Milujete někoho, protože to byl anděl.
Byl, ale už není.
Byl andělem na začátku a ještě dlouhou dobu ve vztahu.
Než se změnil. A teď to pekelně bolí.
Chtěli byste totiž zpátky anděla. Ale máte jen ďábla. Bytost, která si užívá, jak Vás má v hrsti. Protože Vy ho milujete. Věříte, že v jádru je anděl.
V nedělním živém vysílání Ta nejtoxičtější lež ve vztahu jsem vysvětloval moc (ex)partnerské manipulace přes děti. Objasňoval jsem, co lidi motivuje zatahovat děti do soukromých válek i do jakých konců to může dojít. Ukazoval jsem, co zmůže Lež, Ego, Žluklost člověka, což jsou iniciály mé knihy L.E.Ž. a kořeny toxické manipulace, která bolí vůbec nejvíc, protože 1) přichází od milovaného člověka, 2) věříte, že všechno je Vaše chyba, 3) nemůžete ji ovlivnit, jen strpět. To jsou tři podstaty emoční manipulace.
Manipulaci, nejen té emoční, jsem zasvětil celý FC Kurz Jak čelit manipulaci. Více o publikaci naleznete zde.
Výsledkem je rozbití Vašeho srdce, které si nedokáže odpustit: “To já jsem všechno zavinil.” “To já dětem/druhému něco dlužím.” “To já musím najít způsob, jak to zastavit.” Ponížit se, prosit se, pomstít se. Protože se domníváte, že je ve Vaší moci změnit člověka. Ale není. Žádného člověka nelze změnit, dokud si on sám ve svém jednání nepřizná chybu či problém. A to manipulátor nikdy neudělá. Jemu přece strategie vychází! On Vás má v hrsti! Vy uděláte to, co on chce! Jinak to bude bolet ještě víc…
Rozehnat iluzi
Manipulace ve vztahu je jedním z témat mé knihy L.E.Ž.. Nemohu odejít! On se změní! Určitě bude zase takový, jakým na začátku byl, jen musím něco změnit v sobě, na svém jednání… To jsou nejčastější projevy. Odhalují základní chybu v úsudku: Anděl se nemůže vrátit. Anděl tu totiž nikdy nebyl. Vždy jen ďábel, pouze předstírající, že je anděl.
Ale vždyť mě miloval! Vždyť mu na mně tolik záleželo! Vždyť o mě pečoval! Vždyť mi dával vše, co potřebuji!
To je právě ta iluze, kterou manipulátor potřeboval vytvořit. Že je přesně tím, koho MUSÍTE mít vedle sebe. O koho NESMÍTE přijít.
A tudíž si mohl záhy klást podmínky. Chci peníze. Chci Tvou poslušnost. Chci omezit Tvé zájmy. Chci proškrtat Tvé přátele. Chci odstrčit Tvé rodiče. Chci nevídat Tvé děti. Chci Tě mít jen pro sebe. Chci, ať nepracuješ. Chci, ať se přestěhuješ tam, kde to neznáš a nikoho nemáš. Chci – ale to už si jen pomyslí – Tvou absolutní závislost na mně. Nejen emoční, ale i materiální.
Právě to znamená mít druhého V HRSTI.
To že je anděl?
Nespočet otázek při našich osobních setkáních zní: Jak blízkému člověku otevřít oči? Proč dobrý člověk se zlatým srdcem musí mít po svém boku zrovna zneužívajícího manipulátora? Jak se od něj může odpoutat? Zkrátka: Jak někomu, na kom nám záleží, pomoci? Případně: Jak pomoci sobě?
Pokud té blízké osobě chcete darovat knihu L.E.Ž., vepište, prosím, do poznámky v objednávce její křestní jméno, rád jí vepíšu osobní vzkaz. A pokud se chcete dostat do obrazu, než Vám kniha přijde domů, analyzujme si emoční manipulaci bod za bodem, včetně jejích slabin, a tedy možnosti naší vlastní sebeobrany:
Návnada
Emoční manipulace funguje jako rybolov.
Chce-li rybář chytit rybičku, musí si pro ni připravit vhodnou návnadu. U lidí postrádajících cit a lásku jsou to sladké city plné lásky. Tomu, kdo na cit a lásku dlouho čekal, ba už nevěřil, že ji nezažije, to zní jako rajská hudba. I proto taková návnada působí andělsky a vede k přesvědčení, že protějšek je pro Vás jako stvořený. Problém je, že jde o iluzi, ne realitu. O masku – právě takovou, jaká je na obálce knihy L.E.Ž.
Uspokojení potřeby (touhy po citu a lásce) vyvolává emoční vazbu (“On je ten správný, jediný pro mě”), a ta závislost, spojenou se strachem. Lze vyjádřil myšlenkou: “Jejda, nesmím o něj přijít, jinak budu opět bez citu a lásky.” A tehdy nastává vhodný čas pro druhou fázi.
Proměna
Z anděla, který chtěl hladovějící rybu zdánlivě slastně nakrmit, se stává ďábel, který zasekne udici. Ryba už nemůže pryč. Žužlá háček, domnělou návnadu, ale ta už je dávno pryč. Ono žužlání způsobí, že háček projede srdcem. I proto se manipulátorům říká loutkovodiči. Emoční vazba se stává nitkou, díky které si loutkovodič vodí loutku, jak se mu zamane. V zásadě to vypadá takto: Tobě se líbila moje láska? V tom případě musíš udělat něco pro to, aby se vrátila. Ano, podle mého názoru pro mě neděláš dost. Dokud nebudeš dělat víc – víc mi dokazovat, jak mě miluješ –, tak se moje láska nevrátí. Znovu budeš tím osamělým člověkem, který trpěl bez lásky, ba budeš ještě osamělejší, protože TVOU VINOU ODEŠEL TEN JEDINÝ SPRÁVNÝ ANDĚL. To chceš?”
Síla emoční manipulace spočívá v závislosti na vnějším ocenění. Manipulátor je jako soudce. On rozhoduje, kdy se chováte už dostatečně, a kdy pořád ne. On rozhoduje, co je pro Vás a vztah správné, a co ne. On rozhoduje, s kým se můžete stýkat, co máte dělat, zda smíte pracovat, jak se můžete oblékat, a podobně. On rozhoduje o tom, co znamenáte a jestli vůbec něco, jestli si zasloužíte dobré zacházení, nebo ne. Zní to směšně? Ale tomu všemu Vy jako oběť emoční manipulace SKUTEČNĚ VĚŘÍTE!
A právě to manipulátorovi pomáhá dostávat do Vaší hlavy jeho lži. Ty lži, které Vy považujete za pravdu. Například: Když o mě přijdeš, Tvůj život bude horší. Je to přesně naopak.
Tři iluze
Emoční manipulátor vytváří objemnou iluzi tvořenou třemi částmi:
- Vytvořil příběh, že Vás skutečně miluje a že je anděl. Ve skutečnosti je slovo „láska“ pro něj jen prostředek, jak manipulovat člověka, hladovějícího po lásce. Ať už k tomu má jakékoli důvody – své vnitřní komplexy, potřebu někoho ovládat, někomu se pomstít (celému pokolení Vašeho pohlaví) nebo se jen dobrat k majetku.
- Vytvořil příběh, že jako anděl pořád existuje. Rád říká, že mu “jde o Vás”, že “to myslí dobře”, že “Vás pořád miluje”, ale… Ve skutečnosti jde jen o další část manipulace, masku. Anděl tu není ani se nemůže vrátit, protože nikdy neexistoval. Realita je právě teď a tady, tohle je ON – bez masky. Teď může být naplno ve svém živlu, jako opravdový ďábel.
- Vytvořil příběh, že proměnu anděla v ďábla jste zavinili Vy. Že ve Vašich rukou je zpětná proměna ďábla v anděla. Ďábel Vám našeptává, co přesně máte vykonat, aby se „staré časy“ vrátily. Ve skutečnosti se s každým Vaším vyhověním jen ujišťuje, že Vás účinně manipuluje, a jeho manipulace se neustále umocňuje.
Tři nástroje
Strategii emoční manipulace se říká gaslighting. Postupné otrávení omamným plynem. Proč? Nikdy není lehké určit, ODKUD na nás ten plyn vlastně působí. Z jakého konkrétního jednání. Jediné, co jsme schopni vnímat, je vzrůstající chaos v hlavě. Ubývající schopnost spoléhat se na vlastní úsudek. V naší hlavě se množí myšlenky, které vůbec nejsou naše, bolí nás a rozvíjejí v nás pocit viny a špatného svědomí. Můžeme se přistihnout i při tom, že mluvíme hlasem svého manipulátora.
Jak píšu v knize L.E.Ž., vůbec nejde jen to, že protějšek překrucuje fakta proti nám. Hlavní je výsledek. Aby na konci vždy byla špatná emoce v nás. Abychom se vždy my cítili nedostatečně, dlužně, provinile, že my jsme způsobili negativní změnu partnera. Cílem takové manipulace je přimět Vás přijmout JAKOUKOLI LEŽ. Ta stěžejní zní: „Žiju se svou spřízněnou duší. Je to anděl. Teď je ďábel jen proto, že JÁ jsem takového stvořil. MOU VINOU přestal být andělem. Nic lepšího než ďábla si za to NEZASLOUŽÍM.“ Jinak řečeno: Je to ZASLOUŽENÝ TREST ZA MOU VINU.
To je kruh, ze kterého se těžko vystupuje. Svou hodnotu totiž zásadně odvozujete dle vnějšího zdroje (proto závislost na vnějším ocenění). Když s Vámi manipulátor zachází špatně, cítíte se špatní. Když momentálně dobře, jste o to víc poslušní, jen aby se neproměnil. A když se promění, chápete, že je to znovu VAŠÍ VINOU.
Abyste vystoupili z tohoto kruhu, potřebujete potlačit emoce a zapojit rozum. To znamená vnímat méně to, CO manipulátor dělá, a více to, JAK to dělá. Pak pochopíte tři jeho klíčové nástroje:
1. Zjednodušení
Oversimplifikace je silně zjednodušující snaha manipulátora používat Vaše svobodná rozhodnutí k morálnímu odsouzení Vaší osoby. Nenápadnými slovními jehličkami Vás zařazuje do špatné škatulky. Typicky: „Kdybych udělal to, co Ty, už nikdy bych nedokázal žít se svým svědomím.“ Bác ho! Oversimplifikace je zkrátka zúžení i velmi komplikované mnohobarevné situace na pouhou černou a bílou (dobrou a špatnou). Například: Nesouhlasíte-li s jeho postojem, jste ihned OČERNĚNI. Nejsou akceptovány odchylky ani alternativy k jeho pohledům. Buď na všechno, co říká nebo dělá, 100% kývnete, nebo jste 100% špatní.
2. Polarizace
„To, co jsi mi provedl, bych Ti já nikdy neudělal.“ Zdánlivě nevinná věta. Ale je v ní jedno slůvko, na které manipulátor rád klade důraz a vyvolává jím špatný pocit. Nikdy. Nebo také: Vždycky. Tato krajní slova prohlubují v posluchači pocit viny, méněcennosti, přirozenou potřebu se omluvit, přikrčit, doznat. Jako by stál soudce proti odsouzenému. Všemocný policista proti nicotnému zloději. Proti je klíčové slovo. Označuje polarizaci, ne partnerství. Proti sobě stojí soupeři, nepřátelé, bojovníci o nadvládu. Pán a pes, kde pán silově vyhrožuje: „Buď půjdeš u nohy, nebo Tě ztluču.“ Tedy: „Ty jsi viník, já soudce i vykonavatel trestu.“ Potažmo: „Ty jsi zlo (já to rozhodnu) a já pravda.“ I o tom je polarizace a důvod, proč se cítíte bezcenní, jestliže Vás druhý takto dlouhodobě označuje.