Tak zněla jeho otázka, když si vyzvedával mou knihu JáMy spřízněných duší a žádal mě o podpis a věnování do ní.
Martin byl převozník. Věděl to o sobě.
Jeho poslední partnerka neměla uzavřenou minulost. Stále ji bolel předchozí rozchod. Jen nedokázala být sama.
Potřebovala se skrýt do něčí náruče. Necítit ohrožení, osamělost, nadbytečnost, nelásku. Chtěla si tak po něčím boku spravit sebevědomí, cítit se znovu milovaná a hodnotná.
Jakmile se jí tento pocit vrátil, odešla. Martin byl jen zaopatřovací ústav.
1. Pomůžeš na nohy a on odejde
V knize JáMy spřízněných duší popisuji takto bolestnou zkušenost i metodiku, jak to překonat. Hlavně jak to „skousnout“.
Martin měl totiž problém uvěřit vůbec v další vztahy. Vždyť té dívce pomohl zpátky na nohy a ona mu pak dala vale. Nijak jí neublížil. Nemohla říct, že s ním byla nešťastná. Martin jí naopak vrátil do srdce štěstí, přesvědčení, že ona stojí za lásku. Že když v předchozím vztahu byla zrazena a nedostala to, co chtěla, neznamenalo to, že si to nezaslouží, ale že si zaslouží mnohem víc – někoho vysněného.
Ale tím pro ni Martin nebyl. Blížil se spíše lékaři, který pomůže pacientovi na nohy, aby ho před ordinací s omluvou objal partner, který mu podlomení nohou způsobil.
„Už je Ti lépe?“ řekne ten partner. Pacient přikývne. A vše je zase v pořádku.
Nebo není? Ale to už je jiný příběh.
2. Jsi anděl, a přece ďábel
Pak tu byl Lukáš. „Anděl.“ Tak mu říkali. I on se ptal: „Proč lidé odcházejí, i když s námi byli šťastní?“
Také on potřeboval knihu JáMy spřízněných duší, aby porozuměl, zda s báječnou dívkou, která ho za zdánlivě nepochopitelných okolností právě opustila, vytvoří partnerský vztah.
Ani jeden tomu druhému neublížil. A přece se vztah rozpadl. I tentokrát v tom byla minulost, přesněji emocionální stopa.
Komu to Lukáš vyprávěl, ten měl pro dívku jen slova pohrdání. „Blázen!“ Tak jí přezdívali nejčastěji. „Co vlastně ona chce?“ ptali se řečnicky. Přitom problém byl spíše v tom, co ona nechce.
Ano, někomu se zdála jako blázen. Právě proto, že se k ní Lukáš choval enormně krásně, ho opustila. Zní to paradoxně? Tak Vám to z pohledu psychologie vysvětlím.
Jak píšu v knize JáMy spřízněných duší, za každým nešťastným, zmateným nebo zlomeným obličejem najdete člověka, který ho způsobil. I Lukášova dívka měla odpověď v minulosti. Dva její předchozí vztahy byly jako přes kopírák. Rajský začátek, pekelný konec. Z anděla se stal ďábel. Z gentlemana, který dívku zprvu nosil na rukou, se stal agresor, který ji stejnýma rukama bil.
V ní se tak poprvé usadila a podruhé vyhloubila emocionální stopa, která na základě osobní zkušenosti konstatovala: „Muž, který se na počátku chová andělsky, se časem chová ďábelsky. Láska je jen chiméra, dříve nebo později se změní v bolest. Štěstí je jen iluzorní a dočasné, realitou se stane neštěstí.“ Tohle nemohl nikdo rozporovat. Byla to její pravda, realita, zkušenost.
Lukáš o této její minulosti věděl, a i proto se k dívce snažil chovat dokonale. Aby nepochybovala o tom, že ji miluje a chrání. Ale čím déle to trvalo, tím neklidnější dívka byla. Uvnitř se ptala: „Kdy už ta facka přijde? Čím víc se do něj zamiluji, tím víc mě to potom bude bolet!“ A tak raději od Lukáše odešla. Nevěřila v to, že by mohl existovat pouze anděl,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům