Představte si člověka, který Vás ohrožuje nebo Vám i přímo ubližuje.
Odkud se bere Vaše přesvědčení, že ustane, ba dokonce že se obrátí ve svém jednání a změní?
Odpovídal jsem v Jak se vytočit z mystéria jednoho špatného vztahu. Naše naděje skutečně NEbývá spojena s tím druhým, ale vychází z nás – z naší povahy, podstaty, normálna, z našeho vzdělání, emocionálního kvocientu (EQ), očekávání, z naší empatie, projekce, víry. A právě proto nám ten druhý může ubližovat dál. Stačí mu, že jsme lepší než on. V tu chvíli považujeme za přirozené to, co by bylo přirozené na jeho místě pro nás, ale co pro něj přirozené, normální ani žádoucí být vůbec nemusí.
Když jsme vytvářeli Kurz pozitivního myšlení, zdůrazňovali jsme, jak je důležité vnímat realitu a pravdu. Jak se nám vymstí, když sami sobě lžeme, když si druhého malujeme lepším, než ve skutečnosti je. Oba díly tohoto kurzu, Jak vypnout negativní myšlení a Přepni mysl na lepší život, umožňují silně pozitivně ovlivnit své vztahy, sebevědomí i zdraví, ale bez schopnosti vnímat realitu a pravdu to nejde. Přitom připustit si lež, ve které dlouho žijeme, je někdy to nejtěžší. Dokazuje to i Renata svým příběhem: „Petře, pláču u Vašeho včerejšího podcastu. Máte obrovskou pravdu. Ale problém je, že já, nevím proč, pořád věřím, že ten, kdo mi ubližuje, se jednoho dne změní. Neumím se od té naděje odpoutat, přestat na ten den změny čekat. Nejspíš to ovlivňují i jeho slova. Ano, tluče mě. Když se napije, tak opravdu hodně, ale bez pití méně. Pak toho lituje. Klečí na kolenou, leží mi u nohou, že mě miluje a ať ho neopouštím. Pak si ovšem znovu otevře láhev, začne mi nadávat, že jsem štětka, že určitě mám někoho jiného – a pak mě za to zbije. Vůbec nevím, co dělat. Nikoho jiného nemám. Copak bych mohla? On by mě zabil…“
- Děkuji za důvěru, s jakou mi posíláte své dotazy. Odpovídám na ně v Řešidle, svém podcastovém pořadu, který můžete číst nebo poslouchat zde, anebo v jednotlivých podcastových aplikacích (do nich se prokliknete nahoře, umožňují Vám i notifikaci, ohlášení každé nové epizody).
- Nechcete-li se ptát veřejně, sdílet své těžkosti anonymně v uzavřené skupině.
- Bojíte-li se zeptat i anonymně, přečtěte si knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, kde zveřejňuji své odpovědi na nejčastější dotazy.
Vliv slov
Lidé, kteří nám vědomě ubližují, a přitom tvrdí, že nám ubližovat nechtějí, mají ve zjevném rozporu slova a činy.
Jestliže jim dáváme novou šanci a věříme, že nám opravdu ubližovat nechtějí, pak to znamená, že věříme víc jejich slovům než činům. A to vypovídá něco o nás.
V mezilidských vztazích je zásadní umět rozlišovat to, co protějšek říká, a to, co skutečně dělá. Pochopit, že slova mohou lhát, ale činy jsou vždycky pravda. Proto je důležité nevnímat tolik slova, ale reálný způsob, jak s Vámi daný člověk zachází. To je totiž REALITA. Zatímco slova mohou být FIKCE.
Co je pravda – co se může naplnit?
Z hlediska psychologie je nutné mít schopnost kritického myšlení. Připustit “co když to, co říká/dělá není pravda?” A pak se v tom chaosu zorientovat.
Jestliže někdo tvrdí, že Vás skutečně miluje a potřebuje, proč s Vámi potom jedná tak, jako by to nebyla pravda – jako by Vás ve skutečnosti nemiloval a nepotřeboval?
Lámete si nad tím hlavu? Nechápete...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům