Před týdnem jsme si vysvětlili, proč silní lidé přitahují komplikované vztahy.
Nyní si objasníme, jak se silní lidé v těchto vztazích stávají slabými.
Z hlediska psychologie se za silného považuje ten, kdo je schopen zvládat těžkosti, a za slabého ten, kdo se o takové zvládání ani nepokouší. Jinak řečeno: Silný člověk se SNAŽÍ ZLEPŠIT situaci, která není lehká. Nemá-li práci a vadí-li mu to, snaží se najít si práci a být v ní co možná nejlepší (ačkoli to není lehké). Zůstane-li sám na dítě, vychovává ho a snaží se mu být co nejlepším rodičem (ačkoli to není lehké). Má-li existenční problémy včetně zdravotních, snaží se je řešit co nejlépe (ačkoli to není lehké). Slabý je ten, kdo jakoukoli cestu ke zlepšení předem vzdá.
Právě proto slabému imponuje silný člověk. Silný má to, čím by slabý chtěl také disponovat. Ukážu to na Marii.
Říkávali jí “anděl”. Měla totiž velké srdce. Pomohla každému, kdo se na ni obrátil. Proto se na ni kdekdo obracel. Dokázala pomoci, podpořit, povzbudit, a právě proto jí mnoho lidí nepřálo. Vypadala jako žena, která si se vším poradí a nemůže mít s ničím problém. Dnes jí říkají “padlý anděl”. Ze silné, vždy pozitivní, usměvavé a sebevědomé ženy je slabé, vyčerpané a o sobě pochybující torzo.
A stačil na to jeden vztah. Inu, jak píšu v knize JáMy spřízněných duší, za každým zlomeným srdcem najdeš člověka, který to způsobil.
Z nebe do pekla
“Andělé” jako Marie přitahují. Nablízku by je chtěl mít kdekdo, hodí se to. Problém je v tom, že kdo chce mít ve svém životě anděla, musí mu vytvářet ráj. V pekle andělé nežijí.
Není to ale tak, že když andělovi vytvoříte peklo, on se ztratí. Ne, on přestane žít. Začne živořit. Slábnout. Může se stát paradoxně tím, kdo ho srazil. Ze silného slabým.
Máte ve své blízkosti člověka, který takto dopadl? Nebo se bojíte, že někdo z Vašich báječných blízkých by takto mohl dopadnout? Nebo snad na sobě začínáte cítit emocionální slábnutí? Vnímáte, že Vás vyčerpává vztah, aniž můžete přesně specifikovat čím?
Pojďme si to objasnit bod za bodem.
První fáze: Cesta do nebe
Člověk je, koncepčně řečeno, jako anděl s jedním křídlem. Potřebuje druhého, aby s pomocí jeho křídla vytvořil pár, který je schopen tahem dvou křídel vynést oba do nebe.
Proto také v první fázi, kdy silný člověk imponuje, dokáže i slabý vidět v andělovi motivaci, inspiraci, vzor, komu se má přiblížit. A proto také společný vzlet oba uspokojuje.
To je moment, kdy se slabý člověk po boku silného může sám stát silným. Někdo však tuto příležitost promarní. Vinou zrcadlení začne slabý při pohledu na silného vidět to, co jemu samotnému chybí. A takové “zrcadlo” může slabému vadit. Načež se ho pokusí zpochybnit, pošpinit, rozbít. Silný se v té chvíli nechápavě ptá: Proč? Co zlého jsem provedl? Zač mě trestáš? Proč si na mně najednou nevážíš toho, co jsi na mně ještě nedávno obdivoval?
Jako by andělovo silné křídlo nebylo dost dobré. Přitom je to naopak: Je AŽ MOC dobré.
Druhá fáze: Cesta do pekla
Nejde jen o kolaps vztahu. Slabý přestane nahoře mávat, pár tak ztratí svou soudržnost a z výšky se oba zřítí dolů. Oba si natlučou, ale slabý začne vykřikovat: To byla Tvoje chyba. A ukazuje na silného. (Jde pouze o metaforu.)
Křídla jsou v tomto psychologickém pohledu symbolem síly a soběstačnosti. Je to jako s ptákem. Sedí-li na tenké větvi, neznepokojuje ho, že by se tenká větev mohla zlomit a on spadnout. Proč se neznepokojuje? Protože věřím svým křídlům. I kdyby se tenké větev zlomila, ví, že ho křídla unesou. Jako člověk, který věří sám v sebe i poté, co se vztah rozpadne.
Problémem je, když silný člověk je natolik zpochybněn svým slabým partnerem, že přestane věřit sám v sebe. Pták, který ztratí víru ve svá křídla, už nikdy nevzletí. Nebude totiž věřit, že ho křídla unesou. Zřítí se ze stromu, aniž by křídla vůbec otevřel a zkusil použít. Stane se tak ne proto, že by křídla už nefungovala, ale proto, že na ně rezignoval. Jinak řečeno: Přestane-li pták věřit ve svá křídla, ztratí schopnost létat. Tak jako člověk, přestane-li věřit v lásku a lepší budoucnost, ztratí schopnost si ji vytvářet. Ne proto, že by to nedokázal, ale proto, že už to nezkusí.
Jak píšu v knize JáMy spřízněných duší, víra nečiní věci snazšími, ale MOŽNÝMI. Pokud tedy vnitřně slábneme a přestáváme věřit v sebe, pochybujeme, že je vůbec možné mít lepší osud. Že by nás ještě někdo mohl milovat. Že bychom ještě kdy mohli být šťastní. A přitom příčina této nevíry v sebe může být ve vztahu, respektive v jednání našeho protějšku. Před čím konkrétně ve vztahu se slabším protějškem varuji?
1. oslabující program: Všechno musí být podle něj
Všechno bude podle mě!
Na začátku je to snad i příjemné. Krátkodobě to vztah posouvá. Převedeno do příměru s anděly: On diktuje, kdy začneme mávat křídly, jak rychle, musí být po jeho.
Nám se to chvílemi začne zdát pohodlné – jenom poslouchat a vyhovovat. Jenže dříve nebo později přijdou pokyny, které vztah ničí. “Já přestanu mávat a Ty budeš pokračovat,” zvolá. My chceme namítnout, že to nejde, ale… musí být po jeho. A tak pár spadne. Protože jedním křídlem dva neutáhneme.
V reálném životě to vypadá tak, že jen zřídka je brán ohled na naše plány, ba si ani žádné nebudeme moci dělat. Zpočátku akceptujeme, že je v pořádku se obětovat. Než nám dojde, že druhý ve skutečnosti nevidí hodnotu v našem čase, úsilí, emočních potřebách – zkrátka že jsme pouze využíváni, nebo ještě přesněji zneužíváni. Pak začneme i my vidět, že vztah bez OBOUSTRANNÉ oběti, které se také říká kompromis, není skutečný vztah, jen pseudo-vztah.
Poznáme to třeba tehdy, když náš čas strávený s partnerem záleží na JEHO schválení… když valná většina rozhodnutí učiněných v páru, valná většina lidí, které společně potkáváme, a valná většina věcí, které společně děláme, jsou ty jeho… když naše nápady jsou rychle zavrženy nebo prostě ignorovány.
2. oslabující program: Jeho komunikace je negativní nebo neutrální
Ajaj, už to cítíme? Dobré energie nám začíná ubývat, respektive se nám jí přestává dostávat. Na naše povzbuzující a posilňující slova nepřichází stejně kladná odezva. Ba naopak.
Výsledek v našem srdci? Rozmáhající se pocit vnějšího opovržení, kombinovaný s pocitem vztahového ohrožení. Jak specifikuji v magazínu Jak vypnout negativní myšlení, má to...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům