Jak zpevnit duševní spojení mezi partnery

Věříte, že jste potkali svou spřízněnou duši? A víte, že jste teprve v půli cesty k tomu, abyste byli společně šťastní?

Důležité totiž je nejen potkat se, ale poté neztratit jeden druhého. A k tomu napomáhá duševní spojení.

V knize JáMy spřízněných duší ukazuji, čím vším mohou vztahy spřízněných protějšků procházet a jak s takovými těžkými situacemi konstruktivně nakládat tak, aby vztah neoslabil, ale naopak posílil. Mezi mnoha otázkami, které mi v souvislosti s touto knihou adresujete, je i nádherná Tomášova: “Petře, máme s partnerkou všechny Vaše knihy, ale JáMám spřízněných duší něco chybí. Pokud totiž existují spřízněné duše, musí současně existovat i něco, jak jejich vztah preventivně posilovat, nejen až každodenními problémy. Třeba s partnerkou máme momenty, kdy jsme spolu někde zcela sami, bez jakýchkoli problémů, třeba sedíme na skále, na louce, jen tam spolu JSME a cítíme, že nás to sbližuje. Můžete nám vysvětlit, co to je?”

  • Děkuji všem za důvěru, s jakou mi posíláte své dotazy. Odpovídám v Řešidle, které můžete číst zde, nebo poslouchat v podcastových aplikacích – viz výše.
  • Zdráháte-li se ptát veřejně, můžete i anonymně v uzavřené skupině (pro vstup potřebujete registraci zde).
  • Nechcete-li se mě ptát ani anonymně, a přece potřebujete znát odpověď na svou otázku, otevřete si klidně v tichosti mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2 a projděte si mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.

Jedno, složené ze dvou částí

Tomuto prožitku, Tomáši, ale i podobným nástrojům na zpevňování vztahu spřízněných duší, se říká cvičení duševního spojení.

Vychází z psychologického předpokladu, že i když se cítíme se spřízněným partnerem jako jedno tělo, nadále každý z nás je individualita. Pořád máme různé myšlenky, různé názory a nápady, což může občas způsobit rozpory nebo i hádky. Proto existují techniky, které posilují vzájemné spojení obou duší. Aby bylo jasno: Tato cvičení neodstraňují individualitu, spíše naopak pomáhají tu odlišnou individualitu vnímat a snažit se jí porozumět, vyjít druhému vstříc.

Role duše

Jak ukazuji v knize JáMy spřízněných duší, šťastným párům pomáhá, když si umějí představit, že člověk se skládá ze tří entit – z těla, mysli (ducha) a duše. Duše je v této trojici usmiřovačem. Pokusím se to objasnit na bizarních příkladech:

  • Když se jednomu, či druhému něco stane s tělem, třeba přijde o nohu, nebo s myslí, třeba přijde o dobrou náladu, pořád je tu duše, která nerovnováhu jedné z těch entit dokáže vyrovnat, ba dokonce využít k posílení vazby ve vztahu. Jinak řečeno: Přijde-li náš partner o nohu, tím víc prostoru dostaneme ho milovat, starat se o něj a posílit vztah. Přijde-li partner o dobrou náladu, znovu ho tím víc můžeme obejmout, podpořit a zase posílit vztah. Ale k tomu potřebujeme posilovat duševní sílu, spiritualitu vztahu.

Protože na zvládání konkrétních problémů v konkrétních situacích jsou mé tištěné kurzy (co vydání, to probraný jeden problém + techniky jeho zvládání), nebudu tu zdržovat. Ale pro ty, kdo mé tištěné kurzy neznají, uvedu alespoň několik základních příkladů cvičení, která pomáhají propojit duše partnerů. Všechny uvedené metody jsou důležité pro to, abyste spolu uměli komunikovat na “hlubší úrovni”, abyste k sobě získávali větší důvěru. Můžete potom být i spravedlivější ve vzájemných sporech.

1. Okna

Prvním klasickým cvičením jsou takzvaná okna. Proč tento název? Říká se, že oči jsou okna do duše. Když se člověku podíváte do očí, můžete spatřit jeho skutečné pocity. Proto je úspěšný a hluboký oční kontakt důležitý pro vzájemné aktivní naslouchání. Tedy pro nasávání nejen slov, která ten druhý říká, ale i pocitů, které má v sobě, možná zamlčuje, a přesto vydává.

Jak se okna cvičí?

  • Můžete si lehnout nebo sednout čelem k sobě, doslova čelem k sobě. To znamená: Jemně spojte svoje čela, nosy se nedotýkejte. Zkrátka trochu skloňte bradu dolů. A zkuste se zaměřit na oči druhého jemným, neagresivním pohledem. 
  • A nyní synchronizujte. To znamená: Začněte něco dělat současně. Například můžete ve společném rytmu dýchat: Hluboký společný nádech nosem a dlouhý společný výdech ústy, dvacetkrát až třicetkrát.
  • Soustřeďte se přitom na druhého. Toto společné cvičení Vám, mimo jiné, pomůže po náročném dni účinně zpomalit a vypustit úzkost, a to hlavně duševním procítěním, že “nejste sami”.

2. Intimní schránka

Druhé klasické cvičení je spojené s psaním a čtením. Říká se mu intimní schránka.

Každý z nás má nějaké intimní potřeby. Teď nemluvím jenom o osobních potřebách typu jídla, přístřeší, oblečení. Mluvím o celkové intimitě, která má mnoho vrstev. Je intimita fyzická, mentální, emocionální, duševní. V každém případě: Druhého máme mimo jiné proto, aby nám tyto potřeby pomáhal naplnit.

K tomu především potřebujeme společný čas. Ale ne ledajaký. Myslím kvalitní společný čas. Ne kvantitu společného času. Zkrátka, není důležité, kolik času spolu trávíme, ale jak hluboký je. To definuje, zda spolu opravdu dokážeme fungovat jako pár, ať jde o společnou dovolenou, společný sport, společné nově poznávané...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům