Naši prarodiče stáli před mnohem jednodušším úkolem souvisejícím s finančním plánováním a odchodem do penze, než jakým se zabýváme dnes. Byly doby, kdy, když jste dostali dobrou práci, o vaši penzi bylo postaráno prostřednictvím důchodu. Po generace, když pracovníci ukončili svou kariéru, mohli pohodlně odejít do penze s vědomím, že po zbytek života budou dostávat měsíční důchod.
Dnes žijeme v úplně jiném světě. Máme-li uspět finančně a odejít do penze v pohodlí, budeme si muset vytyčit svůj kurz a kormidlovat vlastní loď. To bude nevyhnutelně zahrnovat investování části z vašich těžce vydělaných dolarů na akciovém trhu. Pouhá myšlenka na investování na akciovém trhu vyvolává v srdcích mnoha lidí strach. Vyvolává obrazy front hladových lidí před vývařovnami během velké hospodářské krize.
Dlouho jsem věřil, že fakta jsou nejlepším způsobem, jak překonat strach. Krátký historický pohled na Dow Jonesův průmyslový index, který je hlavním barometrem toho, jak si akciový trh vede. Jeho vývoj nám ukazuje, že akciový trh měl na začátku 20. století podle Dow Jonesova indexu jen 66 bodů. O sto let později, na počátku 21. století, měl už 11 400 bodů. Když jednou Warren Buffett tato data opakoval zvídavým novinářům, řekl: „Jak na takovém trhu můžete nevydělat?“
Odpověď je vcelku jednoduchá. Průměrný jednotlivý investor prodělává na akciovém trhu, protože vstupuje na trh a vystupuje z trhu v nesprávnou dobu. Pokud investujete na základě emocí, strach způsobí, že akcie prodáváte, když trh klesá, a chamtivost způsobí, že akcie kupujete, když trh roste. Každý, kdo o akciovém trhu něco ví, slyšel rozumnou radu, aby „nakupoval dole a prodával nahoře“. Emocionální investování však způsobí, že průměrný jednotlivý investor dělá pravý opak.
Z tohoto důvodu jsem příznivcem indexových fondů a spravovaných podílových fondů s dlouhými, úspěšnými záznamy. Jedná se o investice, které si můžete koupit...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům