Jste často prchliví? Koušete se v hádce do jazyka, abyste neřekli to, co se nehodí, počítáte si v emocích do deseti, ale nakonec se přece neudržíte a rozhodnete se to druhému natřít?
Už jste poznali, že příští sekundu máte radost z toho, že se Vám povedl možná nejlepší proslov Vašeho života, ale za další okamžik už toho litujete, že jste to vlastně přehnali, že buď se člověku zase pokorně omluvíte, nebo o něj možná definitivně přijdete?
Mezi všemi dotazy, které jste mi k tomuto tématu poslali, je například i ten Jiřiny: “Petře, jak se toho zbavit? Když mi přítel něco vyčte, mám okamžitou potřebu mu to oplatit, ublížit mu pokud možno ještě silnějším a horším argumentem, hodně bolestivým slovem. Problém je, že on mi to pak taky hned vrací, vytáhne na mě něco, co mě bolí ještě víc. Proč si vlastně tolik ubližujeme, když pak dlouhou dobu nevíme, jak to vzít zpátky a jak se usmířit? A proč to děláme, když se ve skutečnosti tolik milujeme?”
(POZOR! Vaše otázky zodpovídám i psaným slovem v souborných knihách Řešidlo.)
Problém Nicoty

Viděli jste Nekonečný příběh? To je zdánlivá pohádka o statečném Átrejovi, který se snaží zastavit Nicotu. A nejde mu to, dokud s ní bojuje. Nicota je totiž špatná, negativní energie, která se ustavičně jenom rozpíná. A rozpíná se mimo jiné proto, že Átrej k ní přistupuje negativně – snaží se ji zabít pomstou, hněvem, nenávistí. Tudíž je pomsty, hněvu, nenávisti na světě stále víc… Proto se to jmenuje Nekonečný příběh. Není to příběh jenom pro děti, ale ponaučení i pro dospělé – i oni zažívají ve svých životech tento nekonečný příběh, kdy si myslí, že to špatné zastaví špatným. Už Gándhí řekl: Tmu nejde rozehnat tmou. Tmu jde rozehnat jenom světlem. A na to přijde i Átrej. Zabije Nicotu láskou.
Problém šíření zla
Před lety jsem napsal dnes už mnohonásobný bestseller Cítit rozumem, myslet srdcem. Je o karmě. O tom, jak funguje. Jak nám život dává najevo, co děláme špatně a co máme změnit. Jak můžeme být záhy šťastnější, silnější, zdravější, když to pochopíme. V knize vysvětluji šíření této Nicoty, jak by řekl Átrej, či delegaci zla, jak by řekl psycholog, příkladem s ovocem.
Představte si nějakou hnilobu nebo plíseň. Třeba na jahodě. Možná to právě prožíváte, pokud jste si přinesli vaničku ovoce ze supermarketu.

Vůbec nezáleží na tom, že zkažená je jenom jedna jahoda v celé misce. Že další desítky jahod jsou zdravé. Hniloba nebo plíseň, podobně jako...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům