Pro našince, v dětství až po uši začteného v dobrodružných a cestovatelských knihách, není dlouhou dobu nic lákavějšího a exotičtějšího než ostrovy uprostřed moří a oceánů. Jakožto vnitrozemští suchozemci totiž nemůžeme život na ostrovech nikdy zcela pochopit, což jim z našeho pohledu dodává tajemný nádech neznáma.
Když pak dítě s takovými myšlenkami vyroste, může získat paradoxně zvláštní cit pro fotografii, přírodu a zážitky v ní. A pak bývá jen otázkou času, kdy si na své dávno ohmatané knihy vzpomene a pozná ty mystické ostrovy na vlastní kůži.
A když k tomu vyšle do vzduchu ještě dron s fotoaparátem, může rázem vytvořit v naší mysli úplně jiný pohled na svět. Právě to udělal PETR JAN JURAČKA, šestatřicetiletý přírodovědec a jeden z nejžádanějších dronových fotografů a kameramanů na světě – profesí pedagog na Karlově univerzitě a duší milovník přírody, jehož snímek si na obal své knihy vybral sám Paulo Coelho a jehož dronový záběr posledního dohmatu lezce Adama Ondry v monumentálním jeskynním převisu v Norsku obletěl planetu.
Nyní se Petr rozhodl ukázat planetu doslova z nadhledu.

Malinká. Tak se jmenuje tato divoká delfínice, žijící osaměle na pobřeží Irska. Jméno jí dala rodina přistěhovalců z ČR, která se tam s ní potápí už sedmnáctým rokem.
O dechberoucím přátelství mezi člověkem a zvířetem natočil Petr Jan Juračka film.
Při té příležitosti vznikla i tato fotografie.
Hlavou oné rodiny je Jiří (George) Karbus, považovaný za jednoho z nejlepších, ne-li vůbec nejlepšího fotografa oceánů na světě.
S partnerkou Káťou, kterou potkal na cestách, mají dvě děti, přičemž hlavně starší Joshua takřka srostl se surfem. YouTube je plný jeho videí.
A právě Malinká je jeho velkou kamarádkou.
Pro zhlédnutí...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům