Paradox potvrzení

Všichni jsme požehnáni tím, že žijeme v informačním věku. Na dosah ruky máme nekonečné množství zdrojů a vědomostí. Pokud však nejsme obezřetní, snadno se staneme obětí „paradoxu potvrzení“. To znamená, že místo toho, abychom hledali objektivitu a nadhled, máme tendence si vykládat informace tak, aby potvrzovaly naše předchozí názory. Místo rozšiřování obzorů se tak utvrzujeme ve svém myšlení. To, že nás paradox potvrzení sevřel do svých spárů, poznáme třemi způsoby.

Za prvé, když raději akceptujeme informaci, která náš pohled potvrzuje, než abychom si ověřili, zda je vůbec pravdivá. V takové chvíli se obklopujeme zdroji a lidmi, kteří se bijí do prsou ve jménu stejné pravdy jako my. Jak víte, díky poslouchání audioknih ve zrychleném playbacku přečtu jednu knihu denně. Každý týden si však poslechnu jednu knihu od některého autora, který má opačný pohled na svět než já. Můžete si myslet, že jste sečtělí, ale pokud do rukou berete pouze knihy, které Vás ujišťují ve Vašem vnímání, pak si jen sami tleskáte za vlastní zpěv.

Druhý způsob, jak nás paradox potvrzení ovládá, je neschopnost a neochota vnímat pohled druhého člověka na tu stejnou věc, na kterou se právě nyní díváme. Viděl jsem bezpočet politických, náboženských i světských debat, jejichž účastníci po dvou hodinách odcházeli, aniž si vzali cokoli z toho, jak to viděla druhá strana. Můj zesnulý dobrý přítel a kolega Dr. Stephen Covey často říkával: „Nejdříve se snaž pochopit,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům