10 odrazových můstků pro ráno: Než se potkáte s jedem, tak…

Je jedno, jestli se během dne zrodí ve Vaší hlavě, nebo jestli její semínko někdo do Vaší hlavy zasadí. S toxickou energií se učte pracovat tak, že předně přijmete, že existuje, že patří k životu, že má své místo ve Vašem příběhu a že její překonání pro Vás bude znamenat dobrou energii, sílu a sebevědomí. Vzdorovat toxické energii, respektive následně ji kompenzovat, znamená dostávat z hlavy to negativní a soustředit se na to pozitivní. Jaké desatero se vyplatí ctít od první chvíle po probuzení?

1. Pomalu upíjejte vodu

Ještě než vstanete, sáhněte, prosím, na noční stolek. Vybavte si loď, kterou nepotápí voda, jež je kolem ní, ale ta, která se dostane do ní a nepodaří se ji včas odčerpat. Proto uchopte skleničku plnou čisté vody a plynule upíjejte, jako byste ji vytahovali ze svého podpalubí – podvědomí. Proč? Jednak doplníte ve svém těle tu vodu, která se činností metabolismu průběžně spotřebovává. Hlavně po dlouhé noci bez napití organismu voda chybí.

Ještě z večera tak mějte nadosah skleničku „odražené vody“ (kterou necháte přes noc odstát) a po probuzení ji tak budete pít (zejména jde-li o vodu z vodovodu) čistší a v pokojové teplotě. Udělá Vám dobře a nastartuje Vás.

A jednak, budete-li po ránu pít vodu pomalu a soustředěně, uklidní Vás a zpomalí. Přepnete vědomí na nynější moment, protože pití probíhá vždy v přítomnosti. Užívejte si soustředěně každé polknutí. Vnímejte energii, kterou voda roznáší organismem. Pouhý pitný režim se stane malou meditací. (A během dne takto „meditujte“ pravidelně.)

2. Myslete na to, za co jste vděční

Nejen večer nad růstovým deníkem vděčnosti, také během dne si povšimněte, že se možná soustředíte na negativa. A to je škoda. Nevyčítejte si to, je to prehistorický návyk. Mozek zajímá především naše přežití, a proto se zaměřuje více na zdroje našeho ohrožení, aniž to myslí zle.

Připomínejte si, že sami máte stresu přes den dost, nemusíte si vytvářet ještě další. Ironicky řečeno: Mnozí lidé Vám negativní pocity „rádi obstarají“ – na rozdíl od pocitů pozitivních. A tak si předměty vděčnosti osvěžujte sami.

Pěstujte tuto praxi, kdykoli se zastavíte. Už po ránu, když si čistíte zuby, využijte čas k zamyšlení, co Vás dělá šťastnými. Co takhle už to, že jste se probudili? Že je to příliš obyčejné? U ranních zpráv zjistíte, že někdo se probuzení už nedočkal. Myslete i na ty, které máte rádi a jste vděční, že jsou stále ve Vašem životě. Zlepší Vám to energii a i během dne budete pozitivnější – naladění na lepší frekvenci.

Udělejte si dnes radost…

Nemusíte být jako Freddie Mercury, který si „trochu nakoupil“ během svého koncertního turné po Japonsku v roce 1986. Myslete na to, že i malé odměny umějí udělat velkou radost. A dobrý pocit je základem všeho: Z dobrých pocitů vznikají dobré myšlenky, z dobrých myšlenek vznikají dobré činy, z dobrých činů vznikají dobré výsledky, z dobrých výsledků vznikají ještě lepší pocity – a radost se stále více umocňuje. Dělat si dobré pocity patří k naplněnému životu. Se špatným, pustým rozpoložením nelze mít dobrý, plnohodnotný život.

3. Provádějte vědomé dechové cvičení

Kdo dokáže kontrolovat svůj dech, je schopen kontrolovat celé své tělo i náladu. To je známé pravidlo. Ránem počínaje (ale nekonče) praktikujte toto:

Nadechujte se po dobu čtyř sekund.

Zadržte dech na dobu čtyř sekund.

Vydechujte po dobu čtyř sekund. Opakujte sedmkrát. Jde o pouhé dvě minuty, ale srovnají Vás do latě a zbaví Vás nadbytečné nervozity a přetlaku.

4. Ustelte si postel

Možná to už teď provádíte. Ale pokud ne, měli byste začít. Tento jednoduchý rituál totiž může zcela změnit Vaše psychické nastavení po celý den. Je to totiž první konstruktivní proces, který lehce zvládnete, a mentální nástup na vlnu, na které již Vaše mysl zůstane.

Navíc to znamená hned ráno dokončit něco smysluplného. Pamatujte: První úkol dne by měl být lehký a zvládnutelný. Vaše sebevědomí to podpoří a nabije silou pro další úkoly. Stlaní lůžka rozhodně neříkejte ztracený čas, využívejte ho:

Z těch pár stereotypních, ale tvořivých pohybů si udělejte meditaci. Myslete jen na činnost, buďte v PŘÍTOMNOSTI, žádné toulavé výlety do minulosti ani budoucnosti. Podobně Vám posléze může posloužit úklid jídelního stolu. Nepodceňujte to – i když jde o lehké úkoly, Vaši mysl vzpruží hormonální odměna po zjištění, že jste „už něco zvládli“.

5. Naplánujte si, co dnes budete dělat

Další tvůrčí činnost, která opět zabere pouhých pár chvil. Ale nevytvářejte si plán pouze v duchu, zaznamenávejte si dílčí cíle dne alespoň do mobilu, když ne na papír. Očním monitorováním napsaného se budete dostávat více do obrazu, motivovat se a zvýší to Vaše odhodlání všechny úkoly ten den splnit. (Hlavně ať jsou splnitelné. Nejsou-li, porcujte je na menší, ať se mozek nezačne vzpírat).

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům