Nedovolte, aby Vás jeden plamen spálil dvakrát

Ublížil Vám někdo a Vy teď nevíte, co máte dělat? Jestli ve vztahu s ním pokračovat, nebo se ho začít bát?

Položte si důležité otázky: Věděl, co dělá? Provedl to už někdy dříve, byť ne ve vztahu s Vámi? Jaká je pravděpodobnost jeho změny? A pozor, ať si do odpovědí nepromítáte SVÉ pocity a naděje – ty totiž s jeho osobou nemusejí mít nic společného. (O psychologickém problému projekce jsem více hovořil v živém vysílání Proč se ke mně chováš zle, když já k Tobě dobře).

„Trable“ s plotnou

A nyní si představte malé dítě, které s podobnou důvěrou jako Vy k tomuto člověku přistoupilo k plotně. Dotklo se jí. A ona byla rozžhavená, spálila ho. Co by podle Vás to dítě mělo nyní dělat? Jistě přesně víte, co by dělat NEmělo – znovu sahat na tu rozpálenou plotnu. Dokonce kdyby to udělalo, vyčinili byste mu, že je hloupé, nepoučitelné. Tak proč se mě ptáte, co dělat, když Vám někdo ublížil? Chcete ode mě slyšet: „Klidně si na tu plotnu sáhněte ještě jednou, třeba už Vám neublíží, třeba už se ponaučila.“ Toto byste řekli svému dítěti? Podle mě by dítě nemělo spoléhat na to, že se plotna změní. A to hlavně proto, že dítě samo to neovlivní. Co ale ovlivní teď hned, je to, jestli se ponaučí samo. Ano, tím, kdo by se měl hlavně ponaučit, je ten, komu bylo ublíženo.

Celou jednu knihu, L.E.Ž., jsem vyhradil psychologii lži. Proč někdo lže, jaká je šance na jeho změnu a také k čemu mohou vést různé formy lži, ať zrada, nevěra, manipulace či pomluva. V knize ukazuji, co dělá s obětí lži to, když v prostředí lži zůstává, jak si i tento člověk nutně musí sám lhát i jak ho cizí obelhávání může psychicky zničit a postupně připravit o sebevědomí, sebelásku i sebeúctu. I proto v knize L.E.Ž. zdůrazňuji: Pokud Vám někdo ublíží jednou, je to svým způsobem jeho problém. On riskuje, že Vás ztratí. Ale pokud Vám může ublížit podruhé, znamená to, že Vás neztratil, že jste mu dali příležitost udělat to znovu, že to není už jeho problém, ale Váš – je to problém nějakého důvodu, který Vám brání odejít od ubližujícího člověka. A tak mu dovolujete ublížení opakovat. I když Vás to bolí. I když Vás to ničí. I když Vás to zabíjí. Jako byste byli dítě, které drží ruku na rozpálené plotně a křičí, pláče, volá o pomoc, a přitom vnitřně doufá, že plotna se umoudří, změní, že najednou zraněného začne chladit nebo ledovat. Ale to je iluze. Plotna dělá to, k čemu je určena – spaluje předměty, které jsou v její blízkosti. Je tak ZKONSTRUOVÁNA.

Přijměte fakta

Prokletím hodných, dobrých, milujících lidí, takzvaných Stavitelů (viz záznam živého vysílání Proč se ke mně chováš zle, když já k Tobě dobře), je v projekci. Že vidí své okolí lepším, než jakým ve skutečnosti může být. Neumějí si představit, že je protějšek zraní, protože oni sami by mu to NEUDĚLALI. A kdyby to z neopatrnosti nebo nevědomosti udělali, NAPRAVILI by se. Jenže to je mentální svět vztahových Stavitelů. Takoví nejsou všichni. A jsme u pointy: Je dobré si uvědomit, že někteří lidé Vám prostě ubližovat budou, a to ne proto, jací jste Vy, ale proto, jací jsou oni. Mnozí z nich se měnit nechtějí, jiní by se rádi změnili, tedy změnit se chtějí, ale nic pro to reálně neudělají (např. nikdy neotevřou psané kurzy, které by jim pomohly překonat své slabosti, jako Cestou vnitřní síly, Jak překonat pochyby, Jak nevyhořet, viz tato zvýhodněná sada).

A pokud se oni změnit nechtějí a Vy chcete změnit to, co jejich vinou zažíváte, musíte změnit sebe. „Nedovolit jednomu plameni, aby Vás...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům