Prožíváte to, čemu se v psychologii říká jednostranný, nevyvážený vztah? Jste pokud možno vždycky k dispozici někomu, kdo Vám skoro nikdy k dispozici není?
Mysleli jste si, že je chyba ve Vás? Snažili jste se tedy protějšku vyhovět ještě víc, ale na jeho přístup k Vám to nemělo žádný efekt?
Vadí Vám to a chcete to změnit – otevřít tomu člověku oči, aby konečně viděl, co všechno pro něj děláte a co si on pořád neuvědomuje?
Děkuji za všechny dotazy, které mi zasíláte. Zodpovídám je postupně v mluvených Řešidlech, v tištěných knihách Řešidlo 1 a Řešidlo 2 nebo při osobních setkáních. Odpovím i na tento, který konkrétně souvisí s mým novým psaným kurzem Jak si nastavit osobní hranice.
Ukážu Vám jednu z mnoha jednoduchých psychologických metod, která otevře oči skoro každému. A pokud neotevře oči Vašemu člověku, tak mu s vysokou pravděpodobností neotevře oči vůbec nic – ani to, když Vás ztratí. A to je důležité pochopit. Jestli totiž někomu Vaše nepřítomnost vůbec nevadí, pak pro něj ani Vaše přítomnost nemusí mít žádnou hodnotu.
Metoda spjatá s karmou
Tou metodou je zrcadlení. Přesněji: Negativní zrcadlení. Zrcadlení toho špatného, co protějšek dělá. Ale pozor, tuto metodu je nutné správně pochopit.
Tato metoda splývá s karmou. Karma, základní životní zákon příčin a následků, má spoustu odstínů a jeden z nich říká: Pokud si, člověče, neuvědomuješ bolest, kterou někomu způsobuješ, pak musíš stejnou bolestí projít Ty sám. Musíš zažít to, co způsobuješ druhým. Jen tak pochopíš, čeho se na druhých dopouštíš, procítíš, čím je to špatné, a pak už to způsobovat přestaneš. Právě proto jsem tu já, karma.
Negativní zrcadlení je zjednodušeně řečeno způsob, kterým druhému člověku nastavíte zrcadlo. Uděláte přesně to, co dělá on Vám. Avšak pozor, a tady jsme u toho správného pochopení – není to msta. Je to pouhé nastavení zrcadla. Zrcadlo je něco jako zeď. Když Vám někdo ubližuje, například po Vás vzteky mrští tvrdý míček, proměníte se v zeď, od níž se ten míček odrazí. Není to Vaše vina, že se odrazil tou samou rychlostí, jakou byl hozen, stejně jako není Vaše vina, že bolestně zasáhne toho, kdo ten míček vzteky hodil. Negativní zrcadlení je jako bumerang. Čím energičtěji ho člověk mrští, tím nevyzpytatelněji se vrátí.
Možná tento karmický zákon (další najdete také v knize o vztahové karmě Cítit rozumem, myslet srdcem) znáte pod rčením: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Všimněte si ale podstaty toho rčení: Ten, kdo kopal, padá do SVÉ jámy. Vy jste ji nehloubili. On ji hloubil pro Vás, ale spadl do ní sám. To je základ karmy a negativního zrcadlení. A jak vypadá v reálném životě?
Co zažívám vždy já, zažiješ teď Ty
Představte si, prosím, člověka, pro kterého jste nablízku vždycky, když Vás potřebuje. Ale...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům