7 způsobů, jak zadržet hněv, než způsobí to, čeho záhy litujete

Do telefonu mi plakal muž, který v návalu hněvu přerazil svému dítěti sanici. Neovládl se a litoval toho. Jenže to nemohl vzít zpátky.

Na ulici mě prosila o pomoc žena, která v návalu hněvu chrstla na svého partnera kyselinu. Nenahlásil to. Řekl, že větším trestem pro ni bude, když se bude muset každý den dívat na zkázu, kterou mu na těle způsobila – když jí to bude moci každý den vyčíst, když jí strach nedovolí usnout, že on její čin zopakuje.

Jak to vrátit zpátky? To je jen jedna část dotazů, které mi posíláte, a přitom víte, že nemám stroj času, nikdo ho nemá.

Ta druhá část dotazů zní: Jak se příště ovládnout? Jak zkrotit toho démona, který vyvolá naběhnutí žil a krve do očí?

Máte to i Vy? Děje se Vám, že Vás někdo vytočí natolik, že uděláte něco, čeho za chvíli litujete? Slibujete si “Příště se už budu víc držet”, ale přes všechno zapřísahání Vás zase uchvátí emoce a Vy znovu selžete? Slýcháte už, že jste cholerik nebo že byste se měli léčit, když všichni vidí, že Vás prakticky vzápětí štve to, co jste způsobili?

Vaše dotazy zodpovídám buď mluveným slovem (archiv všech odpovědí je zde), nebo psanými odpověďmi na nejčastější pokládané otázky, které najdete v souborných knihách Řešidlo. A rád zodpovím i tuto otázku.

Proč zbrzdit emoce

Jak zdůrazňuji v psaném kurzu Jak pokořit strach, lidský pud reaguje pětkrát rychleji než rozum. To je dobře, když Vám jde o život, ale špatně, když Vám o život nejde.

Když pračlověku vstoupil do cesty medvěd, neexistoval čas na přemýšlení. Každá sekunda byla drahá. Nebylo možné vymýšlet, co je nejlepší udělat – bylo nutné okamžitě jednat. Sám medvěd totiž rozum nemá, má jen pud a ten mu velí hned zabít to, co ho ohrožuje nebo co může sníst. Hned! Co znamená HNED? To pochopíte, když se třeba vedle Vás utrhne polička. Vaší okamžitou reakcí je úlek. Instinktivně Vám vyletí paže a kryje Vaši hlavu. A teprve potom Vám dojde, že Vám vyletěla paže, že kryla Vaši hlavu i proč se to všechno stalo – že spadla polička. Právě pudová reakce Vám může zachránit život. Je to dar přírody. Ale opakuji: Jen POKUD jde o život.

V Jak pokořit strach píšu, že v lidském mozku z té doby zůstala amygdala, středisko pudů, zodpovědné za strach, stres, instinktivní reakce. Přitom člověku časem přestalo jít o život – a on se dál choval jako zvíře. Proto příroda obdařila člověka druhým darem. Tím je rozum. Umožnila mu myslet, když ho ovládají pudy, negativní emoce. On si od té doby může vybrat: Buď nemyslí a pak se dál chová jako zvíře (pudově, instinktivně), nebo si takové jednání rozmyslí. Doslova rozmyslí.

Když totiž jednáte jako zvíře, nejprve zaútočíte, a pak až přemýšlíte, tak se může snadno stát, že provede něco, co Vás za okamžik strašně mrzí. Příměr: Jako kdyby na Vás zpoza rohu vybafl přítel, a Vy jste ho zabili. Přesně v ten moment procítíte rozdíl mezi pravěkem a pudovými instinkty v rámci sebezáchovy a dnešní dobou, kdy se často chováme, jako by šlo o život, a to i tam, kde ve skutečnosti jde o – nic.

Jak zbrzdit emoce

Co to tedy znamená myslet či rozmyslet?

Pokud víte, že máte problém s impulzivností a pak toho litujete, dám Vám alespoň sedm tipů, které Vám mohou pomoci odolat návalu hněvu:

  1. Dejte si čas. Samozřejmě – je-li pud pětkrát rychlejší než rozum a Vám pudová reakce vadí, chvíli počkejte a racionální myšlenka udýchaná doběhne. Například: Máte-li malé dítě, které se na procházce loudá, a Vás to už vytáčí, dříve než ho uhodíte, počkejte na myšlenku. Třeba se objeví. Třeba Vám dojde, že malé dítě se nedokáže chovat jako dospělé. Že malé má krátké nohy, a tedy krátké kroky, tudíž je přirozeně pomalejší než Vy, takže ano, “zdržuje Vás”, ale být na jeho místě, takhle malí, možná byste šli také pomaleji než dospělý… I to znamená zapojit rozum.
  2. To s časovou prolukou souvisí: Běžte pryč. Běžte dál od člověka, kterému Vás napadne ublížit. Vypněte se, nic neříkejte, nic nedělejte, jenom jděte pryč. I tím získáte čas. A nejen to. Chůze prospívá mozkovým závitům. A čerstvý vzduch, na který svou chůzí vyjdete, prospívá ještě víc. Na zdravém kyslíku si svou...

    Chcete pokračovat ve čtení?
    Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům