„Chyba musí být ve mně,“ opakovala. „Se mnou mu TO totiž bylo zatěžko. V novém vztahu TO ale dělá samozřejmě.“
Co TO? SNAŽIVÝ partner. MILUJÍCÍ otec. AKTIVNÍ muž, který omezil práci a na rodinu má čas. „Jak to, že v novém vztahu je takový, jaký se mnou být odmítal?“
Johanka patří k těm, kteří na vánoční setkání se mnou přišli s pocitem, že všechno je opačně, než jak to má být, že se má trápit, že žádné pozitivní vysvětlení neexistuje. A přitom je to tak logické – tak PSYCHOlogické.
Jako by to byli dva lidé
Psychologie hovoří také o případu Jekyll a Hyde. O jednom muži dvou tváří. Alespoň tak se to zpovzdálí zdá. Jen si to představte: Vyzkoušeli jste všechny možné strategie, jen abyste vztah zachránili. Vysvětlili jste protějšku, co je pro Vás důležité, on to přesto ignoroval. A tak jste museli odejít. Načež zdálky sledujete šokující úkaz – Váš protějšek se stal právě tím, koho jste si přáli. Ne však pro Vás, ale pro Vašeho nástupce.
Johanka si vyslechla tolik posměchu. „Jak mohla tak senzačního chlapa opustit?“ množilo se na jeho profilu na sociální síti pod fotkou úžasného chlapa, obětujícího vše pro čas s rodinou. O Johanku se pokoušely mrákoty. Právě to po něm požadovala, prosila ho, ať netráví tolik času v práci nebo s kamarády. Odmítal to. A pro JINOU ŽENU to ihned udělal. „Jsem snad prašivá?“ Potažmo: „V čem je jeho nová partnerka lepší než já?“
Otázky naprosto zbytečné a irelevantní. Svědčící o naší naprosté neznalosti lidské psychiky. Ale vedoucí k naší nefalšované bolesti.
1. neznalost: Zkratka z dětství
Johance jsem při vánočním setkání otevřel knihu L.E.Ž.. A četl jsem o „prádelní šňůře“ (viz také Jak nedopustit, aby pro nás byl jedinou volbou ten, pro koho my jsme jen jednou z mnoha možností).
Prádelní šňůra, jak se tomu v psychologii říká, je v zásadě asociační zkratka z dětství. Vychází z obvyklého modelu výchovy, kdy dítě prožívá BOLEST ze ZTRÁTY něčeho pro něj důležitého jako TREST za vlastní PROVINĚNÍ. Od té chvíle se člověku v hlavě slévají bolest, ztráta, trest a vlastní vina. Kdykoli ve vztahu zažije bolest, současně ucítí ztrátu, chápe ji jako trest, a to za nějakou (byť zatím nezpozorovanou) chybu, které se nejspíš dopustil. Tak nás vedli rodiče. Špatná známka ve škole? Trest. Ztráta (domácí vězení, odebrání oblíbené hračky). Bolest. Procítění viny.
Johanka, jakkoli byla původně přesvědčena o správnosti rozchodu, najednou při pohledu na „ideálního chlapa“, kterého v jejím ex-partnerovi „probudila“ jiná žena, najednou zapochybovala. Či spíše byla přesvědčená, že udělala chybu. Že mu asi nedopřála dost času. Nebo s ním neuměla správně mluvit. Že to šlo lépe, přece „ukazuje jasný přítomný důkaz“ – pro jinou ženu ex-partner udělá cokoli. Zatímco pro Johanku neudělal nic.
„Existuje, Petře, snad pádnější důkaz pro to, jak jsem neschopná?“ Tak uvažovala Johanka. Jako by zachytila za prádelní šňůru a na ní se rozkývaly všechny čtyři oblečky – bolest, ztráta, trest, vina. Přitom je jedno, za který přikolíčkovaný obleček zatáhne jako první. Bolest ze ženina štěstí v ní vyvolala pocit ztráty úžasného chlapa, což si vyložila jako zasloužený trest za selhání, jehož se dopustila svou netrpělivostí, nepřesvědčivostí, nedůležitostí. Přece kdyby pro ex-partnera byla důležitá, udělal by pro ni to, co nyní dělal pro jinou ženu, ne?
A přitom to celé stálo na chybné úvaze.
2. neznalost: Podstata lidské změny
Knihu L.E.Ž. jsem Johance otevřel proto, aby z podobného případu, který jsem v minulosti řešil, pochopila, proč její ex-partner najednou dělá to, co ve vztahu s ní nikdy nedělal.
Kdybych se ho dnes zeptal, zda lituje Johančina odchodu, nepochybně by řekl, že ano. Pokud by byl upřímný. Právě to, že odešla žena, která s ním měla velkou trpělivost a která ho milovala, v jeho hlavě muselo zažehnout otázku: Proč vlastně odešla? Protože jsem nebyl SNAŽIVÝ, MILUJÍCÍ, AKTIVNÍ, protože jsem NEOMEZIL práci a na rodinu NEMĚL čas. To mu Johanka přece řekla.
Ano, to byl důvod jejího odchodu. Důvod, proč tento muž ztratil Johanku. Nenávratně.
To je tvrdá škola. I průměrně inteligentní muž si v té chvíli spočítá jedna a jedna: Pokud nebudu SNAŽIVÝ, MILUJÍCÍ, AKTIVNÍ ani nadále, pokud NEOMEZÍM práci a na rodinu nebudu MÍT čas,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům