Kde vzít naději po zradě blízkým člověkem

Vstřebáváte v sobě tak temný prožitek, že se nedokážete zbavit pesimismu?

Četli jste 7 způsobů, jak se více naplnit optimismem a nedaří se Vám aplikovat do praxe ani jediný?

Je tím důvodem zrada blízkého člověka, kterému jste věřili, kterého jste milovali, se kterým jste chtěli budovat vztah a on veškeré Vaše plány spláchl do záchodu jako naivní a směšné?

Prohlubuje se ve Vás pocit, že nemá smysl už nikomu věřit, nemá smysl se snažit o další podobný vztah, když už víte, že vždycky může skončit stejně bolestně?

Ale, milí, to je přece lež! Jeden z typů, kterým se věnuji ve své nové knize L.E.Ž. Napsal jsem ji právě proto, že lidé ve špatném rozpoložení přehlížejí na svých bolestných situacích to dobré. Namítáte, že zrovna ve Vaší situaci nic dobrého najít NELZE? Ale lze. Jako v případě Martiny, která mi adresovala tento dotaz: “Petře, právě jsem doposlouchala záznam Vašeho živého vysílání Jak překonat zradu a běhal mi mráz po zádech z toho, jak přesně jste mluvil, jako byste znal můj příběh. Svěřila jsem své nejlepší kamarádce to nejcitlivější, co jsem o sobě mohla říct a co mě tížilo; slíbila mi, že to nikomu neřekne; a hned to vyslepičila všem kolem. Nejde o to, že teď nevěřím jí, jenže já se bojím věřit už komukoli. Jak bych někomu mohla věřit, když vím, že je schopna zradit i nejlepší kamarádka? Jakou nadějí se může utěšovat člověk, který s odstupem času lituje své důvěry? Jak si může myslet, že příště za svou důvěru znovu stejně draze nezaplatí?”

  • Děkuji za Vaše dotazy, které zodpovídám v Řešidle (poslouchat můžete i v podcastových aplikacích – viz výše).
  • Zdráháte-li se mě ptát veřejně, můžete i anonymně v uzavřené skupině (pro vstup se registrujte zde).
  • Bojíte-li se mě ptát i anonymně, a přece potřebujete dostat odpověď na svou otázku, otevřete si knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Obsahují mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.

Naděje v obousměrnosti

Lidský život funguje na bázi obousměrnosti: Z velké chudoby může povstat velké bohatství, stejně jako z velkého bohatství může povstat velká chudoba. Velké štěstí se může změnit ve velké neštěstí, stejně jako z velkého neštěstí se může stát velké štěstí.

A stejně to platí v oblasti přátelství. Z cizího člověka se může stát nejlepší kamarád stejně snadno, jako z nejlepšího kamaráda cizí člověk. A my si potřebujeme jednak uvědomovat oba tyto směry a jednak chápat, proč tomu tak vlastně je.

Proč je to tak zařízeno

Život nám mnoha způsoby pomáhá k tomu, abychom byli šťastní. Nám se to samozřejmě zpočátku nezdá. My naopak v první emocionální reakci naříkáme, když od nás například odejde někdo, komu jsme bezvýhradně věřili, koho jsme bezpodmínečně milovali, s kým jsme bez zadních vrátek plánovali budoucnost. On nás následně zradí a my říkáme, že jsme někoho důležitého ztratili.

Přitom je to lež. Ve skutečnosti jsme jenom tu svoji důvěru, svoji lásku, své plány spojovali s nesprávným člověkem. A bolestná přítomnost nám to umožnila pochopit. My se tomu sice vzpíráme, žijeme v iluzi, ale logika hovoří jasně – ten, kdo nás je schopen zradit, není správný a jeho odchod pro nás nepředstavuje ztrátu. Ztrátu by pro nás představoval naopak odchod člověk, který by nám věřil, který by nás miloval, který by s námi plánoval budoucnost, který by nás nebyl schopen nikdy zradit – a například osud by nám ho vzal. To by byla ztráta. Ale tohle je...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům