Jak poznat, že partner myslí svou změnu vážně

Provedl partner to, co Vás bolelo, před čím jste ho zapřísahávali a čeho – alespoň podle svých slov – nyní lituje?

Slibuje, že se napraví, ačkoli s jeho slovy máte spíše špatné zkušenosti, a proto už pochybujete, zda mu věřit?

Jste mezi mlýnskými kameny, kdy na jednu stranu jeho milujete, ale na druhou stranu vnímáte i odrazující hlasy ze svého okolí “Nevěř mu už! Víš přece, že Tě pokaždé zklamal!”?

V knize JáMy spřízněných duší ukazuji devět takových křižovatek, na kterých se musíme umět správně rozhodnout, jinak se to, co nás bolí, může opakovat – a s tím nás bude ještě srážet, že “druzí měli pravdu”, že “jsme znovu jen ztratili čas”, že “příště už slovům nesmíme věřit”, ale… příběh se většinou opakuje.

Na jedné z těchto křižovatek stojí momentálně i Drahomíra, která mi svěřuje tento problém: „Petře, můj partner roky fetoval a pil. Kdykoli jsem mu pohrozila svým odchodem, sliboval, že přestane. Tak jsem na základě jeho slibu zůstala a on se k tomu fetu a chlastu vždycky zase vrátil. Nechápala jsem, proč se to děje, ani co mám dělat, a tak jsem přečetla Vaši knihu o karmě ve vztazích Cítit rozumem, myslet srdcem a rozhodla se zachovat podle ní. Sepsala jsem mu body, které musí splnit – včetně skoncování se svými dluhy a změnou chování ke mně – a datum, dokdy to definitivně vyřeší, jinak odejdu. Pomohlo to. Začal se opravdu snažit. S některým z mých požadavků zápasí víc, s jiným míň. Okolí mi ovšem říká, že jen ztrácím čas. To osudové datum se blíží a já jsem nejistá. Myslíte, Petře, že dělám chybu, když pořád věřím, že se změní?“

  • Děkuji za dotazy, které mi posíláte. Odpovídám v Řešidle, které můžete číst nebo poslouchat zde nebo přímo v podcastových aplikacích (viz výše).
  • Nechcete-li se ptát veřejně, sdílet svou těžkost můžete i anonymně v uzavřené skupině.
  • Nechcete-li se ptát ani anonymně, otevřete si mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, kde jsou mé kompletní odpovědi na nejčastější dotazy.

Když se člověk nemění

Jestliže dáváme “pořád druhé šance” někomu, kdo se nemění, přičemž vždy věříme, že “teď se už konečně změní”, pak tím, kdo v našem vztahu potřebuje především změnit, jsme my sami. Ano, potřebujeme především změnit sami sebe.

Potřebujeme si uvědomit, proč dál věříme, ačkoli se druhý nemění. Že jsme možná obětí projekční pasti (více o tomto psychologickém fenoménu v záznamu živého vysílání).

Stejně tak si potřebujeme uvědomit, že je značný rozdíl mezi slovy, které nám někdo řekne, a činy, které skutečně vykoná. „Já už se změním!“ Není nic snazší, než tohle říct. Slibem nezarmoutíš. Ale o změně člověka nesvědčí jeho slova. Jediným důkazem skutečné změny člověka je jeho změněné chování.

Aby se člověk změnil

Proto v uvedené knize Cítit rozumem, myslet srdcem píšu o ceníku. Tato psychologická metoda pomůže téměř pokaždé, pomohla zjevně i Drahomíře. Metoda ceníku spočívá v tom, že dáme druhému předem a naprosto transparentně najevo, jaká bude “cena”, pokud svůj slib nedodrží.

Mít “ceník” je fér. Jako v restauraci, kam host přijde s chutí na guláš. Potřebuje vědět, co ho bude stát. Proto dostane jídelní lístek a v něm vidí: guláš – 100 Kč. Takový host, který si na základě jídelního lístku objedná guláš, se po jeho snědení nemůže divit, že po něm číšník chce oněch 100 Kč. Stejně jako v obchodním vztahu totéž platí v partnerském vztahu.

Jestliže druhému předem a naprosto transparentně řeknete: „Tohle mě bolí a já to nechci. Změníš to. A pokud to nezměníš, tak odcházím“, pak se tomu říká “osobně nastavená mez” anebo “ceník”, a v té chvíli odpovědnost za to, jestli vztah pokračuje, už nemáte primárně Vy, ale on. Je to na jeho rozhodnutí, jestli se svým ubližujícím jednáním přestane, a tedy se změní, anebo zaplatí cenu, protože s ubližujícím jednáním nepřestane a rozhodne se nezměnit.

Problém změny člověka

V knize Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům