Proč si nalháváme, že se druhý vrátí

Odešel od Vás protějšek a chybí Vám? Rádi byste to změnili a měli ho zase vedle sebe? Čekáte – ale čím déle to trvá, tím více se naděje mění v beznaděj?

Co Vám vlastně říká: “Čekej”? Je to intuice, předtucha, že to dobře dopadne? Nebo bláhové očekávání, které se nevyhnutelně změní ve zklamání? Proč nám to ale mozek podsouvá, když by nám zbytečným marněním času ublížil? Nebo snad opravdu tolik známe svůj protějšek, že “víme”, že se vrátí?

Moje nová kniha L.E.Ž. ukazuje, jak pochopit a jak se vyrovnat s mnoha druhy lží, včetně falešných domněnek, které si prostřednictvím naděje vytváříme v sobě. Při Vašem enormním zájmu o mé poslední Setkání v Brně, kde bude ještě větší návštěva než v hlavním městě Praze, Vám povím něco o tomto psychologickém fenoménu dopředu. A to třeba v odpovědi na trápení Aleše, který mi napsal: “Petře, nevím, co mě ubíjí víc: Jestli fakt, že přítelkyně odešla, nebo naděje, která mi říká: “Nepanikař, ona se vrátí”, ačkoli se další ráno zase probudím bez ní. Objednal jsem si i Vaši knihu L.E.Ž., protože potřebuji zjistit, jestli jde o naivní nalhávání si, nebo intuitivní víru, která se později naplní. Proč věřím v to, co i podle mé přítelkyně už není možné?

  • Děkuji za Vaše dotazy. Těch písemných jsem v jednotlivých Řešidlech zodpověděl už 542.
  • Chcete probrat svůj problém tváří v tvář? Přijďte na Setkání.
  • Zdráháte se zeptat, a přece potřebujete znát odpověď na to, co Vás trápí? Soubor mých odpovědí na nejčastěji kladené osobní dotazy obsahují knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2.

1. Jak pochopit naději

Ke knize L.E.Ž. jsem vytvořil samostatný kurz Cestou vnitřní síly. Když do něj nahlédnete, dozvíte se, že mozek, u kterého všechno začíná a končí, je základním orgánem našeho PŘEŽITÍ. To slovo je klíčové. My totiž máme mozek proto, abychom USTÁLI TĚŽKÉ situace. Jinak řečeno: Mozek se snaží činit TĚŽKÉ situace LEHČÍMI. Mozek je tedy stěžejním nástrojem lidské flexibility, adaptability, přizpůsobivosti: Stane-li se nám něco bolestného, nabízí nám natolik SNESITELNÉ vysvětlení, abychom se mohli znovu nadechnout, znovu vidět nějaké světlo na konci tunelu a znovu žít.

Jedním z projevů je kognitivní disonance. Jde o stav, kdy náš mozek vnímá ROZPOR mezi tím, co si PŘEJEME, a tím, co se skutečně DĚJE. Mozek ví, že nás to trápí, a tak se snaží udržet takzvaný konzistentní příběh, tedy abychom si v hlavě uměli vysvětlit, PROČ se děje něco jiného, než si přejeme, respektive proč je to dokonce v pořádku.

Vám, Aleši, mozek pravděpodobně říká: Ona si to určitě rozmyslí. Ona si teď jen potřebuje naběhnout – mít vztah s jiným mužem, takovým, který k ní bude zlý, protože jen tak si uvědomí, jak jsem já k ní byl hodný. A proto se vrátí. Tato povzbuzující spekulace mozku není primárně o intuici, znalosti, víře. Ta je primárně o vlastním PŘEŽITÍ.

2. Jak pochopit tuto pomoc mozku

V kurzu Cestou vnitřní síly vysvětluji, jak...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům