Nedokážete pochopit, proč Vám někdo lže, když po něm výslovně žádáte pravdu?
Proč Vám na začátku tvrdil “Nejsem ve vztahu”, když byl, a posléze “Odejdu ze vztahu”, když tak neučinil, a jak vyjde najevo, ani to neměl v úmyslu?
Proč Vám někdo říká, že Vás miluje, když to na konci vztahu popře a vysměje se Vám do tváře?
Proč Vám někdo bere čas, když ví, že čas je ta nejvzácnější komodita, kterou v životě máte?
Moje kniha Sami je z velké části o přijetí něčeho, co velmi bolí a zdá se nepochopitelné až nesnesitelné. Godotství, na které se mě hojně ptáte, patří mezi tyto rány. Svědčí o tom, mimo jiné, dotaz Mariky: “Petře, zasáhl mě Váš článek O co ženy přicházejí čekáním na Godota. Je to i můj příběh. Šest let jsem čekala na svého kolegu z práce, který byl ženatý, až se konečně rozvedl. Bohužel mi současně oznámil, že se nerozvádí kvůli mně, ale že si už po těch šesti letech našel náhradu i za mě. Vím, Petře, že mi čas, který jsem ztratila, nevrátíte, ale třeba mi ušetříte řadu dalšího času, který bych v příštích letech ztratila přemýšlením o tom, proč to všechno udělal. Pomozte mi, prosím, pochopit Godoty…”
- Děkuji za důvěru, s jakou mi posíláte dotazy. Odpovídám v Řešidle, které můžete i poslouchat v podcastových aplikacích – viz výše.
- Zdráháte-li se ptát veřejně, můžete též anonymně v uzavřené skupině (pro vstup se registrujte zde).
- Nechcete-li se mě ptát ani anonymně, a přece stojíte o mou odpověď na svou otázku, otevřete si mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2 a projděte si mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.
1. Jak pochopit to, co je nám nepřirozené?
Nejprve těm, kdo nečetli můj zmíněný článek, vysvětlím ten termín.
Godot je muž, na kterého čekáte, ale kterého se nedočkáte. Je to psychologický pojem, který ale vychází ze slavné divadelní hry irského dramatika Samuela Becketta, jež se jmenovala právě Čekání na Godota. V této hře herci i diváci po celé představení čekají na hlavní postavu, která nakonec vůbec nepřijde. V divadle je to komické, v životě strašné, protože kvůli něčí lži, planým slibům ztrácíte roky, někdy i své nejlepší roky, kus života, který Vám už nikdo potom nevrátí zpátky. V tom je ta strašnost vztahu s Godotem.
Pochopit Godota je obecně velmi složité pro člověka, který sám Godotem není. Nemůžete pochopit něco, co pro Vás není přirozené, normální. Pokud za přirozený, normální vztah považujete ten, ve kterém jsou dva nezadaní lidé, pak těžko pochopíte, že pro Godota “přirozený a normální vztah” může znamenat přesný opak: být zadaný, a přesto si vytvářet nový vztah.
A důvod k takovému mileneckému vztahu? Motivací Godota je spousta. Ale všechny se nacházejí na škále, která má dva krajní body, dva polarizované extrémy. Popíšu je.
2. Jak pochopit oba extrémy?
Na jedné straně je extrém zvaný hobby Godot. To je muž, který ve skutečnosti nemá žádný zájem odcházet od takzvané domovské ženy, tedy od strážkyně svého rodinného přístavu, například manželky, a to zejména proto, že u ní má veškerý komfort. Hobby Godot sice, když loví atraktivní slečny nebo paní, tvrdí, že “není v manželství spokojený”...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům