Jak pochopit a překonat svíravý strach

Bylo pro Vás někdy něco tak důležité, že jste se báli, že to nezískáte?

A když jste to získali, báli jste se zase o to, že to ztratíte?

Byla to láska, po které jste dlouho toužili, a najednou byla tady? Anebo dítě, na které jste se načekali a teď se o něj začali bát?

Nebo jste jako Milan, který mi napsal: „Petře, stojím před náročným obdobím a nevím, jestli ho zvládnu. Kdybyste byl můj nejlepší přítel, co byste mi řekl, abych UVĚŘIL, že to zvládnu?“

Napsal jsem celý jeden manuál na téma Jak vypnout negativní myšlení. Slovo “vypnout” je ale třeba správně pochopit. Tak jako stres můžeme vypnout objetím, jde obejmout i strach, jen jiný název pro stejný pocit ohrožení, a tím ho rozmělnit. Jen potřebujeme vědět JAK.

  • Denně mi přijde okolo 800 Vašich otázek. Zodpovídám je v podcastovém pořadu Řešidlo (všechny najdete na této stránce, nejposlouchanější v podcastových aplikacích nahoře, které mají výhodu upozornění na každou novou epizodu).
  • Pokud slova raději čtete, než posloucháte, využijte knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Obsahují přepisy mých nejdůležitějších myšlenek za poslední dobu.

Jak? Začni s proč

Kdo čte mé magazíny, ví, že každou otázku JAK vnímám coby zamotané klubíčko, které rozplétám od toho konce, jemuž se říká PROČ: Chcete-li vědět, JAK překonat strach, musíte si nejprve položit otázku: PROČ se vlastně bojíme?, potažmo KDY se vlastně bojíme?

Protože

Lidé se většinou bojí v situaci, kterou dosud nezažili, anebo zažili, ale ještě nezvládli.

V prvním případě nemohou vědět, jestli ji zvládnou, pokud ji nikdy nezažili. Takže jejich strach je přirozený. NENÍ ZLÝ. Jen říká: Pozor, člověče, buď opatrný, měj oči na stopkách, protože jsi to ještě nezažil. A proč to říká? 

Protože pro danou situaci nemá náš mozek ještě žádný automatismus. Kdyby věděl, že jsme už tuto situaci zažili a zvládli, měl by náš mozek ve svém podvědomí už úspěšnou cestu. Jako když usedáme do auta a jedeme důvěrně známou cestou do práce, za rodinou, za přáteli: Nebojíme se, zda dojedeme, protože tu cestu známe a řídí za nás už naše podvědomí. Ano, podvědomí za nás svým způsobem převezme řízení, zatímco naše vědomí může současně řešit něco jiného – přemýšlet o pracovním úkolu, o trápení ve vztahu nebo o příští dovolené. Zkrátka pracuje-li naše podvědomí na řízení auta, může náš mozek vzít na vědomou práci něco jiného.

Úkol strachu

Proto také v magazínu Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům