7 brzd do hádky aneb Než zlomíš blízkého člověka

„Pokud zvolíš (doplňte jméno jednoho z kandidátů na prezidenta ČR), už neuvidíš vnoučata,“ řekla dcera své matce.

„Pokud nebude po mém, zmiz,“ řekl muž ženě.

Člověk proti člověku. Přesněji: Blízký člověk proti blízkému člověku. Nejpřesněji: ÚDAJNĚ blízký člověk proti ÚDAJNĚ blízkému člověku. I tak vypadají krize ve vztazích, které mi svěřujete při Setkáních. Jsou stejně komické i tragické, jako když spoluhráč chce porazit spoluhráče. Vsítí gól a myslí si, že vyhrál. Ve vztahu ale nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený, vždy jenom dva vítězové a dva poražení. Protože gól, který dáte spoluhráči, je vlastní gól. A to mnoha lidem nedochází.

Co to lidé dělají? Kam dávají srdce? Kam rozum? Čeho chtějí dosáhnout, když ničí člověka, kterého přitom milují? Proč ho potřebují vidět na kolenou?

Když jsem psal knihu ZNOVUZROZENÍ, kterou doplňuje psaný kurz Jak si nastavit osobní hranice, myslel jsem i na lítosti, jež přicházejí pozdě. Kdy lidé provedou nejplamennější proslov svého života, který by zanedlouho chtěli vrátit – ale ono už to nejde. Hádky jsou způsobené emocemi, ale emoce pominou, zatímco vyřčená slova už v posluchači zůstanou. Emoce tak mohou snadno zničit vztah, který byl přitom protkán láskou – jen v jednu chvíli láska ztratila kontrolu a dala prostor lhostejnosti.

Jak zabrzdit emoce

Prudkost je vyvolána amygdalou, vývojově nejstarší částí mozku, která se aktivuje v případě ohrožení. Nemusíme být ohroženi na životě, stačí, že cítíme ohrožené sebevědomí, ego, postavení. Záleží-li nám na „své pravdě“, pak se necháváme vláčet pudy, potažmo emocemi. Nepoužíváme rozum. Tomu trvá déle, než se zapojí.

I proto je dobré nejednat v emocích. Posečkat s reakcí. Prodýchat okamžik. Hovořím o tom také v podcastu Proč jednáme prchlivě.

Zapojit rozum, přesněji neokortex (novou kůru mozkovou), jež je novější částí mozku a pomáhá ředit panikaření, znamená uvědomit si fakta. Komu se nedostane do ruky kniha ZNOVUZROZENÍ, tomu objasním alespoň sedm z těchto brzd:

1. Buď ovládnete emoce, nebo emoce ovládnou Vás

Nic mezi není. Emoce lze ovládnout pouze rozumem, proto ho máme. Ale to, že ho máme, neznamená, že ho použijeme. Nenaskočí sám. Musíme ho chtít použít. Musíme si včas položit otázku: Proč vlastně ubližuji člověku, na kterém mi záleží? Proč způsobuji to, že ho mohu ztratit? Proč ho od sebe odháním, když bez něj nechci být?

2. Vytýkáte-li někomu problém, neznamená to, že problém je nutně v něm

Když na někoho ukazujete prstem (obviňujete ho), tři další Vaše prsty současně ukazují na Vás. Přesvědčte se. Je to důležitý symbol. Uvedu osobní příklad: Jednou jsem přišel domů nacucaný hněvem jako houba. Naštval mě tehdejší nadřízený. Byl jsem plný zla a potřeboval ho ze sebe dostat. Hledal jsem „hůl“, abych mohl „zbít psa“. Jinak řečeno: Hledal jsem záminku, abych mohl „za cokoli“ vyčinit partnerce. Bohužel, nebylo za co. Ale já potřeboval něco najít. Tonoucí se stébla chytá. A tak jsem v odpadkovém koši objevil shnilé rajče. To mě vytočilo. „Plýtváš? Víš, kolik peněz stojí rajče?“ udeřil jsem na ni. „A to jsem zrovna dnes měl chuť na salát! Znechutilas mě. Zkazilas mi večer!“ křičel jsem. Ale měl jsem smůlu. Partnerka byla asertivní bytost. „Připadá Ti to rajče v pořádku?“ zeptala se. Když jsem přikývl, vzala čistý talíř, na něj z koše vyklepla to shnilé „cosi“, zakápla olivovým olejem a položila na stůl s líbezným úsměvem: „Tak dobrou chuť, miláčku.“

Problém nebyl v ní, ale ve mně. A humor je jedna z nejlepších cest, jak se zbavit přetlaku. Eskalace nikomu nepomůže, v horším případě zničí oba.

3. Tmu nelze vyhnat ještě větší tmou

Když nám vadí tma a nechceme čekat na rozbřesk, potřebujeme rozsvítit. To je jediná šance, jak se zbavit tmy. Tím světlem bývá empatie, velkorysost, nadhled a laskavost. Tmu nelze zničit ještě větší tmou. Ještě větší tmou se totiž tma prohloubí. Naopak světla není potřeba moc. Stačí jeden jediný záblesk a tma v tom okamžiku končí.

4. Není-li slovo lepší než mlčení, tak mlčte

Na Setkání párů si vždy beru příruční kufřík se sadou nářadí. Uvnitř je kladivo, kleště, hřebík a kus dřeva. To stačí k názornému vysvětlení destruktivnosti negativní komunikace.

Toho, kdo nechápe sílu slova, požádám, ať kladivem zatluče hřebík do dřeva. To symbolizuje vtloukání zlého...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům