Znáte muže na fotografii?
Je to Kevin Systrom, spoluzakladatel Instagramu.
A introvert.
Vytvořil úspěšnou sociální síť. Mnozí se divili: Jak může introvert dokázat něco velkého, natož v oblasti komunikace – když introverti přece tolik nekomunikují?
A mě zase udivuje, že to mnohé udivuje.
Kdykoli vytvářím nový magazín, vím, že proti sobě mohu mít čtenáře, který o sobě v nějakém ohledu pochybuje, něco se mu nedaří, život mu nakládá nebo v sebe přestal věřit. S každým vydáním (nyní: Jak vypnout negativní myšlení) si hlavně přeji, aby se čtenáři přestali bát, začali vnímat a rozvíjet své přednosti a přijímat sebe sama přes svou osobitost, která nemá jinde na světě, v žádném jiném člověku obdoby.
Jste Vy momentálně ve fázi sebezpochybňování nebo zápolení se svým sebevědomím jenom proto, že jste takoví, jací jste? Považujete se za méněcenné či nedostatečné například kvůli větší uzavřenosti? Tak dnes něco pro Vás:
Poklad uvnitř
Slovo introvert je bůhvíproč vnímáno záporně až pejorativně. Přitom lidé jsou sami proti sobě, introvertní nastavení má podle odhadů třetina až polovina populace. Každý den mi chodí okolo tří set dotazů a mezi nimi se opakují tyto: Petře, mám vůbec šanci na šťastný vztah, sebeuplatnění, sebeprosazování a obecně úspěch, když jsem introvert? Jak mohu obstát ve vnějším světě, když mám ve zvyku obracet se dovnitř? A podobně.
Jestliže patříte k introvertům a považujete to za handicap nebo dokonce cejch, mám pro Vás několik odlišných pohledů, abyste na tento svůj rys mohli začít být naopak hrdí.

Už tento muž, CARL JUNG (1875–1961), švýcarský lékař a zakladatel analytické psychologie, definoval, že každý člověk má svou introvertní i extrovertní stránku, přičemž vždy jedna je dominantnější než druhá.
“Ti se silnější extrovertní stránkou,” říkal, “mají sklon být poháněni společenskými stimuly a méně odpočívat. Oceňují vnější svět, potřebují jeho souhlas a uznání, a jsou proto svolnější přizpůsobit se svému okolí. Naopak ti s větší introvertní stránkou,” pravil Jung, “se cítí vyčerpáváni společností a k získání energie potřebují opak – čas o samotě. Neměli by však být zaměňováni se samotáři nebo asociály, protože oni jsou produktivně zaměřeni na vnitřní svět. Mají SVÉ myšlenky, SVÉ koncepce, nedělají kompromisy, a tak potom vynikají překvapivými tezemi a nápady, jako například sir Isaac Newton nebo Albert Einstein.”
Jung se zlobil na ty psychology a osobnostní teoretiky, kteří patologizovali introverty a umístili je na negativní konec lidského spektra. Kromě Junga v hájení introvertů vybočil například THEODORE ROOSEVELT (1858–1919), energický prezident USA, který v rezervovanosti a pokoře viděl důvod k uctívání. “Ticho je sílou introvertů v tomto bláznivém světě, kde nesmíte přestat mluvit, jinak Vás hned osočují, že nemáte co říct,” hromoval. “Ti, kdo mluví tiše a rozvážně, mají ve skutečnosti za zády velkou hůl. Tou dokážou neviditelně udolávat tlučhuby svou tichou pozorností, inovativními nápady a dalšími dary, za které my je haníme, a přitom jsou to vzácné body k dobru.”
FRYDERYK CHOPIN (1810–1849), polský skladatel a klavírní virtuos doby romantismu, hrál od sedmi let. Přesto za celý život svolil k pouhým třiceti veřejným vystoupením. Když se ho ptali na důvod, říkal: “Pamatuji si ze školy, jak mě při poslechu probírané látky přepadl báječný nápad. Zatímco jiní mluvili a svým hlasem mě přerušovali, já ten nápad v hlavě rozvíjel, až najednou někdo vedle mě jej vyslovil. Cítil jsem se zpustošený, naštvaný na sebe, že jsem dříve nepromluvil. Raději jsem byl proto sám.”
Chopin naznačil důležitý aspekt. Ač introverti nestojí ve světlech ramp a upřednostňují spíše tiché pozorování, neznamená to, že nechtějí být oceněni nebo vyzdviženi. Touží po úspěchu naprosto stejně. “Hromadil se ve mně pocit viny, pocit hanby, pocit bílé vrány. A přitom bych tolik rád vzkázal ostatním, že být takový je úžasné.”
CHARLES DARWIN (1809–1882), britský přírodovědec a zakladatel evoluční teorie, zdůrazňoval, že není plachý, pouze má “nižší práh pro jalové řeči a povrchnosti”. “Upřednostňuji udržení své energie pro smysluplné hovory, které mi dávají víc než plytké věty, jež mnozí vypouštějí. Nic nemůže být vzdálenější pravdě než tvrzení, že nemám rád lidi. Jsou-li schopni zapříst hluboké rozhovory, velebím je. Bohužel poslední dobou si nejlépe popovídám se svými myšlenkami.”
Ostatně Jung říkal: “Být extrovertem automaticky neznamená kvalitu. Neexistuje žádný vztah mezi tím být nejvydatnější mluvka a mít nejlepší výsledky.”
Sedm žádaných předností, které sami introverti přehlížejí
Ve svém magazínu učím čtenáře žít se “svými osobnostmi” i “odvrácenými stránkami”, nezřídka ukazuji i přehlížené výhody, které zdobí rovněž introverty. A že, navzdory obecně rozšířenému názoru, být introvertem může znamenat v řadě ohledů dokonce přednost oproti extroverzi. Jak introvert, tak extrovert totiž mají předpoklady vynikat ve svých optimálních prostředích. “Introvert však,” říkal Jung, “má více způsobů, jak se chránit a žít déle. Oceňuje jednodušší život, důsledněji plánuje a zamýšlí se nad novými cestami, jak nejen dosahovat vlastních výsledků, ale i povzbuzovat ostatní k tomu, aby se oni sami rozvíjeli a mnohem více přemýšleli, než začnou jednat. Tak jako to dělají introverti sami.”
1. přednost: Tvůrčí myšlení
ALBERT EINSTEIN (1879–1955), spolu s Newtonem patrně...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům