Uděláte chybu, která Vám způsobí bolest. Nejde to vrátit, nejde opravit. A Vy s tím máte žít. S bolestí i vědomím, že jste si ji způsobili.
Jako by venku zhaslo světlo. A rozhostila se tma. Změnit to může jen jediná věc: světlo, které se rozzáří zevnitř – ve Vás. Ale jak najít něco dobrého na něčem tak špatném, jako je vlastní chyba a vlastní bolest?
Také nevíte? Pak je pro Vás určen tento tištěný kurz Cestou vnitřní síly. Naučí Vás pracovat s nepřízní, neúspěchem, opovržením nebo opuštěním – se všemi faktory, které by měly člověka oslabit. Ale ony ho mohou přimět to, co přestalo přicházet zvenčí, objevit uvnitř. Jak? Podívejte.
Už v nedělním živém vysílání Jak překonat odmítnutí jsem zodpovídal řadu otázek, spojených s vnitřním zeslabením člověka. Typickou mi poslal například Honza: „Petře, trápím se pro chybu, kterou jsem udělal. Nevím, jak to ukončit. Vyčítám si ji, připomínám si ji, neumím ji hodit za hlavu. Co dělám špatně?“
- Děkuji za všechny Vaše dotazy. V Řešidlech jsem jich zodpověděl už 524.
- Chcete-li Váš problém řešit tváří v tvář, přijďte na některé ze čtyř Setkání se mnou.
- Mé obecné odpovědi na nejčastější dotazy nabízejí knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2.
1. Vše je, jak má být, i když to bolí
Začnu od konce, od Honzovy pochybnosti, zda něco dělá špatně.
Ne, neděláte nic špatně. Dokonce se ani nic špatně neděje. Všechno je, jak má být. Ano, i tehdy, když Vás něco bolí.
Vy se totiž MÁTE trápit pro chybu, kterou jste udělal. Vy si ji MÁTE vyčítat, připomínat, nedokázat ji hodit za hlavu. Vás musí hryzat v hlavě i srdci, a je to tak správně! Čím víc Vám totiž chyba, kterou jste udělal, bude vadit, tím déle si ji budete pamatovat a tím spíše nedopustíte, aby se ještě někdy stala znovu, a tudíž aby se opakovala i bolest, která ji provází.
A to je celé. To je celé poselství chyby. Chyby, která se změnila ve zkušenost, jež Vás činí LEPŠÍM, ne horším člověkem.
To jediné, co potřebujete, je právě tohle si uvědomit: Že Vás ta chyba POSUNULA. Že i to trápení, ty výčitky, to připomínání, ta neschopnost hodit to všechno za hlavu Vás POSOUVÁ.
Objasním to.
2. Přijmout, ponaučit se, poděkovat
Minulost není od toho, abychom ji měnili, vraceli, přepisovali nebo snad zapomínali. S minulostí můžeme udělat jenom tři věci, tři P. Ba co můžeme, my musíme, nic jiného nám nezbývá.
První P: musíme minulost (chybu, kterou jsme udělali) přijmout. Druhé P: musíme se z minulosti (chyby, kterou jsme udělali) ponaučit. Třetí P: musíme za minulost (chybu, kterou jsme udělali) poděkovat. Protože díky minulosti (chybě, kterou jsme udělali) zjišťujeme, jak máme žít lepší...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům