5 způsobů, jak skoncovat se zneužíváním dobrého srdce

Máte dobré srdce? Rozdali byste se pro druhé? Jste tu vždy, když Vás potřebují?

V pořádku.

Nebo snad chcete něco dodat? Nějaké ALE?

Například: ALE vadí mi, že si toho druzí neváží, že to neocení, že když já potřebuji je, oni mi nepomohou, nebo dokonce já se pro ně obětuji, ale oni leda obětují mě.

To už v pořádku není.

Se svým dobrým srdcem totiž začínáte spojovat negativní emoce. Možná si dobré srdce chvílemi vyčítáte. Možná i uvažujete, zda nebýt větší mrchou, větším hajzlíkem.

Nebo se to děje někomu z Vašich blízkých? Chodí Váš partner domů z práce vyhořelý? Vrací se Vaše dítě ze školy zlomené? Darujte jim, a nejen k Valentýnu, knihu Sami. Je totiž na čase něco změnit. Přestat se nechávat zneužívat tak, abyste z toho ještě měli negativní rozpoložení a zhoršené zdraví. Jeden z odstínů takových příběhů? „Petře, připadám si k ničemu. Nevyšel mi už několikátý partnerský vztah a šťastná nejsem ani v práci. Moc nespím, doma jsem sama, a tak tam chodím jako první a odcházím poslední. Každému se snažím pomoci, přesto si mé obětavosti nikdo neváží, a když já potřebuji pomoci, nikdo není k mání. Stejné jsem to měla v partnerství i ve vlastní rodině. Mám smůlu, nebo něco dělám ve vztazích špatně?“

O smůle můžeme hovořit, když se něco stane jednou. Když se stejný výsledek opakuje, obvykle k tomu vedou stejné činy. Nevadí. Změníme-li činy, změní se i výsledky. Vysvětlíme si jak.

  • Vaše otázky zodpovídám v podcastovém pořadu Řešidlo (už více než 460 epizod můžete poslouchat na této stránce či přímo v podcastových aplikacích, do nichž se prokliknete nahoře; v nich budete upozorněni na každou novou epizodu).
  • Něco Vás trápí? Nebo Vaše blízké? Využít můžete také knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, které obsahují nejdůležitější myšlenky z nejposlouchanějších odpovědí za poslední dobu.

Jeden problém

V sadě Jak změnit svůj osud, kterou spolu s knihou Sami tvoří kniha o vztahové karmě Cítit rozumem, myslet srdcem, zdůrazňuji, že karma je jako učitel. Opakuje nám tu látku, kterou pořád ještě nechápeme, dokud se dostatečně neponaučíme. Omílá nám ji i v různých typech vztahů, ale bolest je pokaždé shodná. Tak, abychom se jednoho dne sami nad sebou zamysleli a zeptali: Kolikrát se mi to ještě musí stát, aby mi došlo, že už to není náhoda? A v čem je tedy problém?

Ano, karma se chová učitel, ale jiný, než jakého pamatujeme z vlastního dětství. Ve škole nám látku nejdříve vysvětlili, a pak nás z ní zkoušeli. Ale karma nás nejdříve zkouší, a až pak nám látku vysvětlí. Přesněji, přiměje nás, abychom my sami přišli na to, co děláme špatně.

Pět úkolů

Zneužívání si obvykle všimneme v momentu, kdy pro druhé děláme maximum, ale paradoxně se přestáváme cítit dobře. Ačkoli vydáváme to dobré, nevrací se nám to dobré. V psychologii se tomu říká citový deficit. Ten může způsobit, že se z toho dobrého zcela vyčerpáme, to znamená, že to dobré pak nebudeme mít ani pro sebe. Ani pro partnera. Ani pro děti. Budeme vyhořelí. Jak tomu...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům