5 důvodů, proč mámy potřebují volno bez dětí

„Nevím, odkud se to bere. Nejdříve její přepětí, podrážděnost. Teď zase její odevzdanost, lhostejnost. Vždyť má, co chtěla – děti. Navíc nic nedělá. Je s nimi doma. Zatímco já dřu.“

Muž, který mi toto řekl, zakončil svůj myšlenkový tok názorem: „Asi se budeme muset rozejít. Škoda. Ale já těch ,ran’ od ní dostal už moc.“

Načež přede mnou při Setkání usedla ona. Vyhořelá. A bylo jasno, proč muž nemá šanci uspět. Protože elektrické dráty pod proudem se nemají opravovat. Potřebují vypnout a odpočinout.

Nezměna

„Petře, já to už nedávám. Manžel to nepochopí. Miluji jeho i děti, ale současně už to s nimi nedávám. Manžel, když je doma dusno, bouchne dveřmi a jde do hospody, za kamarády. Tím myslí, že vše vyřeší. Ale svou hospodu přece potřebuji i já.“ Měla ponorku. Se vším, co chtěla. Ale čemu byla vystavena už příliš dlouho.

Prožívali neporozumění, ale ne sami. Ostatně, varuji před ním i v knize JáMy spřízněných duší – povinné četbě pro všechny, kdo hazardují se ztrátou spřízněné duše, které pak budou litovat.

  • Příklad: Aby muž pochopil. „Co máte rád k jídlu?“ zeptal jsem se ho. „Svíčkovou, utloukl bych se po ní,“ oblízl se. „Mohl bych Vás na jednu výbornou pozvat?“ nabídl jsem se. „Kdy?“ otevřel si mlsně kalendář v mobilu. „Zítra ráno, v poledne i večer. Pozítří ráno, v poledne i večer. Každý další den k snídani, obědu i večeři,“ vypočítával jsem. Protočily se mu panenky. „To bych se jí přece přejedl.“ A byli jsme u jádra problému.

Nezáleží na tom, co máte rádi. Když jste tomu vystaveni příliš dlouho, bez odpočinku, omrzí se Vám to. Abyste se na to těšili, potřebujete změnu. Abyste nevyhořeli, potřebujete pauzu. Jestliže vydáváte energii, musíte mít také prostor ji nabrat. Jinak se přetížíte – a pak bouchnete. Jako žena, která měla doma čtyři děti.

Změna

„Já vydělávám, ona se stará děti. Tak máme rozdělené role,“ říkal muž. Považoval to za fér, aniž v tom viděl rozdíl.

Muž totiž nevydělával peníze 24 hodin denně. Měl POUZE plný úvazek. Přišel z osmiapůlhodinové směny a měl volný čas. Zatímco žena na mateřské (pominu idiotský pojem dovolená) měla svůj úkol na 24 hodin denně. Měla tedy VÍCE NEŽ JEN pouhý úvazek. Volný čas vůbec neznala.

  • Příklad: Aby muž pochopil. „Baví Vás práce?“ zeptal jsem se. Přikývl. „A mohl byste zítra do práce přijít o něco dřív?“ Připustil. „A také odejít o něco později?“ To už se mu nechtělo: „O jak moc by se směna protáhla?“ zajímal se. „Začal byste v 0:01 a skončil v 23:59. A další den znovu.“ Protože jeho žena musela k dětem vstávat i uprostřed noci, když byly nemocné. Měla „nonstop pohotovost“. Bez vidiny konce.

„Volno“ s dětmi

Aby člověk mohl předávat energii, musí ji nejprve mít. Tedy: musí mít kdy a kde ji nabýt. Žena bez energie nemá pro děti ani manžela energii. I kdyby sebevíc chtěla, nemůže dát to, co sama nemá. Z toho plyne její deficit, kterému se říká negativní energie. Pojem negativní energie označuje nedostatek nebo úplnou absenci jakékoli pozitivní energie. To byl stav vyhořelé ženy.

„Potřebuje volno,“ řekl jsem muži. Byl schopen to částečně pochopit. Co znamená částečně? Že naplánoval rodinný víkend. On a ona s dětmi. Nebo jí navrhl kávu s kamarádkou, ale s dětmi. Nebo posezení v dětské herně. S dětmi. Nerozuměl pojmu „volno bez dětí“. To je takové volno, kdy žena nemusí řešit nic spojeného s dětmi. Ani co si oblečou, ani co pojedí, ani co provedl jeden druhému, ani kde se právě nacházejí. NIC, co se týká dětí.

Příklad: Aby muž pochopil. „Potřebujete někdy volno v práci?“ „Samozřejmě.“ „V tom případě, co byste řekl tomu zítra nebýt v kanceláři?“ „Výborně!“ „Ale,“ mělo to podmínku, „Vaše pracovní místo bychom přesunuli před kancelář. Nebo do kanceláře Vašeho nadřízeného.“ „Ale to není volno v práci.“ A „volno“ s dětmi není volno bez dětí.

Bože, nechat je jemu?

Muž pochopil. Ale zachvátila ho panika. Žena to chápala už dávno. Ale v představě, že by skutečně měla volno bez dětí, zachvátila panika i ji.

Ani jeden to nikdy nezažil. „Přece nemohu nechat své milované děti někomu, kdo se o ně nedokáže postarat? To si nevezmu na svědomí!“ orosila se ona. Ale i on.

Bylo patrné, jak moc právě tohle oba potřebovali. Aby pochopili pět výhod pravidelného maminčina volna bez dětí:

1. výhoda: Nevyhoří

Říká se, že žena vydrží víc než člověk. Je to žert, ale nebezpečný. Žena totiž vydrží hodně, ale nevydrží všechno. I ona má svou mez. A když muž tu mez nerozpozná, hrozí NIC (viz 5 důvodů, proč muži ztrácejí všechno, když přijde ženské NIC). A nikdo pak už vztah neobnoví. Varuji před tím téměř při každém Setkání. Ale přesuňme myšlenky na pozitivno.

Dobije-li žena o samotě (v čase pro sebe, klidně i s jinými lidmi) baterky, změna jí umožní přijít na jiné myšlenky, ba dokonce se těšit domů. Samozřejmě, že i pro ni, zarezlou v rutině, to zprvu bude nezvyk. První „kafe s kamarádkou“ si tolik neužije, bude nesvá, ošívat se. Ale čím déle „kafe“ potrvá a bude-li se pravidelně opakovat, tím víc si odpočine. Vrátí se jiná. Usměvavá, silná a také vděčná. Protože změna je život. Zejména změna prostředí.

Žena je intuitivní bytost. Změny v ní probíhají i bez spolupráce rozumu a racionality. Jinak řečeno: Potřebuje-li ženský organismus změnu, beztak k ní dospěje a „ženu donutí“ (právě odtud pak plyne ženské NIC). Potřebuje-li tedy žena změnu, vkládá ji intuitivně do každého stereotypního dne. Snaží se uklízet, prát, vařit, soustředit se TAKÉ na něco jiného než děti, ale ani to přetíženou ženu nezachrání. A Vy už víte proč: protože to NENÍ VOLNO BEZ DĚTÍ. Aby muž pochopil: Pojede-li s ním šéf na dovolenou a budou-li mít denně pracovní porady a jednání, také to pro něj bude dovolená? Jistěže ne. A připomínám: Máma na mateřské je „v práci pořád“. I když spí, musí být k dispozici. Dětem se „nesmí nic stát“.

2. výhoda: Vděčnost...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům