Chcete vědět, co můžete od určitých lidí očekávat?
Chcete s poznáním jejich charakteru pochopit, jestli má, či nemá smysl čekat na jejich případnou změnu k lepšímu – na jejich omluvu, přiznání chyby, sebenápravu –, nebo s vysokou pravděpodobností dojde k opakování toxického chování, ba ještě jeho zhoršování?
Když jsem v nedělním živém vysílání Ubližuje Vám ten, koho milujete, a nedokážete ho změnit? popisoval tři schody, které potřebujeme vystoupat zpět do šťastného života, varoval jsem před charakteristikou některých typů lidí, kterým právě milující protějšek nejvíc umožňuje pokračovat v toxickém chování, ba ho ještě stupňovat.
Už v knize 250 zákonů lásky jsem pak popsal, jaké vztahy můžeme s konkrétními typy očekávat, které změnit jde a které ne. Ukážu to na příkladu otázky Káti, která mi svůj problém popsala těmito slovy: „Petře, mám v životě smůlu na lidi, kteří si mě neváží a v partnerských vztazích mi ubližují. Jednou od okolí slýchám, že si vybírám jen samé narcisty, podruhé zase že jen samé slabochy. Mám v tom zmatek. Znamenají ty pojmy totéž, nebo se narcista a slaboch v něčem odlišují?“
- Každý všední den odpovídám na Vaše otázky mluveným slovem v podcastovém pořadu Řešidlo (viz proklik do různých podcastových aplikací výše). Pokud však raději čtete, než posloucháte, využijte, prosím, stejnojmenné knihy s přepisy těch nejposlouchanějších odpovědí za poslední dobu.
Dva konce téhož kyvadla
Začnu od toho, co mají společného: Narcista i slaboch dokážou velmi ublížit milujícímu člověku.
Každý však opačným způsobem, než ten druhý.
Narcista ubližuje zejména naprostou lhostejností. Nechová k Vám žádné emoce.
Slaboch dokáže také ublížit, ale naopak naprostou agresivitou. Chová k Vám emoce. Ale velmi negativní.
Jinak řečeno: Slabochovi druhý člověk VADÍ, narcistovi je druhý člověk JEDNO.
A na těchto zjednodušených popisech si můžeme obsáhleji objasnit jejich dominantní rys.
Soustředěnost dovnitř
Narcista je sebestředný člověk, zahleděný jenom do sebe. Charakterově nejblíže je mu sobec.
Narcista má totiž ve svém pomyslném žebříčku důležitých hodnot jen jednu jedinou položku, a to sám sebe. Já, jenom já. To je pro něj to jediné, o co mu jde, i ve vztahu.
To, co chce druhý člověk, to, co druhého trápí, je mu ukradené. Druhý člověk pro něj svým způsobem neexistuje, přesněji – druhý člověk pro něj má hodnotu jen do té míry, pokud narcistovi opakuje: Ty jsi úžasný. Ty jsi nejlepší. Nikdo by to neudělal tak skvěle jako Ty. Zkrátka: Ty jsi Bůh.
Takového partnera potřebuje. Ale jen pro tohle. Nechová k němu žádný cit. Dokáže ho odkopnout okamžitě, jakmile se objeví jiný “reproduktor”, který mu pochlebuje víc.
Soustředěnost ven
Slaboch je přesně opačná kategorie, ale stále toxického typu.
Slaboch totiž vůbec nehledí na sebe. Ten pohled by mu nedělal dobře. Slaboch ví, co neunese, nezvládne, nedokáže. Vnitřně je silně negativní, a tak – to mu dělá lépe – je zahleděný naopak do druhých. Je svým způsobem druhými fascinován, zvláště těmi, kteří svedou víc než on, ale protože je silně negativní, zachází s druhými pouze silně negativně, podobně jako se sebou. Toto musím objasnit.
Slabocha si můžeme představit jako trpaslíka, kterému jeho nízký vzrůst eminentně vadí. Když se takový trpaslík vyskytne vedle obra, fascinovaně ho sleduje, vnímá hlavně to, o kolik je obr větší než on sám. A protože je negativní,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům