7 způsobů, jak se více naplnit optimismem

Je Vám někdy úzko? Připadáte si mizerní? Trápíte se pro něčí kritiku nebo odmítnutí? Můžete o sobě spolehlivě říct, že jste pesimisté?

Miroslav Horníček řekl: “Pesimista je člověk slepý na jedno oko.” A to je popis problému i řešení. Všechno, co v životě zažíváme, je totiž jako mince. Má to dvě strany, rub i líc. A jen proto, že v nějakém negativním, pesimistickém rozpoložení, sledujeme rubovou stranu, neznamená to ještě, že v našem životě nemůže být i něco dobrého. A neříkejme, že ne. Každá mince má i svůj líc.

V tištěném kurzu Jak nevyhořet varuji, že pozitivní člověk není snílek, idealista, ale více realista. Idealista se nadšeně dívá na lícovou stranu mince a nepřipouští žádný rub. Je tedy stejně mimo realitu jako pesimista, který se zlomeně dívá na rubovou stranu mince a nepřipouští žádný líc.

Být negativní (pesimistický) znamená tvrdit: Na mém životě už nemůže být nic dobrého. Můj život bude už jenom špatný. Být idealista znamená prohlašovat sice opačně, ale v zásadě stejně naivně: Na mém životě už nemůže být nic špatného. Můj život bude už jenom dobrý. Být pozitivní (optimistický) znamená uvědomovat si OBĚ strany mince. Že jsem momentálně DOLE (rub), ale když to nevzdám, mohu být zase zpátky NAHOŘE. Jinak řečeno: Na mém životě může být něco špatného, ale jen špatný není. Být pozitivní ovšem znamená chtít vyvíjet aktivitu a hledat.

Jak zdůrazňuji v tištěném kurzu Jak nevyhořet, pozitivní myšlení není vlastnost, ale volba. V každém okamžiku můžeme učinit rozhodnutí tu světlou stranu mince hledat. Přičemž všichni víme, že jen ten, kdo hledá, může najít. Kdo nehledá, nenajde.

Takže: Hledat se vyplatí. Když pro nic jiného, tak pro zdraví. Data mluví jasně:

  • Optimisté lépe zvládají stres i nemoci.
  • Optimisté déle žijí.
  • Optimisté se v těch delších životech cítí šťastnější a úspěšnější. (A to všechno ne proto, že by se jim dělo více krásného, ale oni si to krásné víc uvědomují.)

Chcete také? Můžete s větším optimismem začít třeba hned. Kdo vynechává mé tištěné kurzy, tomu nabídnu alespoň sedm vodítek, na kterých jsou kurzy stavěné. Rámcově:

1. V každé těžkosti hledej klad

“Duhy vznikají z bouřek. Potřebují jen úzký paprsek slunce.” Erich Maria Remarque

Za první světové války práskl ruční granát. V zákopu byli dva muži. Oběma výbuch utrhl končetinu. Zatímco jeden se v polní nemocnici týral, že přišel o ruku a již nikdy ji nezíská zpět, druhý byl vděčný za to, že přežil a stále má jednu nohu, se kterou se může naučit žít. První se utrápil k smrti, druhý o tom napsal knihu. Stal se velkým spisovatelem, výše citovaným.

Optimista, tedy člověk s pozitivním myšlením, neignoruje problém, který vznikl či trvá. Ale uvědomuje si, že má dost vnitřních schopností nebo sil, aby se nevzdal naděje a věřil v obrat, v lepší stranu mince. Optimismus je základem sebevědomí a sebedůvěry, tolik důležité pro výdrž a dosažení pozitivních změn v životě (viz tištěné kurzy).

2. Očekávej nejen vzestupy, ale i pády, a nejen pády, ale i vzestupy

“Buď připraven na nejhorší, ale mysli na nejlepší. To první vytváří pokoru, to druhé trpělivost. Dohromady se tomu říká optimismus.” František Drtikol

Optimista nemusí mít objektivně lepší dny než pesimista. Mohou zažívat i úplně stejné věci, ale přesto mají subjektivně odlišné pocity. Ty vytváří jejich odlišný přístup, úhel pohledu.

Oba mají pravdu. Pesimista nelže, když říká: Tato mince má špatnou stranu. Nedodává však, že má i dobrou.

Můj kurz Jak nevyhořet ukazuje, jak důležité je pro vesmír, přírodu i člověka samotné střídání cyklů. Proč změna je život. Proč v pravidelném rytmu dýchá moře (příliv a odliv), svět (den a noc), zeleň (vadnutí, kvetení) – CO vlastně vytváří život.

Pesimista smutní, že po dni přijde noc. A má pravdu. Ano, je to svým způsobem realista. Ale stejně tak je realistou i optimista, když říká, že žádná noc není navždy, že zase vyjde slunce. Každá situace se změní. Musí. To je život.

František Drtikol, český klasik fotografie aktu, řekl: “Optimismus je vlastně smíření se se životem z té lepší stránky.”

3. Infikuj se od jiných

“Všichni bychom byli optimisté, kdybychom více mysleli na to, jak svůj život naplnit, a ne jenom prodloužit.” Miroslav Horníček

Poslední roky slýcháme z médií: Hlavně se vyhýbejte druhým lidem, ať Vás nenakazí. Přitom nákaza není jen negativní pojem. Stačí svou mysl infikovat správným, zdravým prostředím.

V kurzu Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům