Může se člověk změnit?

Ublížil Vám někdo, ale Vy ho pořád milujete? Jste schopni mu říct: „Dost, tohle už mi nikdy neuděláš!“, ale současně se od něj nedokážete odpoutat? Víte, že už nechcete ztrácet čas, ale zároveň se ptáte: „Co je vlastně ztráta času?“ Odepsat Váš vztah, všechny společně prožité roky, či v takovém vztahu zůstat, ve slibech, které se znovu promění v lež, a přijít tak možná o poslední životní šanci, jak zažít ještě něco jiného, něco lepšího, něco, co si zasloužíte?

Pak Vaše dominantní otázka možná zní: „Může se člověk změnit?“ A moc si přejete, aby mohl. A on může. Jen se podívejte na děti, jak se mění, jak se ponaučují z chyb. Ale je toho schopen dospělý? Je možné „starého psa naučit novým kouskům“? Dokáže to život? Právě takové trápení má Věra. Píše mi: „Petře, manžel mě roky ponižoval. Neměla jsem svobodu, vlastní život, zakázal mi přátele. Nenávratně mi vzal patnáct let života, aby všechno vygradovalo jeho nevěrou. Řekla jsem si, že toto už nemám zapotřebí, že není čas ztrácet čas, že mladší už nebudu, že už nikdy mi nebude zbývat na život tolik dní jako dnes. Ale on mě začal prosit, ať neodcházím. Prý se změnil. Prý mě upřímně miluje. Prý beze mě nemůže být. Komplikuje mi to odchod. Myslíte, že se opravdu mohl změnit?”

Podstata změny

Pro lidi, které štve dosavadní život a chtějí začít život nový, jsem sestavil metodickou knihu ZNOVUZROZENÍ. Ta samozřejmě vychází z toho, že člověk je schopen se změnit. Když zjistí, že si vlastním jednáním škodí, tak to může přestat dělat. Například: Když se neumí ovládat a zjistí, že kvůli své emotivnosti přichází o lidi, může na sobě začít pracovat, víc se ovládat a nepřicházet tolik o lidi. Nebo když mu nikdy nebylo vlastní tolik komunikovat nebo vyznávat city, protože vyrůstal v tichém a chladném prostředí a připadalo mu to normální, mohl pak v partnerském vztahu objevit, že otevřít se v názorech nebo emocích druhému může všechno USNADNIT a vztah se tím může PROČISTIT a ZLEPŠIT. Jinak řečeno: Stále se učíme a nacházíme pro sebe nové inspirace k tomu, jak na něčem zapracovat, že to stojí za to, potažmo že na sobě zapracovat MUSÍME, abychom NEZTRATILI někoho, kdo je pro nás důležitý.

Motivace změny

A tak se každý člověk může změnit. Ale musí chtít. Aby chtěl, musí mít pádný důvod. Přičemž nejpádnějším důvodem ke změně je, když člověk svou nezměnou o něco nebo někoho přichází – když POCHOPÍ, že pokud se nezmění, bude trpět.

Nyní jsem uvedl klíčové slovo. Trpět. Utrpení je největší učitel. Nikdo z nás nechce dobrovolně zažívat nekonečnou bolest. Jen si někdy myslíme, že když se nezměníme, tak bolest nezažijeme. Že se druhý neodhodlá od nás odejít. Že se bojí naší ztráty. A právě v tom, jak píšu v knize Sami, je vztah jako šachy.

Někdy potkáte vypočítavého člověka, který věří, že se jeho ztráty bojíte. Že se bojíte zůstat sami. Možná jste mu to i řekli. Takový člověk Vás může obelhávat, podrážet, podvádět a být si jist, že nic neuděláte, že od něj neodejdete. Ne proto, že by Vám neubližoval, ale proto, že se bojíte zůstat sami.

Jenže v této iluzi se vypočítaví lidé pletou. Neuvědomují si, že člověk vydrží hodně, ale nevydrží všechno. Každý člověk má své limity. A když mu protějšek dlouhodobě...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům