3. krok: Zastav negativní samomluvu

Řetězec je prostý: Vyhoření je důsledkem stresu, stres je produktem ohrožení a pocit ohrožení přichází s nedostatkem nebo úplnou nepřítomností pozitivního myšlení. Negativní myšlení nám tedy nemůže pomoci zbavit se pocitu ohrožení, ani stresu, ani vyhoření. Negativní myšlení víceméně vyhoření vytváří. Zvládat každodenní stres, ba dokonce zlepšovat své celkové zdraví potřebujeme právě s překonáváním negativního myšlení a jeho nejčastějšího prostředku – negativní samomluvy.

Je Vaše sklenice poloprázdná, nebo poloplná? To, jak odpovíte na tuto učebnicovou prověrku pozitivního myšlení, obvykle odráží Váš momentální i dlouhodobý pohled na život, Váš momentální i dlouhodobý postoj k sobě i to, zda jste optimista, či pesimista. A hlavně to může ovlivnit Vaše zdraví.
Psychologické studie skutečně ukazují, že osobnostní rysy, jako jsou optimismus a pesimismus, mohou přímo prosvětlovat či zatemňovat mnoho oblastí Vašeho zdraví a pohody. Pozitivní myšlení, které přichází s optimismem, je klíčovou součástí účinného zvládání stresu. A účinné zvládání stresu je spojeno se zdravotními benefity.

Avšak máte-li sklon být pesimističtí, nezoufejte. Můžete se pozitivnímu myšlení naučit.

Pochopení samomluvy

Pozitivní myšlení neznamená, že ignorujete méně příjemné životní situace. Pozitivní myšlení znamená, že nepříjemnosti VNÍMÁTE, ale přistupujete k nim KONSTRUKTIVNĚJŠÍM, PRODUKTIVNĚJŠÍM způsobem. Věříte, že se stane to lepší, ne to horší, a že má smysl o to lepší usilovat.
Už tato věta prozrazuje, že pozitivní myšlení vlastně začíná samomluvou, ale ne nutně nahlas, klidně tiše v hlavě.
Upřesněme si termín.

Za samomluvu se považuje proud nevyslovených myšlenek, které naskakují automaticky a mohou být buď pozitivní, či negativní.
Automatičnost plyne z toho, že část naší samomluvy pochází z LOGIKY a rozumu. Jiné části samomluvy ale mohou vznikat z našich mylných PŘEDSTAV, které si o věcech vytváříme kvůli nedostatku logických informací nebo pod dojmem vlastních očekávání. Těm představám říkáme domněnky.

Lidé si rádi myslí: Své domněnky ovlivním.
Ale to je naivní představa.
Jistě, technicky vzato své domněnky můžeme vědomě řídit, ale pořád se pohybujeme v mezích svého mozku, a tudíž ve svých pravdách, přesvědčeních, tedy předem vytvořených představách o tom, co se může stát.
Domněnky nepřicházejí náhodou. Odpovídají tomu, co jsme v minulosti zažili, jak jsme byli vychováni nebo jinak vedeni, jakým prostředím jsme se nechali ovlivnit.

Pokud myšlenky, které se nám honí hlavou, jsou většinou negativní, pak náš pohled na život bude pesimistický. Pokud jsou naše myšlenky převážně pozitivní, pak jsme mnohem pravděpodobněji optimisté a praktikujeme pozitivní myšlení. Je nám pak v těžkých chvílích lépe, potažmo celé tělo funguje lépe.

FC V

„Problém negativních lidí je v tom, že pitvají svůj neúspěch mnohem víc než svůj úspěch. Brodí se ve svých chybách tak dlouho, až přestanou věřit v sebe a začnou si vyčítat, že kromě chyb jejich život nic netvoří. Ale to není jejich život. To je jejich myšlení, co se plní selháními.“

Matthew McConaughey, oscarový herec

Význam samomluvy

Je to buď, anebo. Buď se máme lépe, nebo hůře. Buď uvažujeme pozitivně, a pak se staráme o:
– zvyšování své životnosti
– snižování svých depresí
– nižší úroveň úzkosti a bolesti
– vyšší úroveň odolnosti vůči nemocem
– lepší psychickou a fyzickou pohodu
– lepší kardiovaskulární zdraví a snížené riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a mrtvici
– snížení rizika úmrtí na rakovinu
– snížení rizika úmrtí na respirační onemocnění
– snížení rizika úmrtí na infekce
– lepší zvládání útrap a nepříjemných událostí
Vědci dlouho zkoumali, proč tomu tak je.
Došli k závěru, že optimisté prostě mají rádi život.
A život pak má rád je.
Pozitivní a optimističtí lidé totiž žijí mnohem častěji zdravějším způsobem. Provozují více fyzické aktivity, jedí lepší stravu, méně kouří, méně pijí alkohol. Vysvětlení: Nemají takovou potřebu unikat od reálného života k berličkám. Byť je jejich reálný život těžký, optimisté si dokážou představit lepší budoucnost a za ní jít, na ni se těšit.
Optimisté tudíž i ve špatných časech mají dobrou energii. Věří v lepší časy. A i když tyto lepší časy ještě nevidí kolem sebe, zavřou oči a spatří je – ve svých představách. A pak, když oči otevřou, snaží se, aby uskutečnili ten krásný sen.

Projevy negativní samomluvy

V předchozím vydání Jak vypnout negativní myšlení jsem připomínal svou základní teorii mince. Je založena na tom, že všechno v životě funguje jako mince, má to dvě strany. Negativní člověk vidí jen jednu stranu mince, tu špatnou. Pozitivní člověk si uvědomuje tu špatnou, avšak pevně věří, že existuje i ta druhá – stačí špatnou stranu převrátit.
Negativní myšlení je tedy svým způsobem snadné, pasivní. Nevyžaduje žádnou velkou námahu.
Kdežto pozitivní myšlení je o často náročné představivosti – o schopnosti uvěřit v orla tam, kde mince nabízí pannu. Proto i projevy naší negativní samomluvy vykazují znaky snadného a pasivního myšlení, bez námahy:

FILTROVÁNÍ. Zveličujete negativní aspekty dané situace a přehlížíte všechny pozitivní.
Příklad: Měli jste skvělý den v práci. Vytyčené úkoly jste dokončili s předstihem, byli jste oceněni za rychlý a důkladný výkon. Ale Vám to nestačí. Ten večer se doma trápíte úkoly, které bylo možné udělat nad plán, a zapomínáte na komplimenty, které jste sklidili. Nedovolujete si oslavu. Přetěžujete se. Nejdete spát. Chcete udělat ještě víc. Jenže všechno, do čeho se pouštíte, nedotahujete. Usínáte pozdě bez dobrých pocitů, naopak s harašící hlavou, která se cítí frustrovaná.

PERSONALIZACE. Čili zosobnění. Když se přihodí něco špatného, automaticky se obviníte.
Příklad: Slyšíte, že byl zrušen večírek s přáteli. Dovozujete, že ke změně plánu došlo proto, že nikdo nestál o Vaši přítomnost. Bědujete, že Vás nikdo nemá rád a čeká Vás bezmocný, osamělý a pro Vás bezcenný večer.

KATASTROFIZACE. Čili pročerňování. Ihned předvídáte to nejhorší, a to i bez znalosti faktů, že se to horší stane.
Příklad: Obsluha na McDrive Vám nesprávně objedná a Vy z toho vyčtete, že zbytek Vašeho dne bude katastrofální.

OBVIŇOVÁNÍ DRUHÝCH. Věříte, že Vám bude lépe, když se budete pokoušet sebe nebo jiné osoby přesvědčovat, že za událost, kterou jste zavinili, je odpovědný...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům