40 dalajlamových doporučení do nejtěžších chvil

Patříte k lidem, které když někdo odmítne, opustí nebo zpochybní, automaticky hledají chybu v sobě? Kterých když si někdo neváží, přestane je milovat nebo jim začne ubližovat, automaticky se domnívají, že si nic lepšího nezaslouží a že je nic lepšího v životě ani nečeká?

Každý den se potkávám s lidmi, které někdo přestal mít rád, a oni tudíž přestávají mít rádi sebe, místo toho, aby právě v té chvíli sebe začali mít rádi víc. Přestavte si, že vaříte polévku. Chcete, aby byla co nejchutnější. Někdo Vám ale z kuchyňské desky odebere polovinu soli. A tak Vy do polévky nedáte ani druhou polovinu – v domnění, že tak je to správné. Není. Jestliže Vám někdo odebere polovinu soli, bylo by logičtější si pro tento objem soli dojít jinam. Nenechat ovlivnit chuť polévky tím, že na ni rezignuji.

Jestliže někomu dáváte lásku a on Vám ji dlouhodobě nevrací, nemusí být problém ve Vás, ale v tom, kdo Vaši lásku přijímá a nevrací. Kdo jen bere a nedává. A v takové chvíli možná stojí za to zvážit, zda tu lásku, kterou zbytečně dáváte neopětující osobě a trápí Vás to, nenasměrovat raději k sobě. Nepřijímá-li někdo objetí, obejmout sebe. Nemá-li někdo pro Vás povzbudivá slova, pokusit se je mít pro sebe. Cokoli, na čem Vám záleží a nedostáváte to z druhé strany, dát sobě. Jinak řečeno: Zkuste zvážit, zda pokud někomu dáváte lásku a on Vám ji nevrací, zda ji pouze nedáváte nesprávné osobě.

Jiný úhel pohledu

Když jsem včera poprvé držel novou knihu Lék pro duši a pro mnohé z Vás dovnitř vepisoval vyžádaná věnování, pročítal jsem se Vašimi komentáři, problémy, kvůli kterým jste si knihu pořídili. Protože moje myšlenky, metody a doporučení ohledně uzdravení duševní bolesti obsahuje tato kniha, nabídnu Vám dnes pohled jiné osoby, která Vás může inspirovat. Dalajlama rád vypráví o tom, jak v sobě znovurozvinout všechno důležité, co začíná předponou –sebe: sebeúctu, sebevědomí, sebedůvěru, sebehodnotu, sebelásku, sebepřijetí. Jak dát sobě všechno to, co přestalo přicházet zvenčí, a to v různých podobách. Dovolíte jeho 40 myšlenek?

1.–6. myšlenka: O neúspěších

„Na každou tragédii, která se nám přihodí, můžeme reagovat dvěma způsoby. Buď ztratíme veškerou naději a upadneme do sebezničujících návyků, anebo ji začneme vnímat jako výzvu a nalezneme svou vnitřní sílu.“

„Ano, každá tragédie, která se nám přihodí, může být zdrojem naší síly. Bez ohledu na druh zkušenosti a bolestivost, která ji provází, nikdy nesmíme ztratit naději. Protože teprve když ztratíme naději, to je skutečná katastrofa.“

„Nikdy nezůstávejme lhostejní k výzvám, kterým čelíme. Je jedno, jestli se nám zrovna daří, nebo nedaří. Za všech okolností musíme vytrvat a nikdy se nevzdat.“

„Čas je nezastavitelný. I když uděláme chybu, nemůžeme přetočit hodiny zpátky a zkusit to znovu. Ale to ani není potřeba. Úplně stačí poradit si v přítomnosti lépe.“

„Jen velmi vzácně, ba téměř nikdy, je nepříjemná událost, kterou posuzujeme, negativní úplně ze všech úhlů pohledu.“

„Naučme se vytvářet příjemné pocity. Tento návyk automaticky zklidňuje mysl. Pomáhá odstraňovat všechny strachy a nejistoty a nahrazovat je schopností vyrovnávat se s jakýmikoli překážkami. To je základní zdroj úspěchu v životě.“

7. myšlenka: O rostlinách

Dalajlama ví, že život je plný změn („Život je změna sama“), ale současně je přesvědčen, že žádná změna se nestane sama o sobě. „Žijeme ve fyzickém světě, v něm se dějí věci kombinací příčin a důsledků. Výhonek rostliny může vyklíčit jedině díky semínku, vodě, slunečnímu záření a zemině bohaté na výživné látky. Bez kombinace těchto elementů by si nikdy neprorazil cestu půdou. Také člověk ke svému úspěchu potřebuje správnou kombinaci elementů, aby podpořil svou duševní sílu. Jeho víra je tím hlavním elementem.“

8. myšlenka: O polaritě

Když jsem zkraje mládí přemýšlel, co jako první udělat pro to, abych se cítil lepší, úspěšnější, naplněnější, vyslechl jsem si dalajlamovu teorie opačných pólů: „Ve světě neexistuje vakuum. Kde ubývá dobré energie, přibývá zlá, a naopak. Tak je to i s našimi vlastnostmi. Potřebujeme pouze správně identifikovat protipóly, abychom pochopili, co dělat méně, a co více. Například protipólem k pokoře jsou pýcha a marnivost. Protipólem k lakomosti je velkorysost. Protipólem k lenivosti je snaživost. Jakmile protipóly identifikujeme, snažme se oslabit ty negativní a posílit ty pozitivní. Pak se začneme posouvat.“

Tehdy jsem na sobě začal pracovat. A dělal jsem chyby.

Samozřejmě, srážel mě výsměch ostatních, jak se mi nevede, a že se mi tudíž možná nikdy nepovede. Ale vždy, když mi bylo nejhůř a chtěl jsem se zastavit, mi pomohly dalajlamovy následující věty. Připomenu Vám některé z nich. Třeba mezi nimi najdete tu, která pozvedne i Vás právě nyní…

9.–14. myšlenka: O negativním přístupu druhých

„Jednu důležitou věc musíme mít pořád na paměti a nechat se jí vést životem. Bez ohledu na to, co o nás lidé říkají, jsme takoví, jací jsme. Ne druhých, ale sebe se ptejme, jak chceme prožít svůj život. Pouze my si můžeme pečlivě zvážit: Co mi vlastně brání žít tak, jak ve skutečnosti chci?“

„Nebuďme zklamáni z toho, že nás lidé zrazují. Staří přátelé odcházejí, noví přátelé se objevují. Je to jako s dny. Staré dny odcházejí, nové se objevují. Důležité je, aby pro nás měli smysl naši přátelé i naše dny.“

„Pochopme, že lidé využívají různé cesty ke svému naplnění a dosažení štěstí. Jen proto, že nejsme na jejich cestě, neznamená to, že jsme se ztratili.“

„Rozlišujme druhé lidi. Něco jiného je ten, kdo vhodně ukazuje na naše chyby a nedostatky. Ten si zaslouží náš respekt a poděkování, protože nám pomáhá odhalovat poklad, ukrytý v našich schopnostech. Ale něco jiného je ten, který se snaží být naším nepřítelem. Nebuďme zklamaní z toho, že ho nemůžeme změnit. Ani lžíce nemůže ochutnat jídlo, které nese. Stejně tak hloupý člověk nemůže pochopit nás, i když mu naše pohledy podáváme chutně a se šalvějí.“

„Když má někdo pistoli a snaží se nás zabít, je rozumnější nevytrhávat mu ji a bránit se co nejrychleji vlastní zbraní.“

„Já své nepřátele porážím tím, že je vnímám jako přátele. Kdykoli chceme zvýšit svou odolnost vůči nepřátelům, pak je vnímejme jako nejlepší učitele, protože jejich přítomnost nám poskytuje báječnou příležitost k rozvíjení tolerance, trpělivosti a porozumění.“

15–22. myšlenka: O sebekontrole

„Negativní reakcí můžeme vyřešit jeden problém. Ale současně zasejeme semínka pro několik dalších.“

„Vztek nebo nenávist jsou jako háček na rybářské udici. Než nahodíme, je důležité se ujistit, že jsme se nechytili.“

„Skutečným vítězem je ten, kdo dokáže porážet svůj hněv a zlobu.“

„Když ve Vás něčí slova vyvolávají pomstychtivost, mlčení je ta nejlepší odpověď na ně.“

„Vyhrát nad sebou poprvé znamená uvědomit si, že mohu vyhrát tisíce dalších bitev.“

„Ukázněná mysl vede k uklidnění a spokojenosti. Neukázněná mysl vede k utrpení a bolesti.“

„Nikdy nebudeme spokojeni s vnějším světem, dokud nezačneme spokojeností v sobě.“

„Žijme tak, aby ničí činy nemohly ovlivnit to, jak přemýšlíme,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům