Jak setřást škodlivý návyk

Sžírá Vás nějaký zlozvyk – u sebe, nebo u druhých?

Rádi byste to změnili, dokonce se ho i snažíte zbavit, ale po čase Vás NĚCO vrátí do starých kolejí – přemůže Vás NĚCO silnější než Vy?

A už jste zjistili, že to NĚCO je přímo ve Vás? Nechápete, jak je možné, že NĚCO ve Vás sabotuje uskutečnění nebo dokončení toho, co si přejete? Zdá se Vám jako paradox, že v jednom těle se mohou zrodit touha i strach, odhodlání i pohodlnost, chuť se nikdy nevzdat i chuť se ihned vzdát? Ne, není to paradox. Objasním proč.

Vytvořil jsem celý samostatný kurz Cestou vnitřní síly, který je k využití zde. Vysvětluje příběh mozku, našich návyků i možností jejích změn. Obsahuje metody, které úspěšně praktikuje psychologie, psychoterapie i psychoimunologie, obor, který prokázal, že stav psychiky má přímou vazbu na stav imunitního systému. Už proto se svými trápeními potřebujeme pohnout a řešit je. Pomáháme tím totiž svému celkovému zdraví. A to je důvod, proč už jedenáct let každé dva měsíce vydávám nový kurz, věnovaný jednomu typu lidského trápení a způsobům, jak se ho zbavit. Přehled všech momentálně dostupných tištěných kurzů je zde.

Při Setkáních se mě neustále ptáte na řešení svých konkrétních problémů. Rád Vám pomáhám, ale první pravidlo zní: Pomoci si především musíte Vy. Musíte chtít. A musíte přeprat nejtěžšího soupeře, jaký Vás v životě může čekat. Jestliže skutečně chcete, jsem Vám k dispozici. Posvítím Vám v tunelu, řeknu, co Vás čeká i jak to zvládnete, ale jít musíte sami. Protože potřebujete zjistit, že to dokážete. Že moje světlo už nepotřebujete. Že si příště ve stejné situaci posvítíte už sami. Proto píšu kurzy tak, abyste zjistili, co v sobě máte za poklad.

Z mnoha dotazů, které mi píšete, vyberu například ten Kamily: “Petře, poslouchala jsem, jak se zbavit strachu z rozchodu, a zaujal mě Váš úhel pohledu. Mluvil jste o tom, jak funguje lidský mozek. Můj bývalý partner je alkoholik a gambler. Není schopen se vyléčit. Opustila jsem ho, ale dál na něj myslím a trápím se tím, jak si neumí pomoci. Může v jeho neschopnosti hrát zásadní roli jeho způsob přemýšlení? Říkáte, že mozek je nám někdy tím největším nepřítelem. Vysvětlete mi, Petře, proč tolik pije, když ví, že mu to škodí, proč hází tolik peněz do bedny, když ví, že pak bude na mizině, a že ho to pak bude trápit, mrzet, vrhat k dalšímu alkoholu a chudnutí?”

  • Děkuji za Vaše dotazy. Těch písemných jsem v jednotlivých Řešidlech zodpověděl už 530.
  • Chcete probrat svůj problém tváří v tvář? Přijďte na Setkání.
  • Bojíte se zeptat, a přece potřebujete znát odpověď na to, co Vás trápí? Soubor mých odpovědí na nejčastěji kladené osobní dotazy obsahují knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2.

V kolejích

Už v minulé epizodě Jak se zbavit strachu ze změny jsem upozorňoval, že náš mozek je největším soupeřem jakékoli změny. Náš mozek je spokojenější v rutině. Šetří tak energii, kterou nemusí plýtvat na vymýšlení nových řešení. V důvěrně známých situacích se navíc nejlépe orientuje, ví, co může čekat i jak se chovat. Rutina je pro něj zkrátka nejpohodlnější. Proto má sklon vytvářet návyky a pak nás do těchto kolejí, zvaných návyk, opakovaně tlačí. Až jsou ty koleje opravdu hluboce vyjeté.

Ale pozor, to neznamená, že ty vyjeté koleje jsou správné. Toto musíme pochopit: Mozek nám nevybírá nejlepší řešení pro nás, ale pro sebe. Mozek vybírá nejsnazší, nejpohodlnější řešení. Nevyčítejme mu to. Mozek není soudce. Mozek je sluha. Mozek dělá to, co chceme, ALE zároveň nám brání udělat jakoukoli změnu. Jakoukoli změnu nám dělá TĚŽŠÍ! Jako by se, když mu zadáme nový úkol, pořád dotěrně ptal: Fakt je změna to, co chceš? Vážně? Ještě jednou se ujistím: Opravdu to chceš?

Takhle funguje mozek. Upřednostňuje rutinu před novým řešením. Do jakékoli změny ho musíme NUTIT, respektive – přesněji řečeno – musíme ho nutit tak dlouho a tak soustavně, dokud se daná změna nestane vlastně rutinou. Jeho novou rutinou. Jeho nově vyjetými kolejemi, které jsou potom pro něj pohodlné. Pak se může stát, že naopak lepší životosprávu, zdravější stravu, více pohybu, učení se něčemu novému ZAČNE VYŽADOVAT, ačkoli se tomu zpočátku VEHEMENTNĚ BRÁNIL.

Ale více o této manýře lidského mozku i její důležitosti pro přežití člověka již v kurzu Cestou vnitřní síly. Pokud Vás zajímá, je zde. Přijde Vám až přímo domů.

Nemít problém

Mám známého, který je majitelem jednoho z největších kasin ve střední Evropě. Má žně, skvělé období svého podnikání. Říká: Kdykoli je krize, jsou plná kasina.

I to Vám může připadat jako paradox. Pokud lidé nemají peníze, proč je ještě vyhazují za hazard? Ze stejného důvodu, proč v krizi vyhazují peníze za chlast.

Hazard je stejná droga jako alkohol (tím se dostáváme ke Kamilinu příběhu). Drogy Vám umožňují zapomenout na přítomnost. Na to, že máte obrovské problémy. Alkohol je v krizi jednou z nejprodávanějších položek. Právě tak totiž funguje mozek. Ale ne u každého.

Mozek každého z nás v problémech nabízí to nejpohodlnější řešení. To, na které jsme nejvíce zvyklí. Pokud jsme byli vychováváni a vedeni k takzvané zodpovědnosti, tedy v problémech hlavně nepít a nelelkovat, nýbrž hlavně se problému zbavit konstruktivním způsobem, vyřešit ho, pak v problémech zbystříme a soustředíme se na hledání řešení. Jsou však lidé, kteří sami, nebo vinou těch, kdo je v minulosti vedlo, naučili mozek jinému “řešení” – nechali si v mozku “vyjet jiné koleje”. A věřte, že to ani nebylo těžké.

Pokud totiž člověku, který je momentálně úzko a špatně, nabídnete něco, co mu dá,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům