Očekáváte příchod svého prvního potomka? Obáváte se, zda jako rodiče obstojíte?
Nebo už své první dítě máte na světě a přechází Vás hlava ze všeho, co musíte stíhat?
Stresujete se z názorů ostatních na Vaši výchovu? Pochybujete o sobě, zda všechno děláte správně?
Pak se možná divíte jedné kuriozitě: Aby člověk směl usednout za volant auta, musí mít svůj věk a složit zkoušky. Aby přivedl na svět dítě, nežádá po něm společnost vůbec nic. Kdo přivede dítě na svět, může si automaticky říkat rodič. Jako by řídit auto bylo mnohem těžší než vychovat dítě. Jako by řidič mohl napáchat více škod na lidech než rodič. Snad jste si tak i Vy někdy položili otázku: Proč tomu tak je?
Odpověď psychologů je jednoduchá: Protože rodičovství představuje v podstatě jediný úkol. Ten, který by měl pochopit každý. Co tím jediným úkolem je?
Když jsem dopisoval knihu Sami, nechal jsem zvláštní místo pro nejtěžší moment mého života. Kdy jsem sám čelil volbě ukončit tento život, nebo v něm ještě pokračovat. Tu knihu jsem napsal i proto, aby už žádné dospívající dítě, jako já tehdy, nestálo na mostě a nepřipadalo si bezmocné.
Svou knihou jsem doplnil nádhernou publikaci Lemony, kterou Markéta Maar Eder napsala naopak pro malé děti – do chvil, které se zdají bezvýchodné.
Právě na ně musí rodič myslet. V životě se jim nejde vyhnout. Dříve či později přijdou. Tuší to i Svatava, která mi poslala tuto otázku: “Petře, budu maminkou, ale budu na to sama. Prošla jsem už mnoho kurzů, jak přebalovat a tak, ale pořád se cítím nejistá a bojím se toho, co bude – co když výchovu nezvládnu? Co byste mi poradil Vy?”
- Vaše otázky zodpovídám v podcastovém pořadu Řešidlo (už více než 460 epizod můžete poslouchat na této stránce či přímo v podcastových aplikacích, do nichž se prokliknete nahoře; v nich budete upozorněni na každou novou epizodu).
- Něco Vás trápí? Nebo Vaše blízké? Využít můžete knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, které obsahují nejdůležitější myšlenky z nejposlouchanějších odpovědí za poslední dobu.
Fyzická rovina úkolu
Psychologie rodičovství neboli parentingu říká, že jediným úkolem rodiče je – třemi slovy řečeno – DÁT DÍTĚTI BEZPEČÍ. Nic víc. Ale taky nic míň.
DÁT DÍTĚTI BEZPEČÍ, to neznamená držet ho v nějakém vězení, umělém polstrovaném světě daleko od všech rizik, selhání a neúspěchů, ale naopak ho připravit na život uprostřed všech možných selhání tak, aby se dítě O SEBE NAUČILO POSTARAT. Tomuto pojmu je ale potřeba dobře porozumět.
Například to znamená postupně naučit dítě, jak přejít ulici, aby se mu nic nestalo. Potažmo, obecně ho naučit, jak ochránit sebe sama. Aby se dítě umělo i v těžkostech spolehnout na sebe, až tu už rodič nebude.
To je však jen první, fyzická stránka úkolu.
Ta druhá je duševní.
Duševní rovina úkolu
Součástí správného parentingu je dovolit dítěti, aby se v duševní rovině mohlo STÁVAT TÍM, KÝM JE. Tedy aby se nemuselo snažit být někým jiným, někým, kým ve skutečnosti vůbec není. Objasním to.
Netlačte do něj svoje vlastní přesvědčení. Nepromítejte do něj svoje vlastní očekávání. Nechte dítě poznat svoje vlastní nadání a pomozte mu, ať ho rozvíjí – protože v tom, co mu jde přirozeně, může být...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům