Jak dechem uklidnit nervy

Pokouší se někdo o Váš neklid? Dokázal ho už vyvolat?

Užívá si ztrátu Vaší pohody, Vaši bolest, Vaše rozboření?

Máte kolegu, rodiče, souseda, ale i “partnera” nebo “kamaráda”, kteří Vámi úspěšně manipulují? Nečetli jste ještě Jak čelit manipulaci, a tudíž se ohlížíte po utišujících prostředcích, aniž víte, že jeden si nosíte všude s sebou? Ano, tu hlavní lékárnu máme všichni v sobě. Jmenuje se dech. Je to medikament, který nestojí ani korunu a může Vám pomoci kdykoli i kdekoli jste.

Třeba hned teď.

Ukaž mi, jak dýcháš, já Ti řeknu, jak žiješ

Zavřete, prosím, oči a uvědomte si to: Dech je esencí našeho života. Je to energie, zahrnující v sobě pohyb, dynamiku, živost a neustálé hledání rovnováhy. Je něčím, co nás provází celý život, od narození a prvního nádechu až po náš skon a poslední výdech. A jako takový toho o nás mnoho vypovídá.

Úzce souvisí s tím, jak mluvíme, jak se pohybujeme, jací jsme i jaký je náš život. Délka dechu, jeho pravidelnost, hloubka, dynamika, síla, i to je odrazem našeho rozpoložení, momentální situace i našeho fyzického stavu. Proto je dech důležitým nástrojem na cestě k vlastnímu k sebepoznání. S jeho pomocí můžeme začít pracovat na vlastním Já.

Sám o sobě má totiž velkou diagnostickou i léčebnou sílu. A nejen u fyzických obtíží, ale také u niterných, úzce spojených s našimi emocemi. Ptáte se, jak si dechem pomoci?

Předně potřebujeme pochopit, že dech každého z nás je stejně jedinečný a originální jako otisk prstu. Zkrátka co člověk, to rozdíl. A nejen to. U jedné sledované osoby nikdy neprobíhá totožně. Ano, i každý jednotlivý nádech a výdech je odlišný. Odráží chvilkovou situaci, to, co momentálně cítíme, vidíme i vnímáme, nad čím právě přemýšlíme, čím se trápíme. Proto i při našich osobních setkáních v mé kanceláři občas překvapím a žádám Vás o to, abyste se pokusili být chvíli vnímaví vůči vlastnímu dechu. Objevíte v něm totiž odpovědi na mnohé otázky. Dech nikdy nelže. Jak mu ale porozumět? Jak s jeho klidem splynout? Jak se celkovým tělesným vnímáním dostat do souladu s vlastním dechem?

Zastav se a obrať pozornost do nitra

Potřebujete se na moment zastavit a obrátit pozornost k vlastnímu nitru. Udělejte si, prosím, tu chvilku. Pokud to dokážete vícekrát denně, jen lépe.

A nyní již pojďme dovnitř. Cílem není dech ovládnout, jak to učí některé relaxační a dechové techniky, ale spíše ho pozorovat. Jen sledovat, jak plyne. Prožívat ho ve všech jeho nedokonalostech, přijmout ho takový, jaký je, a dát mu možnost a prostor k jeho dalšímu rozvoji.

Toho není možné docílit žádným rozumovým nebo myšlenkovým pochodem, ale prostým odevzdáním se tomuto procesu. Zaujměte pozici naprosto nezaujatého pozorovatele a svědka, který nemá zájem cokoli měnit. Jen se účastní a je součástí té podívané.

Výborným cvičením, jež se svými klienty za tímto účelem používám, je vědomé pocítění dechu v těle. Postupujte takto:

  • Posaďte se na jakoukoli stoličku.
  • Vaše tělo by nemělo být příliš shrbené a spadlé. Snažte se přirozeně napřímit. Pozor ale na opačný extrém, kdy se za každou cenu snažíte o ukázkové držení těla. Tato nadměrná snaha vyvolává v těle zbytečně moc napětí, jež není v tomto případě žádoucí. V pozici byste se měli cítit příjemně, nemělo by Vás nikde nic tlačit, bolet nebo táhnout.
  • V případě, že tomu tak je, můžete si zvolit pozici vleže na zádech s pokrčenými koleny.
  • Nyní si položte ruce na oblast nad pupkem. Soustřeďte pozornost do této oblasti a vnímejte, co pod dlaněmi cítíte.
  • Je to pohyb dechu? Začněte ho dlaněmi zvolna doprovázet. (Důležité je, abyste tento pohyb neovlivňovali myslí, ale plně se mu oddali.) Postupně ucítíte, jak se tento pohyb posouvá z povrchu víc do hloubky.
  • Souzněte s ním. Užívejte si ho.
  • Podobně můžete svůj dech procítit i na jiných částech těla. Položte své ruce například na oblast křížové kosti. Pak na oblast ledvin (nelze provádět v pozici na zádech).
  • Následně můžete položit dlaně ze stran na dolní úhly žeber. Posléze do oblasti pod klíčními kostmi a solar plexus.
  • Asi s úžasem zjistíte, jak na každém z těchto míst probíhá dech odlišným způsobem. Stane se, že zprvu neucítíte na některých místech nic, což je v pořádku a nemusíte se tím znepokojovat. Hlavně se nesnažte dechovou aktivitu v těchto partiích vědomě vynutit. Síla je v opravdovosti. Sami časem uvidíte, že dech dospěl i do těchto oblastí. Rozhodně nemá cenu nic uspěchat, vše má svůj čas. Jako v životě.

Soustřeď se na tři fáze dechu

Když byla řeč o manipulaci jinými lidmi (viz Jak čelit manipulaci), předně se nedejte svést k tomu, abyste následně manipulovali sebe. Například když posloucháte, jak jste vším vinni, po odchodu těchto osob nesmíte v této rétorice pokračovat vůbec sobě. Dobrým testem, zda jste toho schopni, je právě dechová terapie. Neznásilňovat sebe, svůj dech.

Řada lidí, kteří se pokoušejí o dechovou terapii, se snaží vnést do nádechů a výdechů pravidelnost a docílit naprosté totožnosti – aby každý nádech i výdech byl stejný jako ten předchozí. Učí to tak i některé školy, zabývající se dechem. Avšak je tu jeden přirozený problém. Rytmus dechu není nikdy stejný. Každý nádech i výdech je nový, unikátní, dech je tedy absolutně živý pohyb, jen volně navazující na ten předchozí. Je to jako s otiskem prstu nebo čímkoli jiným, co nás charakterizuje.

Proto Vaše upjatá snaha o stejnost bude nejen neúspěšná, ale může být až frustrující, tedy způsobovat opak toho, co chcete (zklidnění). Chcete-li se ztišit dechem, snažte se, prosím, o něco jiného: Vnímejte, že pravidelnost je svým způsobem možné spatřit ve stále se opakujícím rytmu dechu, který s sebou přináší neustálou obnovu. Ano, soustřeďte se tedy raději na podstatu rytmu a tyto tři části dechu: VÝDECH (dávání) > PAUZA/KLID (očekávání nového) > NÁDECH (přijímání)

Nalézáte už v názvech těchto jednotlivých fází určitou podobnost se životem? Už tušíte, proč jsou dech a vnitřní obnova tak důležité?...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům