Chápu, že v bolesti nechcete být sami. Že potřebujete objetí, vyslechnutí, pochopení, podpoření. Chápu i to, když chcete zpátky toho, kdo Vám ublížil. Když říkáte, že to bez něj nebo o samotě nezvládnete. Zkrátka když potřebujete být honem s někým, téměř kýmkoli, hlavně ne sami. Povím Vám však, co je mnohem důležitější než to, co chcete ve svých negativních emocích, a proč.
V FC Kurzu Silné Já versus Slabé Já vysvětluji, proč se po rozchodu, hlavně toxickém, cítíme osamělí, ohrožení, ba zranitelní. Proč potřebujeme něčí pozornost, zájem, naději. Mnoho lidí vinou sníženého sebevědomí překotně skáče do nových vztahů. Většinou ne vážných, spíše jen proto, aby nebyli sami. Aby se přesvědčili, že „pořád stojí za hřích“, že není pravda, že už za nic nestojí a nikdo o ně nebude stát. Poněkolikáté opakuji, že to chápu a je to přirozené. Současně ale varuji: Opatrně s tím, všeho s mírou. Protože tímto svým způsobem kompenzace vlastní bolesti můžete ublížit jiné osobě.
Lidé, kteří nečetli kurz Silné Já versus Slabé Já, za mnou chodí na Setkání. Chodí zlomení po zranění ze vztahu. Na vlastní kůži poznali, jaké to je, když je někdo přestal milovat nebo nikdy nemiloval. Někteří zažili, jaké to je stát se „převozníkem“. A právě to se – z opačné strany – může stát, když se do Vás někdo zamiluje a Vy nejste na nový vztah JEŠTĚ PŘIPRAVENI. Ten druhý může vydat veškerou energii na to, abyste ho měli rádi, ale z Vaší strany láska nepropukne, jen její slabý odstín – víte, jak Vám druhý pomáhá, jste v jeho společnosti rádi, ALE nemilujete ho, nejde to, po všem, co jste předtím zažili. A to potom strašně bolí. Nejprve toho druhého, ale ten se s tím nakonec vyrovná. Problém je, že to posléze může stejně bolet Vás, jakmile si uvědomíte, koho jste zranili či ztratili – někoho, kdo Vás z celého srdce miloval, chránil, podporoval, ale Vy jste ještě měli své srdce „obsazené“, „izolované“ nebo „uzavřené“.
A to je důvod, proč jsem sestavil jednak kurz Silné Já versus Slabé Já (abyste pochopili svou momentální slabost a naučili se s ní zacházet) a jednak ZNOVUZROZENÍ, knihu pro systematickou čáru za minulostí a postupné budování mnohem lepší budoucnosti, krok za krokem, týden za týdnem.
Sklenička s octem
Kdo mi nerozumí a zajde za mnou na kávu (termíny možných Setkání nabízím zde), tomu nutnost sebepročištění po rozchodu vysvětluji jednoduchým ukázkovým pokusem.
Protože Setkání jsou vždy v kavárně, využiju obsluhy a požádám o čistou skleničku. To je člověk před toxickým vztahem.
Následně požádám o trochu octa, o větší či menší množství podle toho, kolik toxicity jste ve špatném vztahu zažili.
Pokud Vámi tento vztah zatřásl, zatřesu i skleničkou. Pořádně v ní ocet protřepu.
Tak, a máme Vás po zkušenosti s toxickým vztahem.
Jestliže jste se toxického partnera zbavili, budiž, obrátím skleničku a nechám z ní vytéct či vykapat kyselou tekutinu.
Nato Vás požádám: „Na co nyní máte chuť? Je libo džus, víno či obyčejnou vodu?“
Věřte mi, že si nepochutnáte. Pokud totiž tu skleničku pořádně, ale opravdu pořádně nevypláchnete a nevyčistíte, pak cokoli dalšího do ní nalijete, bude cítit octem. Neznamená to, že džus je zkyslý, že víno zkvasilo, že voda je zkažená. Ne, ani džus, ani víno, ani voda nemohou za Vaši kontaminovanou skleničku. Stejně jako noví lidé, které potkáte a kteří mohou být sebeúžasnější. Vztah s nimi Vám přesto nebude stoprocentně chutnat, a to ne kvůli tomu, jací jsou oni, ale kvůli tomu,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům