S jakou myšlenkou obvykle ráno vstáváte? Jestliže víte o tom, že Vás ten den čeká obtížná překážka, možná si od probuzení říkáte: “To bude snad nejhorší den v mém životě.”
A tento Váš návyk nemění ani to, když se Vám vícekrát stane, že večer naopak říkáte: “To byl snad nejlepší den v mém životě.”
A to z jediného důvodu: Večer už jste ZA překážkou, protože jste ji zvládli. Večer jste tedy hrdí na sebe, ba rádi za tento den. A přitom ráno byste se mu nejraději vyhnuli.
Když jsem prostřednictvím psychologie a psychoterapie ukazoval v tištěném kurzu Cestou vnitřní síly, jaký je rozdíl mezi lidskou silou a lidskou slabostí, podotýkal jsem, že člověk se silný nerodí. Silným se stává postupem času, jak nabývá zkušenosti a poznává i sebe sama. Jinými slovy: Člověk sílí těžkostmi, kterými musí projít. Nemůže se jim vyhnout a musí se snažit najít řešení. Když musí, nemá volbu. A když řešení přes všechny obtíže najde a překážka se ocitne za ním, není to jako dřív, večer je jinak než ráno – věří si mnohem víc než předtím.
Je přirozené bát se překážky, kterou jsme nikdy nepotkali nebo na které jsme doposud pokaždé klopýtli. Jistě, nemusí to vyjít, ale nevyjde to, když se o to nepokusíme. Úspěch nevzniká odkládáním, ale zvládnutím. A ke zvládnutí je třeba energii, víru, odvahu, trpělivost. Tedy i ráno připustit: “Co když z toho večer může být nejlepší den v mém životě?”
Jak postoj člověka ovlivňuje jeho život

Mužem na fotografii je Sigmund Freud. Rodák z Příbora je zakladatelem psychoanalýzy. Už před více než sto lety přišel s “přesmyčkovým” příkladem. Seřadil totiž nejčastější argumenty, kterými jeho pacienti v psychologické praxi popisovali svou nepříjemnou přítomnost.
Prosím, čtěte shora dolů:
MÁM ŠPATNÝ ŽIVOT.
PROTO MĚ NEPŘESVĚDČUJTE, ŽE
NA NĚM POKAŽDÉ MOHU NAJÍT NĚCO DOBRÉHO.
JSEM PŘESVĚDČEN, ŽE
ŽIVOT JE AŽ PŘÍLIŠ NÁROČNÁ MISE, I KDYŽ
PŘIPOUŠTÍM, ŽE
VŽDY SE OBJEVÍ TROCHA DOBRA, NICMÉNĚ
SPOKOJENOST A ŠTĚSTÍ ČLOVĚKU NEMOHOU DLOUHODOBĚ VYDRŽET.
NEŘÍKEJTE MI, ŽE
TO JE POUZE ZÁLEŽITOST LIDSKÉ MYSLI A SRDCE.
CÍTIT SPOKOJENOST A ŠTĚSTÍ
K TOMU MUSÍ BÝT VŠECHNO V ŽIVOTĚ DOBRÉ.
NENÍ PRAVDA, ŽE
MŮJ POSTOJ SPOLUVYTVÁŘÍ MOJI REALITU.
MŮJ POSTOJ VE SKUTEČNOSTI NENÍ MOŽNÉ OVLIVNIT.
PROTO MĚ NIKDY NEUSLYŠÍTE ŘÍCT, ŽE
MÁM DOBRÝ ŽIVOT.
Vidíte sami sebe v některých slovech nebo pocitech?
Freud po jejich vyslechnutí a tichém zapsání doporučil pacientovi reverzní, tedy obrácený náhled. Ten je možné vykonat dvěma způsoby:
1. Čtěte nyní tytéž věty opačným směrem – odspoda nahoru. Udělejte tak, prosím.
2. Čtěte tytéž věty v opačném významu – záporné zaměňte za kladné, tedy:
MÁM DOBRÝ ŽIVOT.
PROTO MĚ NEPŘESVĚDČUJTE, ŽE
NA NĚM POKAŽDÉ MOHU NAJÍT NĚCO ZLÉHO.
NEJSEM PŘESVĚDČEN, ŽE
ŽIVOT JE AŽ PŘÍLIŠ NÁROČNÁ MISE, I KDYŽ
PŘIPOUŠTÍM, ŽE
VŽDY SE...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům