Už jste poznali, jak mocným nástrojem je Vaše mysl?
Že funguje jako nůž, který můžete použít ve svůj prospěch, nebo proti sobě – ukrojit si s jeho pomocí krajíc z bochníku chleba, ale také – při nesprávném použití – si ukrojit svůj vlastní prst?
Právě tak se může stát, že svou mysl, potažmo její představivost, používáme ve svůj prospěch, anebo proti sobě. Že se v těžkých chvílích buď motivujeme, nebo zpochybňujeme. Že si v neúspěšných okamžicích dokážeme/nedokážeme vizualizovat lepší časy a podle toho buď pokračujeme, nebo se vzdáváme.
V knize Sami, kterou jsem psal pro momenty osobního vyhoření v partnerských, pracovních, přátelských nebo i rodinných vztazích, ukazuji, jak pozitivně pracovat se svým sebevědomím, a to právě tehdy, když se z nás vytrácí. Tuto knihu jsem poté doplnil ještě o magazín/kurz Jak vypnout negativní myšlení, který je celý zaměřen na umlčování sebeoslabujícího hlasu. U obou publikací tak jde svým způsobem o poznávání metod sebelásky – schopnosti dodat si lásku právě v těch momentech, kdy nám láska zvenčí nebo zevnitř nejvíc chybí. Jinak řečeno: být svým nejlepším přítelem, pokud nablízku takový není.
Pamatuj: Právě když si myslíš, že si lásku nezasloužíš, ji nejvíc potřebuješ
Všichni někdy procházíme chvílemi, kdy si připadáme neúspěšní, neschopní, nedostateční, zbyteční. Tento pocit může vyvolat reakce našeho okolí – kritika, posměch, pohrdání, přehlížení. Jindy to způsobí naše vlastní chyba, kterou si vyčítáme a neumíme ji vrátit, pracovat s ní. Výsledkem v obou případech jsou negativní emoce, které plodí negativní myšlenky, jež nás popouzejí k negativním činům, které nemohou skončit jinak než negativními výsledky. A tak se naše negativní rozpoložení ještě více prohlubuje. Proto v Jak vypnout negativní myšlení ukazuji, jak se od sebezničujících negací oprostit.
Rád v tomto směru používám AFIRMACE. Co to je?
- Krátké, jednoduché a posilující věty v přítomném čase.
- Opakujeme si je buď nahlas, nebo v duchu. Opakování je důležité, podporuje pozitivní návyk.
- Při dlouhodobém opakování pomáhají ovlivnit či dokonce pozitivně obrátit naše původně negativní vnitřní přesvědčení, uchytit se hlouběji v našem podvědomí a inspirovat nás k jinému než negativnímu zacházení se sebou.
Proto se formulují v přítomném čase, jako by už byly pravdou. Důležité je vcítit se do jejich obsahu a už v okamžiku vyslovení cítit, že je naplňujeme.
Podobných afirmací existuje celá řada. Uvedu, pro začátek, alespoň pět základních. Věnujte jim třeba čas před spánkem. Nebo při čekání na dopravní spoj při cestě z práce, ze školy, procházku z nákupu. Přeji Vám, ať Vám co nejdříve pomohou uskutečnit to, v co prostřednictvím afirmací začnete věřit.
1. Mám se rád(a) tak, jak jsem
Když nás lidé přijímají takové, jací jsme, je to láska. Nemají potřebu nás měnit, činit někým jiným, protože jsou rádi, jestliže jsme sami sebou – protože pouze když jsme sami sebou, můžeme být v souladu se svým Já, se svými tužbami, potřebami, hodnotami, a tudíž šťastní.
Když nás lidé chtějí měnit na základě svého vlastního rozhodnutí, je to manipulace. Nevyhovuje jim to, jací jsme, mají racionální důvod, proč chtějí, abychom byli někým jiným. Tím důvodem je zpravidla potřeba někomu říkat, jak by se měl měnit, převzaté, naučené nutkání ovládat druhé.
My ale nemůžeme být jiní, než jsme. Můžeme být jen svou lepší, nebo horší verzí. Ale ne jinou osobou. Pokud se budeme snažit být někým jiným, nejenže neobstojíme, ale budeme mít pocit, že selháváme. A nakonec tím, kdo nás neúspěšně měnil, budeme stejně odvrženi.
Neztrácejme sami sebe. Je mnohem snazší zaplnit mezeru vedle sebe, kde dříve býval někdo jiný, než mezeru v sobě, kde jsme dříve bývali my sami.
2. Do minulosti se vracím jen pro dobré emoce
Toto je základní látka magazínu Jak vypnout negativní myšlení:
- Stalo se v minulosti něco dobrého? Buďme vděčni, že nás to potkalo!
- Stalo se v minulosti něco špatného? Buďme vděčni, že jsme to překonali!
Učme se s minulostí pracovat tak, aby každý pohled pomáhal rozvíjet vděčnost, pokoru, trpělivost, dobrou energii. Pocit je základem všeho. Jaké jsou pocity, takové jsou potom myšlenky. Špatné pocity nedovedou vyrobit dobré myšlenky. Špatné myšlenky nemohou vést k dobrým činům. Špatné činy nemohou vytvořit dobré výsledky. Špatné výsledky dál jen umocňují původní špatné pocity. Přemýšlejme tedy v každé chvíli o svých pocitech.
Minulost nás často trápí proto, že nejde změnit, jen přijmout. Minulost ovšem ani nebyla stvořena proto, abychom ji vraceli a opravovali. Má naopak zůstat takovou, jak se stala. Tím se pro nás stává nejlepším a nejpoučnějším momentem. Přijímejme ji tedy pokorně.
Minulost je jako lednička, do které ukládáme vzpomínky. Když jsou pokažené, jednou, až tu ledničku otevřeme, vyvalí se smrad. Každou minulost proto potřebujeme uzavřít tak, aby v nás poté nerozvíjela úzkosti, stres, strach, nepokoj. Ke konstruktivnímu uzavření minulosti pomáhá uvědomit si, že jsme prostě lidé, chybující bytosti, a právě chyby nás poučují, posouvají, dělají nás moudřejšími. Že pokud nám bylo dáno zažít něco krásného, máme být rádi, a pokud nám bylo umožněno zažít a překonat něco špatného, máme být také rádi.
3. Pokračuju jenom v těch vztazích, které můj život zlepšují
Radost je tam, kde se lidé smějí. Štěstí je tam, kde si lidé váží...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům