Jak ve vztahu zchladit emoce, když hrozí, že z našich úst vyvolají nejemotivnější projev našeho života, kterého ovšem už za chvíli můžeme litovat?
Jak i v emočně vypjatých situacích zachovat chladný rozum a respektovat svůj protějšek, ačkoli říká to, s čím se neztotožňujeme?
I to jsou výzvy, které popisuji v knize Cítit rozumem, myslet srdcem. V knize, která je věnovaná vztahové karmě, tedy osudu, který sami sobě ve vztahovém životě vytváříme. Jak zbytečnou chybou, podnícenou například vlastním egem, podrážděností nebo momentální přecitlivělostí, nepřijít o partnera, kterého ve skutečnosti milujeme? I o tom je tato kniha a k tomu směřuje též problém, který mi popsal Zbyšek: „Petře, moje žena je Vaše čtenářka a já, přiznávám, jsem Vaší prací pohrdal – než jsme se s manželkou dostali do velké partnerské krize a ona mi věnovala Vaši knihu 250 zákonů lásky o tom nejzákladnějším, bez čeho vztah nemůže fungovat. Petře, upřímně – otevřel jsem ji s velkou nedůvěrou, ale ona mě pohltila a úplně proměnila náš vztah. Uvědomil jsem si, mimo jiné, že když mi manželka něco vyčítala, měla pravdu, ale stejně tak jsem mohl mít pravdu já, když jsem se proti jejím výčitkám bránil. Třeba ve chvíli, kdy jsem se na ulici obrátil za jinými ženami a té mé to vadilo. Říkal jsem jí: ‚Vždyť o nic nejde.‘ A nechápal jsem, že pro ni to může být dokonce důvod k rozvodu. Nechápal jsem to, protože jsem si nepoložil otázku, kterou jste mi položil v knize: Co když je za tím příběhem, který bych měl znát. Ano, netušil jsem, čím si v minulosti prošla. Po přečtení Vaší knihy jsem jí chtěl naslouchat, ona mi tak všechno svěřila a já ji dnes i proto, co má za sebou, miluji mnohem více než kdy dříve. Pochopil jsem, jak hloupě jsem se choval, jen proto, že jsem neznal, jak moc jí ublížili předchozí muži.“
- Děkuji za důvěru, s jakou mi píšete. Každý všední den odpovídám v Řešidle, které můžete číst nebo poslouchat zde nebo přímo v podcastových aplikacích (viz výše).
- Nechcete-li se ptát veřejně, sdílet svou těžkost můžete i anonymně v uzavřené skupině.
- Nechcete-li se ptát ani anonymně, otevřete si mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, kde jsou mé kompletní odpovědi na nejčastější dotazy.
Pravda není jen jedna
Jedním z největších omylů, který připomínám v knize 250 zákonů lásky, je domněnka, že pravda je jenom jedna.
Ne, ve skutečnosti je pravd přesně tolik, kolik je na světě lidí.
Jak je to možné?
Každý z nás má vlastní přesvědčení, založené na tom, jak máme nastavené normálno. Jinak řečeno: O svém chování vždy tvrdíme, že je normální, a ono pro nás normální je, protože jsme v něm vyrůstali, jsme v něm dlouho naloženi, zvykli jsme si na něj, a navíc odpovídá tomu, co jsme skutečně zažili, tudíž v co věříme, že je skutečné a správné.
Ale každý má toto své normálno nastavené jinak. Uvedu příklad.
Odlišná zkušenost
Když – jak uvedl Zbyšek – se muž ohlíží za jinými ženami, skutečně si může myslet, že o nic nejde, protože jemu třeba skutečně o nic nejde. Chce se podívat na jinou ženu jinak než zepředu.
Ale když jeho žena vidí, jak se on ohlíží za jinými, možná si tato žena taky řekne, že o nic nejde, ale možná má tato žena JINÝ životní příběh.
Možná v její vlastní minulosti takové ohlédnutí započalo příběh mužovy nevěry. Ano, právě...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům