásadu: Chceš-li ven z jámy, musíš předně přestat kopat. Hippokratés, nejslavnější lékař starověku, zase říkal: Než začneš někoho léčit, zeptej se ho, jestli je vůbec ochoten vzdát se věcí, pro které onemocněl.
Jste? Dokážete se vzdát myšlenek, lidí nebo okolností, které Vám odebraly sílu a připravují Vás o štěstí?
Ve Vánočním Speciálu, psychologickém dárku pro blízké lidi, na nichž Vám záleží, upozorňuji na tři následky neochoty vzdát se toho, co nás trápí: 1. Budeme špatnými lidmi tak zklamaní, že už nebudeme věřit ani těm dobrým. 2. Čím budeme starší, tím více budeme litovat času, který jsme promarnili s hlupáky. 3. Čím větší srdce budeme mít v toxickém prostředí, tím víc bolesti nám do něj tito lidé naloží.
Chcete do sebe dostat více síly a dobré energie? Pak mám pro Vás seznam úkolů pro nadcházejících 31 dní. Co den, to jeden úkol. Všechny zvládnete. Pomohou Vám jinak myslet. A jinak žít.
Jdete do toho? Tak se těším na Váš výsledek přesně za 1 měsíc:
Den 1
Udělejte maličkost pro někoho jiného
Čím méně lásky máme pro sebe, tím spíše ji dokážeme vykutat pro někoho jiného. Možná toho, kdo je na tom momentálně hůř než my. Nejenže to vyváží naše disbalanční myšlení („Jsem na tom nejhůř ze všech“), ale naučí nás to soucitu k druhým. Přičemž od soucitu k druhým je už krok k soucitu k sobě. Bez spekulování, jestli nám to druhý někdy oplatí, mu pomozme. Udělá to dobře nejen jemu, ale hlavně nám. Pochopíme, že máme moc darovat lásku. Začít můžeme třeba u rodiny. A pokud tam nemáme dobré vztahy, rozhlédněme se po lidech, kteří nás potřebují.
Den 2
Sdílejte svou pozitivní zkušenost s někým blízkým
Sdílením se snižují negativní emoce a zvyšují pozitivní. Sdílená starost je totiž poloviční starost a sdílená radost je dvojnásobná radost – pokud sdílíme se správnými lidmi. Že nemáte s kým sdílet? To mi netvrďte. Pokud nechcete své příběhy sdílet se mnou, můžete využít uzavřenou skupinu, kde na Vás čeká už více než 7500 lidí.
Den 3
Dejte si pauzu od GTD i GTP
Všichni víme, že v životě nelze dosáhnout úspěchu v žádné oblasti bez GTD a GTP. Tedy bez getting to point – soustředění se na cíl a getting things done – dokončení toho, na co se soustředíme. Doba nás nutí přemáhat se v tomto směru, ať práci máme, či nemáme. Leč, pokud se dlouhodobě přepínáme, ztrácíme rovnováhu, radost i okolí, které také potřebuje náš čas a naši lásku. Podléháme stresu, trpíme automatizovaným přesvědčením, že když každý den neuděláme něco produktivního, selháváme. Prosím, zkusme jeden den nechat svůj perfekcionismus odpočívat. Zpomalme a zjistěme, že život je krásný i tak – když nespěcháme a netlačíme se nikde ve frontě. Jen se odevzdejme vesmíru, oceňujme jen to, co je, a zaměřujme se na priority, které jindy zanedbáváme.
Den 4
Vžijte se do cizí kůže
Láska vzniká z vděčnosti. A vděčnost může mít mnoho podob. Můžeme být vděční i za problémy, které nemáme – a které vidíme kolem sebe. Je to vděčnost srostlá s empatií. Tu v sobě rozvineme jedině tehdy, začneme-li přemýšlet o něčí situaci, budeme-li se snažit porozumět jeho bolesti a chápat z jeho pohledu, jak by nám bylo v jeho kůži. To všechno vede ke zjištění, že emoce druhých lidí jsou stejně opravdové jako naše. To nám pomůže rozšířit si srdce a otevřít se druhým. Ano, jejich bolesti, ale potažmo i síle, lásce.
Den 5
Promyslete si smysl svého života
Mnoho lidí tone v minulosti, kterou už nejde oživit, nebo budoucnosti, která se ještě nenarodila. Zapomínají přitom na podstatu života. Na to, co mohou udělat teď. Co je pro jejich život vlastně důležité. Zamysleme se: Co kdyby začalo více záležet už na dnešku?
Den 6
Přenechte smetanu druhým
Jsou okamžiky, kdy není nutná žádná reakce. Když druzí navrhují blátivý boj, prostě se nezúčastnit. Jen pozorovat, pamatovat si a nenechat se vtahovat. Objevit sílu, která je v odpuštění. Ego se bude vzpouzet, ale my se naučíme, že síla neznamená negativnějšímu nebo nešťastnějšímu ublížit, ale odpustit.
Den 7
Poděkujte za to, co mohlo být horší
Ve Vánočním Speciálu přináším několik vlastních lekcí, které mi změnily život. Včetně těch laskavých. Nezapomenu, jak můj děda, když jsem ho spěšně vezl do nemocnice, říkal: „Proč nadáváš na každou červenou na křižovatce, ale za zelenou nikdy nepoděkuješ?“ Ano, vždy hořekujeme, proč to špatné není lepší, aniž si uvědomíme, že to špatné mohlo být ještě horší. I kdyby se ten den nic skvělého nestalo, uvědomme si, že přehlížíme mnohé samozřejmosti, za něž se jinde ve světě lidé modlí. Objevme to, za co můžeme být denně vděční, a přitom to ve své ustaranosti ignorujeme.
Den 8
Potrénujte trpělivost
Zatroubil na nás někdo na přechodu? Pokynul na nás, že se máme hnout? Potkali jsme nervózu? Hodil nám někdo „myšku“ svým autem na dálnici? Klid. Prodýchejme to a jen si představme, že možná spěchá s dítětem do nemocnice nebo s manželkou do porodnice. Trpělivost uvolňuje přetlak v duši a představivost umožňuje spatřit čistotu v lidech, jejichž špína by nás jinak dovedla k zbytečné frustraci. Povznesme se tento den nad realitu.
Den 9
Přijďte jako první s usmířením
Může to být malicherná, nebo i vážná hádka. Spolkněme ego. Jedno jediné nedorozumění může vést k vymazání důležité osoby z našeho života jen proto, že se budeme přít, kdo z nás má větší pravdu. Omluvme se, i když necítíme vinu, nebo přijměme i tu omluvu, která z druhé strany nedorazila. Nepřicházejme ješitně o přítele, rodinnou vazbu nebo pracovní kontakt. Jedno Promiň dokáže obměkčit druhého, a to tím víc, čím spíše si uvědomí, že tím projevujeme svou velikost – a jeho odmítnutí by znamenalo jeho malost.
Den 10
Prostě řekněte NE
Vím, že to není snadné. Nic, čemu se věnuji, není snadné. Všechno, čemu se věnuji, stojí za to. Skutečně silní lidé žijí jednoduše: nenabírají si víc, než unesou; žijí podle svých hodnot; mají dané meze. A z těchto všech důvodů nemají problém říct NE. Pokud vytuší, že jim něco komplikuje život nebo nepřináší lepší zítřek, nebojí se tomu říct NE. Získávají tak čas a energii říkat ANO na všechno ostatní.
Tolik prvních deset dní. Myslíte, že vydržíte i dalších deset? Ano? Tak pokračujeme:
Den 11
Zvyšte míru své nadšenosti
Pokud se nám někdo svěří s dobrou osobní zprávou, nezáviďme mu. Pokusme se mu jeho štěstí přát. Když se náš bývalý partner nově zadá a usměje na sociální síti, nezahořkněme. I jemu se pokusme jeho štěstí přát. Zkrátka, snažme se při cizí radosti použít přívlastek o stupeň vyšší – je to ne dobré, ale FANTASTICKÉ! Užijme si podobně nadšeně i maličkosti vlastního života – i kdyby to měla být upečená pizza nebo uklizený byt. FENOMENÁLNĚ jsme to zvládli! Dodejme tomuto dni větší barvu, víc radosti, vzrušení a zvědavosti, než jsme zvyklí. Přinuťme se k větší pozitivitě – odmění nás.
Den 12
Makejte jako mravenec
Ať v práci, nebo doma při péči o rodinu. Ať ve všední den, nebo o rodinném víkendovém výletě. Buďme dnes skvělým rodičem, kolegou, kamarádem. Pohlédněme do mraveniště. Každý jedinec je dokonale disciplinovaný a pilný. Být jako on se bude zdát náročné, ale pamatujme, že stačí jen soustředit se na jeden nejbližší krok. A pak na další. Nenechme se vyvádět z míry, vyrušovat, neselhávejme. Buďme jeden den perfektním člověkem....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům