Jak žít alespoň chvíli šťastně, i když nás přítomný život trápí

Kdo by z toho mohl mít radost, že se část světa dostala do války?

Co má dělat obyčejný člověk, který sleduje neuvěřitelný „spektákl“ a nemůže ho nijak ovlivnit?

Může se vůbec vyhnout úzkosti, strachu, černým vizím, které protemňují už tak temnou přítomnost?

Celý tento týden jsem se věnoval tématům, souvisejícím s emocionálním příkořím, jakého jsme nyní svědky – Jak otevřít bolavé srdce, Jak zvládnout odpustit, když si myslíme, že odpustit nelze, a hlavně Jednomu jedinému úkolu rodiče, který je obzvláště naléhavý v této době. Děti nerozumějí tomu, co se děje. Mají si mezi sebou hrát na vojáky? Co mají provést ruskému dítěti na ulici? Co ukrajinskému? Na čí straně stát? Bizarní, že?

Dnes se proto zaměřím na základní dovednost, na které ostatně stojí celý magazín Jak vypnout negativní myšlení. A odrazím se od dotazu, který mi adresoval Filip: “Petře, miluju Vaše podcasty. Vždycky se při jejich poslechu na těch několik minut, co mluvíte, propadnu do jiné energie a soustředění, mám pak chuť žít skutečně přítomně, baví mě život. Ale dlouho mi to nevydrží. Tím spíše ve čtvrtek, když jsem se probudil a četl zprávy. Ale dělo se mi to i předtím. Život mě po Vašem pozitivním nakopnutí opět strhává k lítosti, strachu a bezmoci – je mi líto toho, co třeba v minulosti nevyšlo, bojím se toho, co by v budoucnu nemuselo vyjít, a cítím bezmoc nad svou neschopností to změnit. Mám to tak jenom já? Selhávám v něčem? Co s tím?”

  • Vaše otázky zodpovídám každý všední den v podcastovém pořadu Řešidlo (více než 470 epizod můžete poslouchat na této stránce či také v podcastových aplikacích, do nichž se prokliknete nahoře; v nich budete vždy upozorněni na novou epizodu).
  • Pokud raději čtete, než posloucháte, využijte knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, které obsahují přepisy mých nejposlouchanějších témat za poslední dobu.

Jedna “chyba” spirituálních učitelů

Typický spirituální učitel říká: Žijte v přítomnosti.

Ale k čemu taková výzva? My v přítomnosti přece žijeme!

I lítost, strach nebo bezmoc jsou pocity, které cítíme TEĎ.

Někdy je to PRÁVĚ TA PŘÍTOMNOST, CO NÁS NEJVÍC TRÁPÍ.

Navíc moderní společnost, tak jak je koncipována, nepřetržitě usiluje o naši přítomnou pozornost. Pořád mít nejčerstvější zprávy, pořád se jen soustředit, teď se bát, teď reagovat, teď být úspěšný, teď mít výsledek, teď víc makat – a PRÁVĚ Z TOHO už dlouhá léta plyne řada úzkostí a zdravotních potíží.

Takže pointa, kterou by tito spirituální učitelé měli zdůrazňovat, zní: V JAKÉ přítomnosti máme žít.

Dostat energii v nešťastné přítomnosti

Ano, měli by dodat: Žijte ve ŠŤASTNÉ přítomnosti!

Jenže, jak si ji vytvořit, když žijeme uprostřed NEŠŤASTNÉHO světa?

V magazínu Jak vypnout negativní myšlení doporučuji mnoho psychologických metod a cvičení, které pomáhají trénovat klidnou mysl. Zvláště pak vyzdvihnu jeden prvek.

ŠŤASTNĚ PŘÍTOMNĚ můžete žít na cestách, při praktikování jógy, při meditacích, při rozhovorech s lidmi, které máte rádi. To všechno je přítomnost, která Vás zbavuje pocitu ohrožení, nebezpečí, snižuje míru stresu, protože sami sebe vystavíme činnostem, které nám dělají DOBŘE. Tudíž v našem organismu vytvářejí oxytocin, hormon bezpečí, který působí přímo proti stresovému hormonu kortizolu.

Všechny uvedené aktivity nebo i pasivity nás čistí. A víte čím? TICHEM. Tomuto slovu však musíte správně porozumět.

Člověk se čistí tím, že vidí, dělá, vnímá, prožívá něco, v čím je...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům